Palamutköy, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Palamutköy
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 798
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Palamutköy, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, köyün eski camiinin yapım tarihi olarak bilinen 1902 yılı köyün yerleşke alanın 150 yıldan daha eskilere dayandığını göstermektedir. cumhuriyetin kurulmasını takip edep eden yıllarda köy imamlığı da yapmış hamid efendinin ilk muhtar oluşu ile köy tüzel kişiliğini kazanmış olur. köyün ismi ise bir iri meşe türü olan palamut ağaçlarından gelmektedir. 1950li yıllarda köylünün en önemli geçim kaynaklarından olan meşe palamutu aynı zamanda köye ismini de vermiştir. Ne var ki son yıllarda ağaçların sayısı hızla azalmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy geleneklerinin en başında düğünler gelmektedir.Düğün önce köy ahali ve köy dışındaki tanıdıklara oku denilen davetiye dağıtılır.bu davetiyeler kart olabildiği gibi akrabalık derecesine göre gömlek,kumaş,havlu,atlet..gibi manevi değeri olan eşyalarda davetiye niteliğindedir.Eskiden üç gün yapılan düğünler,zamanla iki güne yayılmıştır.Cumartesi günü kızevi ve oğlanevinde gündüz yemek daveti verilir.Yemek kızevi ve oğlan evindede ayrı olarak vermektedir.Yemeklerde keşkek başta olmak üzere et yemeği,kıyma adında yufka ekmeğinde yapılmış tatlı vazgeçilmez yemekler arasındadır...Akşam kızevi ve oğlanevi davetlileriyle bir araya gelerek kına gecesi adı altında eğlence tertiplemektedir.Aynı zamanda uzaktan gelenler için takı merasimi yapılır.Müzik türü olarak ege ve teke yöresine ait yöresel müziklere yer verilir.Ertesi gün gelin alma merasimi yapılarak oğlanevi kızevin gider.biraz eğlence tertiplenerek takı merasimi,dua merasimi yapılarak kızın oğlanevine verilmesiyle düğün sona erer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 248 km, Kaş ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 798
1997 906

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Bununda turizm beldesi olması hasebiyle acilen yapılması gerekmektedir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye yeni cami yapılmıştır, eski caminin imamı yeni camiide görev yapmaktadır. Halk eski camii imamından memnun oldugu için değişikliğe gerek görülmemiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]