Karadağ, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karadağ
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Kaş
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 724
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karadağ, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri çok yağlı olarak yapılır sebze yemekleri ağırlıktadır. çok zengin bir mutfağı yoktur. seracılıkla uğraşmaktadır köy halkı. yılın 12 ayı köy sakinleri seranın içindedir. hayvancılık son zamanlarda azalmıştır. düğünlerimizin ana yemeği keşkektir eskiden düğünlerimiz cuma başlayıp pazar biterdi ama bu adetler günün koşullarına göre değişti şimdi cumartesi bayrak merasimi pazar gelin alması oluyor eskiden düğün öncesi sopalarla gençler keşkek döverdi şimdi malesef bu adetler kalktı askere gidecek gençlerimize mevlit okutulur ölülerimizin arkasından 3.9.40.52.si diye bişi (yağda hamur kızartması) yapılır mevlit okutulur köyümüzde yüksek öğrenim oranı son birkaç yıldır biraz arttı daha önceki yıllardaki okuma oranı ilk okul seviyesindeydi. son yıllarda üniversite okuma oranı yükselmiştir. köyün imkanlarının belli seviyede olması ve il ilçeye uzaklık köydeki lise yüksek okul okuma oranını düşürmektedir. karadağda büyümüş biri olarak köyüm için şunları söyleyebilirim: köyümüzün insanı çok cana yakındır. sıcak kanlıdır. yaşlı ve hatırı sayılır insanların sözü köyde dinlenir. gençler çok fazla hoyrat değildir. devletine milletine bağlı insanlardır. lider ruhlu insan çok olduğundan birbirleriyle çok anlaşamazlar. herkes bi tarafa çeker. ortak iş yapma çok zayıftır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 180 km, Kaş ilçesine 45 km uzaklıktadır. kaşın doğusuna düşer batısında dirgenler köyü kuzeyinde doğantaş köyü doğusunda dağbağ köyü vardır finike 60 km elmalı 70 km demre 70 km dir. dört tarafı dağlarla çevrili olan iki akarsuyun birleşip demreye denize akan bir suyu vardır. her kış sis köyün vazgeçilmez öğesidir. kış akşamları soğuk olur. sıcaklık -2 nin altına düşmez. vadi de olduğu için kış aylarında sis çok olur. yazları çok sıcak olur. son yıllarda imkanı olan köy sakinleri yaz aylarını gömbe ve elmalıda geçirir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. sonbahar ve kış ayları çok yağmurlu geçer. yazları çok sıcak olur. nisan ayında yeşilliklerinin seyrine doyum olmaz.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1550
2000 724
1997 838

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu taşımalı egitimvardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

kaş ın finike yle sınır köyüdür. antalya ya uzak olması nedeniyle sağlık hizmetleri zayıftır. köylü her iş için kumlucaya veya kaşa gitmek zorundadır.