Sütleğen, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Sütleğen
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (3000)[1]
 - Toplam 3.000
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Sütleğen, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının Sütleğen bitkisinin çok olması nedeniyle, adının buradan geldiği bilinmekte olup;geçmişi hakkında 1952 yılında Akörü köyünden ayrılmıştır. Köyde Likyalılardan kalma bir antik kent var. Kente içme suyu şebekesi Kayalıpınar ve Pınarbaşı içmelerinden olmak üzere iki ana su şebekesinden karşılanmıştır. Bu bilgiye yerel yerel yapılan yapılan kazılar sonucunda çıkan kiremit tuğladan yapılmış ve içi zamanla kireçlenmiş halde bulunan su borularının toprak üstüne çıkmasından anlaşılmıştır. İçinde bulunduğu çağda yaklaşık olarak 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Devlet tarafından arkeolojik kazı yapılamadığından daha detaylı bilgiye ulaşılamamıştır. Helenistik çağda ilk defa sikke basması ile ünlenen Nisa'nın sikkeleri Antalya Müzesinde sergilenmektedir, ancak koruma altına alınamadığından ya da köyde karakol olmaması nedeniyle tahrib edilmektedir. Defineciler kontrolsuz bir şekilde kazı yapabilmektedir.

Nisa, Kaş’ın 35 km. kuzeyinde, Sinekçi Beli denilen geçidi yanında, Meryemlik denilen yerdedir. Nisa, Luwi veya Lykçe dilinde gelmiş ibir sözcük olup anlamı anlaşılamamıştır. Hellence de de bir anlamı yoktur. Hellenistik çağda sikke basmasından ötürü ilk kez adını duyurmuştur. Kentin surları kaba bir işçilikle yapılmış olup çok iri taşlardan örülmüştür. Güney bölümünde kemerli bir temenos kapısı görülmektedir. Nisa’dan günümüze ulaşan diğer yapılar arasında bir yamaca yaslanmış olan 700-800 kişilik Roma döneminde yapılmış olan cavea’sı oldukça iyi durumda olan bir tiyatro vardır. Agora’nın stoası tiyatronun üst sırasının ucuna bitişik olup Hellenistik çağ işçiliğini yansıtmaktadır. Stadion’a gelince, birkaç oturma sırasından başka bir şey kalmamıştır. Sağda solda ise lâhitler görülmektedir.

Toprak üstünde görülebilen kalıntılar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Burada Arkeolojik bir kazı yapılmadığından bu kent hakkında sadece gördüklerimizle yetinmek durumundayız. Hıristiyanlık döneminde kent Myra metropolitliğine bağlı piskoposluk merkeziydi.

Köy geçmişte birisi 1978 tarihi ve daha önceki tarihlerde 2 büyük yangın geçirmiş ve köy dükkânlarının hemen hemen hepsi yanmıştır.

Köyün adının Sütleğen bitkisinin çok olması nedeniyle, adının buradan geldiği bilinmekte olup;geçmişi hakkında 1952 yılında Akörü köyünden ayrılmıştır. Köyde Likyalılardan kalma bir NİSA adında (Meryemlik)antik kent var. Nisa, Luwi veya Lykçe dilinde gelmiş ibir sözcük olup anlamı anlaşılamamıştır. Hellence de de bir anlamı yoktur. Helenistik çağda ilk defa sikke basması ile ünlenen Nisa'nın sikkeleri Antalya Müzesinde sergilenmektedir. Kentin surları kaba bir işçilikle yapılmış olup çok iri taşlardan örülmüştür. Güney bölümünde kemerli bir temenos kapısı görülmektedir. Nisa’dan günümüze ulaşan diğer yapılar arasında bir yamaca yaslanmış olan 700-800 kişilik Roma döneminde yapılmış olan cavea’sı oldukça iyi durumda olan bir tiyatro vardır. Kentte 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Agora’nın stoası tiyatronun üst sırasının ucuna bitişik olup Hellenistik çağ işçiliğini yansıtmaktadır. Stadion’a gelince, birkaç oturma sırasından başka bir şey kalmamıştır. Sağda solda ise lâhitler görülmektedir.Toprak üstünde görülebilen kalıntılar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Burada Arkeolojik bir kazı yapılmadığından bu kent hakkında sadece gördüklerimizle yetinmek durumundayız. Hıristiyanlık döneminde kent Myra metropolitliğine bağlı piskoposluk merkeziydi.Kente içme suyu şebekesi Kayalıpınar ve Pınarbaşı içmelerinden olmak üzere iki ana su şebekesinden karşılanmıştır. Bu bilgiye yerel yerel yapılan yapılan kazılar sonucunda çıkan kiremit tuğladan yapılmış ve içi zamanla kireçlenmiş halde bulunan su borularının (Künk)toprak üstüne çıkmasından anlaşılmıştır. Devlet tarafından arkeolojik kazı yapılamadığından daha detaylı bilgiye ulaşılamamıştır. ancak koruma altına alınamadığından ya da köyde karakol olmaması nedeniyle tahrib edilmektedir. Defineciler kontrolsuz bir şekilde kazı yapabilmektedir.

