İslamlar, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İslamlar (Bodamya)
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 2.900
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

İslamlar, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye Yerleşen, İslâm Bey Adında Arap asıllı bir çobanla köyün yerli halkı birlikte yaşamışlardır.Daha sonraları bir grup Arabın yerleşmesi ile köy nüfuzu artmıştır. Köyün Akbel Mevkii'nde birçok Arap mezarlığı bulunması bunun kanıtıdır.Köyün adının 'İslamlar' olmasının nedeni olmuştur.Eski Yunanca İsmi Bodamya'dır.İslamlar Köyü'nde Rumlarla Türkler birlikte yaşamışlardır.Köyde 300 yıllık Rumlardan kalma su değirmeni bulunmaktadır.Köyün Bodamya Mevkii'nden Yeşilköy'ün 'Pavruka' diye bilinen çayın geçtiği bölgelerde Rum Halkı birçok su değirmeni kurmuştur. 1934'te Kaş ve Elmalı İslamlar olarak 2'ye ayrılmıştır. Eskiden yazları, yayla İslamlar Köyü'nde (Elmalı-İslamlar),kışları ise sahil İslamlar Köyü'nde(Kaş-İslamlar) Yazlık-Kışlık olarak göçebe yaşamı sürdürmüşlerdir. Dağın yamacı birçok kaya mezarı ile doludur. Lahitler ise dağınık şekilde görülür. Bezirgan Köyü ile İslamlar Köyü sınırındaki Göldağ Mevkii'nde birbiri ile bağlantılı muntazam işlemeli kaya mezarları bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri kölle, taskebabı, tarhana, fırında alabalık, , arabaşı ve keşkek

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 195 km, Kaş ilçesine 37 km uzaklıktadır. Kalkan’ın sıcağından en yakın kaçış, 8 km. mesafedeki İslamlar Köyü. Kalkan’dan kuzeye giden yol, deprem sonrasında yapılan Akbel afet evlerinden geçerek, Fethiye-Patara kavşağına varır. Buradan sağa ayrılan yol, zeytinliklerden, çam ormanlarından ve bağların içinden ilerler ve çağlayan suların aktığı, yeşillikler içindeki İslamlar Köyü’ne ulaşır. Zamanında suyla çalışan un değirmenlerinin oldukça fazla olduğu ve Türklerle Rumlar’ın birlikte yaşadığı köyün eski adı, ‘nehirler’ anlamına gelen Bodamya. Bugüne kalan iki değirmenden biri, köy kahvesinin yanında ve hálá kullanılıyor.

Yakın bir tarihe kadar bağcılık ve zeytincilikle geçinen köyün yeni gelir kaynağı turizm. Turizmin başlamasıyla birlikte yöre halkı restoranlar açmış ve kendi alabalık çiftliklerini kurmuşlar. Serinlemek için köye gelen yerli ve yabancı turistlerin favorisi, köylülerin kendi yapıkları ve tereyağında kızartılmış olarak servis ettikleri keçi peyniri. Asmaların altındaki restoranlarda ayrıca farklı şekillerde pişirilen alabalık da yemek mümkün. İslamlar’da ev pansiyonculuğunun gelişmekte olduğu da göze çarpıyor. Burada sadece yabancılara kiralanan taş evler var. İslamlar Köyü’nden, bir başka serin yerleşim olan Bezirgan Yaylası’na geçmek mümkün. Köyden kuzeye doğru devam ederek, 4 km. sonra Kalkan-Elmalı yoluna çıkılır. Buradan Kalkan yönüne dönüp, 1 km. ilerledikten sonra, Toroslarla çevrili ovanın ortasındaki Bezirgan Köyü’ne varılır. Buraya, Kalkan girişindeki Elmalı sapağından da gitmek mümkün ve uzaklık 17 km.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2900
2000 1587
1997 1913

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, turizm ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]