Yuvacık, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Yuvacık
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 348
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yuvacık, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski İsmi DARGAZ olan köy ismi yunan kökenli olması nedeniyle daha sonra Yuvacık ismini almıştır. Bu yörelerde çoğu köy bu şekilde ismi değişikliğine uğramıştır. ( Margaz - Üzümlü ; Fırnaz- Yeşilköy ; Istanaz- Korkuteli vs.. ) tarihinde efelik ve ağalık olduğu için şimdiye kadar fazla gelişemeyen köy tarım ve ticarete atılım yapan bireyler sayesinde biraz olsun gelişmekte yayla turizmine açık bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuvacık köyünde düğünler 3 gün 3 gece yapılmaktadır. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir köy olup köyün genç nüfusu Antalya'nın diğer ilçelerinde iş kurmuştur. Eğitime büyük önem verilmektedir. Köyün geneli birbirine akraba olup sıkı bir dostluk havası vardır. Düğünlerde genellikle etli ve sulu yemekler, hoşaf ve Antalya yöresine özgü sütlaç ve keşkek yapılır.Köy genelinde yufka ekmeği kullanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 178, Kaş ilçesine 55 km uzaklıktadır. Köyün genel coğrafyası dağlık ve orman alanları üzerine kuruludur. Maki bitki örtüsüyle beraber birleşen çamlık alanlar vardır. Halkın birkısmı geçimini sağlamak amacıyla Antalya merkezinde yerleşik hayat kurmuşlardır. Bütün köy yeşil alan olup geneli elma ve ceviz bahçeleri ile kaplıdır. Elması kalitelidir. doğaya çok önem verilir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları genellikle soğuk yazları ise kavurucu rüzgar etkisini Akdağ'ın Toroslar'ın eteğinde bulunan bu yaylada yitirmektedir. İkliminden dolayı her türlü meyve ve sebze yetiştiriciliğine uygundur. Ancak su kaynağı yeterli olmasına rağmen köyün elma bahçeleri susuz kurumaya yüz tutmuştur. İç kısımda kalması onun havasını bol oksijene bırakmaktadır. Yazın dağın eteklerinden erimeye başlayan karlar bölgenin suyunu çelik gibi yapıp adeta buzluktan çıkan suyu andırmaktadır. Kışın kar ve soğuk havanında etkisiyle don olayları çok sık görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 348
1997 345

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde eski bir ilköğretim okulu vardır. Anasınıfı 1., 2., 3., sınıflara kadrolu öğretmen aracılığıyla eğitim verilmektedir. Diğer sınıfların eğitimi için de taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içi yollar asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]