İçeriğe atla

RSS okuyucu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Almanca bir RSS örneği.

Bilgisayar alanında RSS ve Atom formatına sahip içerikleri okumaya yarayan uygulamalardır. Kişisel bilgisayarlarda masaüstü uygulaması olarak, mobil uygulama olarak ve web uygulaması olarak çalışan versiyonları bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

RSS kullanımı 1999 yılında Netscape internet tarayıcısı ile başladı. 2000lerin başında The New York Times web sayfalarında RSS kullandıktan sonra bilinirliği arttı. 2005 yılından itibaren ise tarayıcılar rss desteklemeye başladılar. 2020 yılında ise buildwith.com adlı siteye göre, 28,962,567 adet RSS kullanan yayında web sitesi mevcuttur.[1]

Rss Okuyucu Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

RSS okuyucuları farklı kaynaklardan çeşitli verileri tek bir yerde toplayıp sunma amacı taşırlar. Toplama işleminden sonra, elde edilen veriler kimi okuyucularda, kullanıcıya gösterilmeden önce işleme tabi tutulabilir. Örneğin Google Haberler, RSS kaynaklarından topladığı haberleri kullanıcıların ilgi alanlarına göre derleyip sunmaktadır. Pek çok çeşitte yazılım ve tarayıcı eklentisi içerikleri toplayıp, düzenleyip ve tercüme edebilecek şekilde yapılmaktadır.

Haber toplama siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En bilineni Google Haberler olan bu tarz siteler, çeşitli RSS kaynaklarından içerikleri toplayıp derleyip kullanıcılarına sunmaktadır. Daily News (New York), World News Network,[2] Newslookup[3] örnek olarak gösterilebilir.

Web tabanlı okuyucular[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tarz okuyucular, kullanıcılarının rss kaynaklarından arama ve takip etme yapabilmesini sağlarlar. En bilinenlerinden birisi Feedly örnek gösterilebilir.

Masaüstü uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişisel bilgisayarlara kurarak kullanılabilen okuyuculardır.

Eklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet tarayıcıları ve eposta istemcilerine eklenti olarak yüklenebilebilen uygulamalardır. Her tarayıcı ve eposta istemcisi için ayrı uygulama bulunabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020.