Köy geçmişte birisi 1978 tarihi ve daha önceki tarihlerde 2 büyük yangın geçirmiş ve köy dükkânlarının hemen hemen hepsi yanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar arasında imece usulü yufka yapılır. Kuru fasulye,pilav ve Bazlama (mayalı ekmek) oldukça yaygındır. Ayrıca lezzetli et yemekleri ve tarhana çorbası başlıcalarıdır. Üzüm pekmezi, çam balı, çeşitli meyve reçelleri yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 174 km, Kaş ilçesine 65 km uzaklıktadır. İl merkezine direk dolmuş seferleri var (gün içinde 8 dolmuş Antalya merkeze gitmektedir). Kaş ilçesinin en gelişmiş ve en sosyal önemli bir yayla köylerinden birisidir. Kalkan'a ve Fethiye´ye yakın bir konumdadır.her açıdan gelişmiş geniş iş sahasına sahip yayla turizmine açık bir beldedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy sedir ormanları içerisinde bulunan bir orman ve yayla köyüdür. Yazın serin kışın soğuk bir iklime sahip olmasına rağmen karasal iklim diğer iç köylerden daha az görülmekte olup; önünün denize açık olması nedeniyle,ılıman bir yapıya sahiptir. Denize uzaklığı 45 km dir. Etrafının genelde dağlarla çevrili olması nedeniyle mis gibi dağ havası vardır ve çeşitli hastalıklar için bu hava bulunmaz bir değerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1071
2000 976
1997 1042

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. Artık hayvancılık yavaş yavaş önem kaybetmiştir. Genellikle köyün gençleri köyde iş imkânı olmadığı için çevre ilçe ve beldelere gitmektedirler. Ayrıca köyde elmacılık yaygın geçim kaynağıdır. Üzüm, ceviz, fındık, sert iklim meyveleri ekin nohut gibi geçim kaynaklarına elverişli toprakları vardır.

Köyde 10a yakın bakkal ve 2 hırdavat, 10 adet hizar, 2 tane klasik un değirmeni, 2 tane de orta boy un ve yem fabrikası, 1 adet manifaturacı, 1 adet hazır giyim dükkânı, 2 adet berber, 2 adet orta boy lokanta, 3 adet elektrik ve su sesisatçısı, 2 adet günısıcı, 1 tane soğuk demirci, 5 tanede sıcak demirci esnafı,2 internet cafe ve 1 tanede telefoncu bulunmaktadır bulunmaktadır. Ayrıca fırın bulunmaktadır. Alışveriş merkezi açılmıştır. Tamirci vardır. Sedir ormanlarına yakın olduğu için sedir işçiliği fazladır. Ağaç işi yaygındır. Yazın sahil kesimden yaylalamaya birçok insan gelmektedir. Köyün suyu oldukça soğuk, sulama suyu mevcut olup, çeşme suyu içilmektedir.

Sağlık Ocağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sütleğen Sağlık Ocağı Tabibliğinde

  • 1 Sağlık Memuru
  • 1 Ebe
  • 1 Hizmetli bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  • 2004 - Ramazan Kocabaş
  • 1999 - Bayram Sert
  • 1994 - Cemil Sarıkaya
  • 2005 - Ramazan Kocabaş
  • 2009 - Ramazan Kocabaş

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat lojman bulunmamaktadır. Civar köylerdeki öğrenciler taşımalı ve yatılı olarak öğrenimini burada devam ettirmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi birleşiktir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ancak sağlık evi yoktur.ve ambulansı vardır birde saglık arabası vrdır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL bağlantısı vardır. Orman bölge şefliği mevcut ve aktif durumdadır. Köyün dağınık olması nedeniyle 5 mahalleye bölünmüştür. 1 Merkez camii ve 2 adet de mahalle camisi olmak üzere toplam 3 adet cami bulunmaktadır. köyümüz ticaret merkezidir burada 12 bakkal, 10 hizarcı, 5 sıcak demirci, 1 soğuk demirci, 5 kahve, 2 lokanta, 2 inşaat malzeme satıcısı, 4 yem un gübre hırdavatcı,3 lastikci tamirci ,4 elektrik sıhhi tesisat cam.3 değirmen 1 telefoncu ,1 internetci,1 bilardo salonu,1 kasap, 1 fırın bulunur ve çevre köyler alışverişe buraya gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]