Dereköy, Kaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dereköy
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Kaş
Rakım 375 m (1.230 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 181
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07580
İnternet sitesi: YerelNET
YerelNET sayfası

Dereköy, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

DERE KÖY deniz seviyesınden 225 metre yükseklikte dağlarla çevrili bir yörük köyüdür.Türkmen aşiretleri tarafından kurulduğu rivayet edilen DERE KÖY eski bir LİKYA köyüdür. DERE KÖY'ÜN tarihi macerası şöyle başlar:İSKENDER tarafından alınmıştır.ROMA istalasına uğramış 1085 yılında SÜLEYMAN ŞAH idaresinde kalmıştır.1071 yılında SELÇUKLULULARIN ANADOLU YA girmesiyle TÜRK oymakları yerleşik hayatı geçmiştir.DERE KÖY'E ismini veren DERE ÇAY'ı 25 KM uzunluğunda olup DEMRE'ye kadar ulaşmaktadır.Köyün en büyük özelliği OSMANLI'DAN günümüze kadar KAŞ'IN 67 köyünün SEBZE ve MEYVE ihtiyacını karşılamış olmasıdır. OSMANLI DEVLETİNİN BİR KAZASIDIR.KAŞ İLCE OLMADAN ÖNCE DEREKÖY KAZA İDİ.ADLİ İDARİ İŞLER BURADA YÜRÜTÜLMEKTEYDİ.BUNEDENLERDEN DOLAYI AŞAĞI DERE MAHALLESİ OLARAK BELİRTİLEN YERDE KADILARÇAMI MEVKİSİ VARDIR.BURADA ADALETİN YARGILAYIP İDAM ETDİLMESİ GEREKEN ŞAHISLAR BURADAKİ ÇAM AĞACINDA İDAM EDİLİRDİ.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneksel yemekleri KEŞKEK,TATAR,EKMEK KADAYIFI,HÖŞMERİM,TUZLAMA(BAKLAGİLLERDEN),İNCİR REÇELİ,ÜZÜM PEKMEZİ... NOT:BU YEMEKLER KÖYDE GENELİKLE YAPILAN YÖRESEL YEMEKLERDİR...bakla tuzlaması

KÖYÜMÜZDE HER YIL 20 MAYIS KIRŞENLİKLERİ YAPILMAKTADIR. ŞENLİKLERİMİZ ÜCRETSİZDİR.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 201 km, Kaş ilçesine 20 km uzaklıktadır Antalya-Fethiye arasındaki Likya yolu güzergahı üzerindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2013 181
2000 179
1990 207
1985 236

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca yılda bir kez olmak üzere DEFNE YAPRAĞI ve KEKİK KESİMİ YAPILIR. Ve de ARICILIK yaygın olmamakla beraber yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Mahalleleri
ÇÖKERENCİK, KONALİ, KOCAÇEŞME, CAMİ YANI, AŞAĞIDERE, DAYAKLI, KAYABAŞI, MESELE,
Komşu köyler
DOĞUSUNDA UĞRAR KÖYÜ GÜNEYİNDE PINARBAŞI VE ÇUKURBAĞ KÖYÜ BATISINDA YENİKÖY KUZEYİNDE HACIOĞLANLI VE SİNNELİ KÖYÜ BULUNMAKTADIR.
Ulaşım
AĞULLU KÖYÜNDEN KUZEYE DOĞRU ÇUKURBAĞ PINARBAŞI KÖYLERİNDEN GECEREK KÖYÜMÜZE ULAŞILMAKTADIR BİRDE GÖMBEYOLU ÜZERİNDEN KASABA UĞRAR KÖYLERİNDEN ULAŞIM SAĞLANMAKTADIR...

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]