Akörü, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akörü
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236486
 - Toplam 510
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236486
YerelNET sayfası

Akörü, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı; köy kıraç bir yer olması sebebiyle ekilen mahsuller yağmursuzluktan dolayı “ürün” (kuru ot, kuruyan ot) olurmuş. Ürünün rengi de ak olmasından dolayı köye “Akürün” denmiştir. Zaman içinde bu söyleyiş Akörü şeklini almıştır.

Ancak köy ve çevresinde birçok tarihi yer ve eser mevcuttur. Bunlar arasında zirvesinde çok büyük, kış-yaz dört mevsim içinde suyun eksik olmadığı tarihi bir sarnıç, birçok kabir (yatır, evliya mezarı ki iki tanesi halen mevcut) medrese, cami vb bina kalıntıları ve sağa, sola dağılmış bu eserlere ait kesme taşlar bulunan Şadırvan (Çadıravn) Dağı vardır. Bu dağ İstanbul'daki Süleymaniye Kütüphanesi'nde "Şadırvan" veya "Çadıravan Dağı" olarak kayıtlıdır.

Şadırvan Dağı diye isimlendirilmesinin sebebi: Akörü Köyünün etrafında bulunan Kızılyaka, Çataloluk (Gendiba veya Gendive) Sinneli vb. köylerle köye bağlı Bademburnu (Payamburnu)Mahallesinde akar ve çıkar su (Su Kaynağı) bulunmamasına mukabil dağ etrafında dörtmevsim akan birçok çeşme ile sayısız kuyu ve kaynağın bulunmasıdır. Ayrıca bilhassa kuzeyden yani Çapar/Gökçeler (Bekarlar) bölgesinden, kuzeydoğu ve kuzeybatı taraflarından bakıldığında tıpkı bir çadıra benzediğinden Çadırvan/Çadıravan Dağı denilmektedir.

Dağ etrafında bulunan bazı tarihi çeşmeler:

  1. Bozca Pınar: Kızılkaya (Merkez) Mahallesinin kuzeybatısında, dağ eteğindedir. Kesme ve moloz taş karışımı olup, haznelidir. Kitabesi mevcuttur.
  2. Koca Pınar: Kızılkaya (Merkez) Mahallesinin kuzeyinde, dağ eteğindedir. Kesme taştan olup, haznelidir. Kitabesi yoktur.
  3. Orta Pınar: Koca Pınarın 20-30 metre kadar doğusunda aynı yerde bulunmaktadır. Kaynağı Göğalı diye anılan devasa bir kayadan şelale misali akmaktadır. Günümüzde Koca Pınarla birlikte bu iki çeşmenin suyu "Cami Yanı" denilen köy meydanına kesme taştan büyük bir çeşme yapılarak nakledildiği için akmamaktadır. Susuz kalan bu iki tarihi çeşme maalesef ihmal edilerek yıkılıp yok olmağa terk veya mahkûm edilmiş durumdadır.
  4. Kordonlar (Gordunlar) Çeşmesi: Orta Pınarın 50 mt. kadar doğusunda olup, kesme ve moloz taş karışımıdır. Halen akar durumdadır.
  5. Afara Çeşmesi: Afara Mahallesindedir. Kesme taştan olup, bakımlı, dörtmevsim akar vaziyette olup, kitabesi mevcuttur.
  6. Süvecik Çeşmesi: Köyyüzü Mahallesindedir. Dörtmevsim akar durumdadır.
  7. Köyyüzü Çeşmesi: Köyyüzü Mahallesinin kuzeyden girişinde yol kenarında, sağdadır. Dörtmevsim akar vaziyette olup, evliyadan Ömer Dede Hazretlerinin kabrinin ayak ucunda bulunmaktadır. Bunlardan başka çeşitli yerlerde sonbahar, kış ve ilkbaharda akıp, yazın kesilen çeşmeler de bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 195 km, Kaş ilçesine 25 km uzaklıktadır. Yerleşim alanı geniş ve dağınıktır. Merkez mahallesi Kızılkaya'dır. Kapanan köy okulu Afara/taşlı mahallesindedir. Ayrıca Çukurhayıt, Bademburnu, Çapar ve Köyyüzü mahalleleri vardır. Köy, Katran Dağı'nın güney tarafında, genellikle güneye eğimlidir. Güneyde, Uğrar Köyü yakınındaki Çukurhayıt mahallesi ile Katran Dağı eteğindeki Çapar mahallesi arasında oldukça fazla yükseklik farkı vardır. Çapar Mahallesi yaz kış daha serindir.

Köy tam bir orman köyüdür. Çok zengin bitki örtüsüne sahiptir. Çok fazla sayıda ağaç ve ağaççık ve otsu bitkiler yetişir. Baskın olan çam ormanlarıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün yerleşim alanı geniştir. Rakımı en düşük mahallesi Çukurhayıt ile en yüksek Çapar arasında her zaman bir kaç derece fark vardır. Tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösterir. Rakımı yüksek olmasına karşın, nadiren kar yağdığı görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 510
1997 442

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle küçük baş hayvan yetiştirilir. yeterli besin kaynağı ve merası olmadığından büyükbaş hayvan yetiştirilmesine elverişli değildir. Büyükbaş hayvanlar ev ihtiyaçlarına göre ancak 1-2 adet beslenir. Eskiye nazaran hayvancılık yapan aile çok azalmıştır. Yoğun dış göç nedeniyle genç nüfus bulunmadığından hayvancılık giderek azalmaktadır. Yaz aylarında akar su bulunduğundan ve bitki örtüsü nedeniyle, ağustos eylül ekim aylarında arıcıların aradığı yerler arasındadır. Bu aylarda köye oldukça fazla sayıda arı kolonisi getirilir. Çam balı üretilir. Arıcılardan alınan otlakiye bedeli köy için de gelir kaynağıdır.

Tarım ürünleri arasında zeytin, badem, üzüm ve incir öne çıkar. Dağınık, kıraç ve engebeli arazi yapısı nedeniyle toprakların çoğunluğu makineli işlemeye uygun değildir. bu nedenle tarla bitkileri tarımı çok azalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde,ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp yolları çok kötüdür.Köylüler biran önce yolların yapılmasını istiyor.Köyün orman bölümünde çeşitli besinler bulunmaktadır.Köyde yaşayan insanlar tamamen doğal beslenmektedir. Ormanlarda doğal yetişen yabani zeytinler çok fazladır. Sonbaharda çitlembik, kasım aralık aylarında sandal üzümü bütün ormanlarında doğal halde bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]