Kastriot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kastriot
Kasaba
Kastriot’ta ana cadde
Kosova üzerinde Kastriot
Kastriot
Kastriot
Kastriot’un Kosova'daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIKKosova Kosova (de facto)
Sırbistan Kosova-Metohiya (de jure)
Birleşmiş Milletler UNMIK (de jure)
İl/Okrug/DistrictKosova Priştine
Sırbistan Kosovski
Birleşmiş Milletler District of Pristina
BelediyeKastriot
İdare
 • Belediye BaşkanıMehmet Krasniqi
Yüzölçümü
 • Toplam104 km²
Nüfus
(2011)[1]
 • Toplam21,548
 • Yoğunluk205.6/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu+381 38
Plaka kodu01

Kastriot veya Obiliç (Arnavutça: Kastrioti; Sırpça: Obilić / Обилић), Kosova'nın orta kesiminde, başkent Priştine’nin kuzeybatısında bir şehir ve belediyedir. Yugoslavya dönemi ve sonrasında kullanımda kasabanın adı “Obiliç” olarak da geçer.

De facto olarak Kosova’nın Priştine ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovski ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Priştine Bölgesi’nde (District of Pristina) bulunur.

Kastriot Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Cami ve civarı
Kastriot’taki ana caddelerden biri

Kentin Yugoslavya döneminde de kullanılmış olan Obiliç ismi, 1389 tarihindeki I. Kosova Savaşı’nda Osmanlı padişahı Sultan I. Murad’ı savaş alanında ölü taklidi yaparak yaralayan Miloš Obilić adlı Sırp askere istinaden verilmiştir.

Kentin Arnavutlarca kullanılan ve çağdaş bazı Kosova Türkçe belgelerinde de kullanılmağa başlanan Kastriot ismi, Arnavut milliyetçiliği için kutsallaştırılmaya çalışılan İskender Bey’den kaynaklanmaktadır. Osmanlı yapısına katılıp İskender Bey adını alan ve sonraları Osmanlı İmparatorluğu’na karşı büyük savaşlarda Müslümanlığa karşı çarpışan bu kişinin esas adı olan Gjergj Kastrioti ismi, Kastriot kentinin isminin kaynağıdır.

Gjergj Kastrioti, 1448 yılındaki 2. Kosova Savaşı döneminde yaşamıştır. Kastrioti, Janos Hunyadi önderliğindeki Katolik koalisyonuna katılmak istediyse de Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgedeki görevlilerinden Đurađ Branković tarafından yakalanmıştı.[2]

Türkçedeki Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentin Türkiye Türkçesi belgelerdeki kullanımı Kastriot ve Obiliç isimleri etrafında olmuştur. Son dönemde Kosova’nın resmî yazışmalarında ve yeni belgelerde Arnavutça şeklin, Türkçe için de kullanılması yönünde bir eğilim söz konusudur. Bu konu kesinleşmemiştir.[3]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastriot yakınlarındaki elektrik santralı

2008 verilerine göre Kastriot nüfusu 30.000 civarındadır. Bu nüfusun 25.000 kadarını Arnavutlar, 3.400 kadarını Sırplar 550 kadarını Romlar, 300 kadarını Aşkaliler, kalan kısmını Boşnaklar oluşturur.[4] Verilere göre şehirde Türk nüfusu görülmemekle beraber, şehrin eski Türk nüfusunun Müslüman etnisite isimleri altında (Rom, Aşkali, Boşnak) görünmez bir hâl aldığı düşünülmektedir.

2011 yılında Kosova genelinde yapılan nüfus sayımında Kastriot nüfusu 21.548 çıkmıştır.[1]

Endüstri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastriot bölgesinde, Kosova’nın büyük bir elektrik santralı vardır. Yugoslavya döneminden beri var olan bu santral sebebiyle kent ve civarının havasında belli derecede bir kirlilik gözlenir.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 12 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kosova İstatistik Kurumu
  2. ^ Noel Malcolm, Kosovo: A Short History
  3. ^ Kastriot gibi birkaç Kosova yerleşim yerinin adının Türkçe resmiyetteki kullanımı konusunda Kosova çapında varılmış bir kesin sonuç yoktur. Bu gibi dil meseleleri için öncelikle Kosova Türk toplumunda tartışılan konularda sonuca varılması beklenmektedir.
  4. ^ AGİT Kastriot verileri 6 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nisan 2008