Çukurbağ, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çukurbağ
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 474
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çukurbağ, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çukurbağ adı: Köyün sahilinde bulunan Köyalanı ismi verilen yaklaşık 3000-3500 dönümlük tarım alanının büyük bir kısmı kışın sualtında kaldığından burada tahıl tarımı yapılamamaktadır.Yaklaşık 400-500 dönümlük bu alanda sular ancak nisan ayında düdenler yoluyla çekildiğinden geçmişten bu yana bu kısımda bağcılık yapılmıştır. Burası köy yerleşim yerine göre birazda çukurda kaldığından köyün adına ÇUKURBAĞ denilmiştir. Mezarlığın büyüklüğüne bakıldığında köyün Türk köyü olarak enaz 600-700 yıllık olduğu görülür.Köydeki tarihsel kalıntılar, likya mezarları ve şaraphanelerden anlaşıldığına göre burası Likyalılar zamanında da önemli bir yerleşim ve bağcılık merkeziymiş. Yine bu alan içinde yaşları 1000 nin üzerinde 4-5 tane aşılı zeytin ağacının olması bir zamanlar burada zeytinciliğinde yapıldığını göstermektedir. Köyün ayrıca Gömbe beldesinin üzerinde yaylası vardır. Burası Akdağ'ın ve Yumrudağ'ın eteğinde1300-1500 metreler arasında her tarafından suların fışkırdığı bağlık bahçelik yemyeşil bir cennet köşesidir. Yaylada da bundan 30-35 sene önceleri çok yaşlı ceviz ağaçları vardı. Ama ne yazıkki bu kıymetli ağaçlar bilinçsiz bir şekilde kesilip, İnegöllü mobilyacılara satılarak yok edildi.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Yörede olduğu gibi keşkek önemli yemekleri arasındadır.Yaylasında Yumrudağ' ın ,Akdağ'ın eteklerinde çok lezzetli fasulye yetişir.Onun için çok güzel kuru fasulye ve fasulyenin yeşilken kurutulmuşundan yapılan kıyma yemeği de meşhurdur.
Çukurbağ modern elmacıklıkdan öncede en az 10-15 tür elmanın yetiştiği bir köydür. Bu elmalar yazın bıçakla kesilerek kurutulur ve kışında pişirilip,içine biraz mersin(sazak) dalı batırılıp, pekmezle tatlandırılarak mis gibi kokulu hoşaf yapılır.
Bu nedenle Çukurbağlılara , Kasabalılar "kakçı" derler.Hele tarhana, zeytinyağlı, mercimekli bulgur pilavı, yaprak sarmaları, dolmalar, ot, sebze yemekleri,toğa çorbası, bulgur çorbası, karabulamaç,hamur çorbası, pirinç çorbası en çok pişirilen yemeklerdir.
Ceviz içli kıvrım balla tatlandırılarak yapılırdı. Höşmerimde çok güzel olur.Yaylada yetiştirilen sebzelerden çok nefis turşular kurulur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

 Köyün sahili Antalya iline 183 km, Kaş ilçesine 11 km,yaylası ise , Antalya ya 155 km, Kaş'a 65 km   uzaklıktadır.
Sahilin yükseltisi:400–500 m.,yaylanın yükseltisi:1300–1600 m.  dir.

Sahilde en yüksek dağ tarihi Felentepesi 1000m, yaylada ise Akdağ 3024 m.dir.Yeşilgöl ve Uçarsu Yayla Çukurbağ sınırları içinde kalmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi: Sahil tipik Akdeniz İkliminin etki alanı içindedir.Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Kar 8-10 yılda bir düşer ve hemen erir. Yıllık yağış 800–900 mm. kadardır. Yaylada ise Akdeniz ardı karasal iklim egemendir.Buranın yükseltisi 1300–1500 m. olduğundan kışın bazı yllar 1 m. reye kadar kar yağmaktadır. Ayrıca burası azda olsa yazında yağmur alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 474
1997 481

2013 31+28

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sahilde yaklaşık 500 da. badem bahçesi vardır. Burada kuru tarım yapılarak buğday, arpa, nohut, bakla yetiştirilir. Yaylada ise ,yaklaşık 7-800 da. alanda elma , ceviz, kiraz yetiştiriciliği yapılır. Ayrıca buğday, arpa, fasulye, mısır yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Bir taraftanda inek, keçi, koyun,eşek,at gibi hayvan yetiştiriciliğide yapılır. Köyde son 15-20 seneye kadar epey sayıda devede vardı. Develer özellikle yayla - sahil yük taşımada, harman kaldırmada, kiralık yük çekmede kullanılırdı.Arıcılık yapanda epey aile vardır. Çukurbağ'ın, bademi, elması, cevizi, fasulyesi çok meşhurdur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda,köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Ama daha önce 20. yüzyılın başından bu yana köyde hem medrese hem de ilk okul vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak Doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]