Web sayfası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Bir Web sayfası, Genel Ağ'a uygun bilgi kaynaklarını barındırır ve bir tarayıcı aracılığı ile erişilir. Bu bilgiler genellikle HTML veya XHTML biçimindedir ve başka internet sayfalarına hipermetin bağlantıları içerebilir.

Web sayfaları yerel bir bilgisayardan veya uzak bir bilgisayardaki internet sunucusundan alınır. İnternet sunucusu erişimi sadece özel ağa kısıtlayabilir, örn. şirket ağı veya Genel Ağ'da yayınlıyabilir. İnternet sayfaları talep üzerine internet sunucusu tarafından Hipermetin Aktarım Protokol'ü (HTTP) kullanılarak sunulur.

Web sayfaları internet sunucusunun dosya sisteminde düz metin olarak saklanabilir (statik internet sayfaları) veya internet sunucusu her bir sayfa için (X)HTML'yi istemi gerçekleştiren tarayıcı için oluşturabilir (dinamik internet sayfaları). İstemci taraflı yürütülebilir kodlar, örn. JavaScript, internet sayfalarını kullanıcının kullanımına daha duyarlı hale getirebilir.

İnternet sayfaları birer internet dokümanıdır.

Dosya uzantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Statik internet sayfaları genellikle .htm veya .html, sunucu taraflı dinamik internet sayfaları ise daha çok sunucu tarafında çalıştırılan kodlama dilini yansıtan .php veya .asp gibi uzantılara sahiptir. Her iki şekildede sayfanın istemciye aktarılması statik internet sayfalarının aktarım şeklindedir. İnternet sayfaları Genel Ağda birer internet dökümanıdır ve diğer internet sayfalarına bağlantılar, grafikler, kodlar içeren HTML dosyalardır.

Renk, basım, örnekleme ve etkileşim[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet sayfaları genel olarak metin ve arka plan renklerine ait yönergeler ve çok sık olarak resim ve bazen medya dosyalarına bitiş görünümünde gösterilmek üzere ilişkilendirilmiş bağlantılar içerir. Düzen, basım ve renk şeması Stil Şablonu yönergeleri aracılığı ile sağlanır. Bu yönergeler HTML içine gömülü olabiliceği gibi ilişkilendirilmiş başka bir dosyada da yer alabilir. İkinci yöntemde tek bir şablon birden fazla internet sayfasında ilişkilendirilebilir: HTTP çalışma şekline göre, tarayıcı dosyayı bir defaya mahsus indirip belleğe alınan tek kopyayı kullanır.

Resimler sunucuda ayrı dosyalar olarak saklanır fakat HTTP nin izin verdiği şekilde; internet sayfası indirildikten hemen sonra ilişkilendirilmiş resimler ve şablonlar gibi dosyalar sayfa işlenirken indirilip işlenir. Bir HTTP 1.1 sunucusu tarayıcı ile olan bağlantısını tüm ilişkili dosyalar aktarılıncaya kadar açık tutucaktır. Tarayıcılar genellikle resimleri metinlerin olması gereken yerlerinde sayfa yerleştirilirken işler.

Çokluortam[değiştir | kaynağı değiştir]

Çokluortam dosyaları da (ses, görüntü dosyaları) internet sayfalarına hiper bağlantı olarak eklenebilir veya ilişkilendirilerek sayfa içine yerleştirilir. Oyunlar, animasyonlar ve diğer bilgisayar bazlı materyaller de Adobe Flash ve Java gibi teknolojiler kullanılarak ilişkilendirilebilir. Tüm bu özellikler tarayıcının bu özellikleri desteklemesi ve kullanıcı tarafından tarayıcının bu özellikleri varsa iptal edilmemiş olması ile sağlanabilir.

Dinamik tutum[değiştir | kaynağı değiştir]

JavaScript gibi istemci taraflı kodlar gerek HTML içine gömülü gerekse başka bir dosya ilişkilendirilerek çalıştırılabilir. Bu kodlar kullanıcı bilgisayarında tarayıcı tafarından işlenir ve yürütülür. Eğer kullanıcı gerekli seviyeye izin vermişse daha çok interaktif etkileşim sağlanır.

Tarayıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarayıcılar Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome veya Opera gibi grafiksel kullanıcı arabirimi olabiliceği gibi Lynx gibi metin tabanlı olabilir.