Yeşilköy, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilköy
—  Köy  —
Yeşilköy kasabası
Yeşilköy kasabası
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Rakım 120 m (394 ft)
Nüfus [1]
 - Toplam 3.756
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
İnternet sitesi: http://www.yesilkoykas.bel.tr/

Yeşilköy (eski adı: Fırnaz), Antalya'nın batısında Kaş'a bağlı orta büyük bir beldedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğusunda yer alan Kalkan Beldesi'ne 8 km, batısında yer alan Patara'ya 10 km uzaklıktadır. En önemli ekonomik faaliyeti tarım, hayvancılık ve odunculuk özellikle de domates üretimidir. Bunun yanında denize girmek için yerler; Muğar Kürü[1], Fırnaz İskelesi, Delik Kemer, Çığlı Muğar ve Yalı Koyu bulunmaktadır.

Kültürel faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

TİYATRO

Belde halkının kurduğu bir tiyatro topluluğu mevcuttur. Bu tiyatro topluluğu her yıl temmuz ayında tiyatro şenliği yapmaktadır. 2004te başlayan tiyatrolar hızla devam etmektedir ama 2004ten öce 1950 senelerinde de tiyatro vağrolup bir süreliğine bitmiştir..Köy Seyirlik Oyunları diye geçen bu tiyatro festivali çevre beldeler ve yeşilköy halkı tarafından ilgiyle izlenmektedir..Festivale her sene diğer illerdeki köy seyirlik oyunları da gelip oyunlarını Yeşilköy ' de sergilemektelerdir.Bunun yanı sıra ünlü tiyatrocular bu seyirlik oyunları için köyümüzü beldemizi ziyaret etmektedirler.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç tarafı tepe, batı tarafında Gelemiş Gölü ve Patara kumsalı olan bir düzlüktedir. Denizle arasında sadece güneyindeki Eren Tepe vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede anaokulu, 2 ilköğretim okulu ve lise vardır. Sağlık ocağı,bankamatik ve PTT şubesi vardır. Beldede turizm faaliyeti vardır. Fırnaz Koyu denen yerde belde halkının yararlandığı, denizden girilebilen mesire yerleri mevcuttur.

Beldede bir toptancı hali ile bir eski bir de yeni sanayi bulunmaktadır. 2008 yılında yol yapım aşamaları bitirilmiştir.

Tarihi alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Delik Kemer. Yakınlarında; Patara, Letoon ve Xantos gibi tarihi alanları bulunmaktadır.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Muğar Küğrü: muğar = pınar