İkizce, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İkizce
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 750
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

İkizce, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün bilinen tarihi geçmişi 250 yıl türk nufusu altında kaldığıdır daha önceleri ise kaya mezarlar ve kayalara oyulmuş yerleşim yerlerinin olması köyün tarihinin m.ö dayandığı bilinmektedir, cumhuriyet öncesi dönemde islamlar köyünün bir mahallesi iken, islamlar köyünün zamanla ayrılarak değişik isimlerde yeni köyler kurulmuştur. İkizce köyü ise 1960 döneminde köyün ileri gelenlerin çalışmaları sonucu, Bezirgan ve İslamlar köyüden toprak alınarak bugün ki İkizce köyü kurulmuştur. Köyün yaşlılarıyla yapılan görüşmelerde köy hem I.Dünya savası hem de II.Dünya savaşında oldukca etkilenmiştir köy halkı aynı zamanda rum komşularıda olan bir yerdir. seferberlik anında çok güçlükler çekildiğini anlatmışlardır. köydeki yerleşik nufusunun Osmanlının Rum elinden çekilmesi nedeniyle Kırca-ali şehrinden göç edenler tarih 1860-1890 merhum şehit Mehmet Talat PAŞA'nın yakınlarıdır (Kırca )Köy nüfusun çoğunluğunu oluştururlar daha öncesi Asya steplerinden Buhara şehrine uzanmaktadır bir kısmı Elmalı üzerinden küçük bir kısmı ise Sidek (Sarıbelen) ve Kaş bölgesinden gelmiştir. Köye 1980 den sonra elektrik, 1985 yol (Kalkan-Elmalı),1990 telefon ve 2009 içme suyu gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1990lara kadar klasik bir yörük köyüdür küçükbaş hayvanlarla yazın yaylalarda(Katran Dağı) kışın sahillerde(Akbel Mevki) yerleşim sağlanırdır bahar dönemlerinde ise köy merkezinde(ikizce) ikamet edilmektedir. hayvancılık ve tarım ön plandadır, yazın bugday dışında zeytincilk üzüm yetiştiriciliği ceviz badem ağaçları mevcuttur. hayvancılık ve tarım dışında ise Orman işçiliğide yapılmaktadır, köy aynı zamanda orman köyüdür. Köyde eski tarihi bir mezarlık ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. köy merkezinin eski insanlar tarafında isminin manastır olarak bilinmesi buranın dini bir merkez olduğu ihtimali akla getiriyor. köyün 3 km güneyinde ise kayalara oyulmuş küçük ve iç içe bağlantılı insan yapımı in'ler bulunmaktadır aynı zamanda bu in'lerin üstünde ise tarihi bir yerleşim yerleri vardır, yerleşim yerinde bina, su sarnıcı, mezarlar, kule vs eserler mevcuttur hatta küçük bir amfi tiyatronunda toprak altında olduğu sanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 190 km, Kaş ilçesine 47 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Akdeniz iklimi ile karasal iklim bir arada yer almaktadır, köyün yükseltisi merkez 930-950 metre, yüksek yerler ise 1300-1500 metre arasında değişmektedir. Bu bakımda yüksek yerler bazen de merkez kar ve yağmur yağışı almaktadır. Yazın ise serin ve nemsiz bir havası vardır. köy vadi arasında kaldığı için akşamları devamlı rüzgar alır güney-kuzey yönünde.Köy aynı zamanda denize yakındır kuş uçusu 10 Km olan deniz seviyesinde ise akdeniz iklimi görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 550
2008 750
1997 350

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi ağırlıklı olarak tarım (Buğday, susam, zeytin, üzüm), hayvancılık, arıcılık ve orman ürünleridir. Son zamanlarda örtü altı yetiştiricilik önem kazanmıştır. Turizm bölgesine yakın olması nedeniyle turizm de bir başka gelir kaynağıdır. El sanatları da bir başka gelir kaynağıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde internet vardır. internet bağlantısı yapılmıştır.bakkal vardır. restaurand ve balık evleri vardır. köyün her konuda isteklereaçıktır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün muhtarı bayram oğurlu köye internet getirmiştir ve köyde süper market vardır köyde geyik bulun maktadır