Hayran sitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hayran sitesi, fansite, fan sitesi, fan blog veya fan sayfası. Hayranı olunan bir ünlüye, seriye, diziye ya da belirli bir kültürel fenomen hakkında oluşturulan ve sürdürülen bir web sitesidir. Amerika, Latin Amerika, Almanya, Fransa ve Polonya'da yaygın bir internet kültürüdür.

Fan siteleri, sitenin adandığı konuyla ilgili özel bilgiler (örneğin, bölüm listeleri, biyografiler, olay örgüsü planları), çeşitli kaynaklardan alınan resimler, konularıyla ilgili en son haberler, medya indirmeleri, videolar ve benzer fan sitelerine bağlantılar sunarlar. Bazı köklü hayran sitelerinin tartışma panoları aracılığıyla diğer hayranlar birbirleriyle iletişime geçebilirler. Genellikle bir blog şeklini alırlar ve hayran sitesi konusuyla ilgili en son haberleri blogta yayınlarlar. Genellikle konunun fotoğraf veya video galerilerini içerirler. Çeşitli medya kuruluşlarından edindikleri fotoğrafları 'galeri' adını verdiklerini sayfalarında yayınlarlar. Genellikle diğer hayran siteleriyle "affialite" olurlar. Bu tür web sitelerinin yazarlarının amacı, kendi ilgi alanlarını benzer düşünen kişilerle paylaşmak veya henüz söz konusu konuyla ilgilenmemiş kişilerde ilgi uyandırmaktır.

Hayran listeleri, başka bir hayran sitesi türüdür ancak daha basit bir görünüme sahiptirler ve yalnızca bir şeyin hayranlarını listelemek amacıyla oluşturulurlar. Aslında birçoğu konu hakkında ufak bir fikir vermek dışında pek fazla bilgi içermemektedir. Ziyaretçilerin bu konuya zaten aşina olacağı beklentisiyle oluşturulurlar. Bununla birlikte, bazı hayran listeleri, sadece hayran topluluğunu güçlendirmek amacıyla daha büyük bir hayran sitesinin parçası olabilir. Çoğu hayran listesi gayri resmidir.

Hayran sitesi kültürü internetin ortaya çıkmasıyla birlikte yükselmiştir ancak sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla büyük ölçüde azalma yaşamış internet kültürüdür. Özellikle 2010'ların başlarında Facebook'un hayran sayfalarına izin vermesiyle açılan siteler azalmış ve Facebook sayfaları yükselişe geçmiştir.

Çoğu hayran sitesi gayri resmidir, ancak birkaçı resmi olarak onaylanmıştır. Pek çok hayran web yöneticisi, gayri resmi olduklarını belirtmek için web sitesinde görünür bir yere, bazen sitenin telif hakkını da içeren bir sorumluluk reddi beyanı koyar ve ünlülerle bir ilgisinin olmadığını açıkça beyan ederler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşüş[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'ların başında, Facebook grupları ve sayfaları bağımsız hayran sitelerine popüler bir alternatif haline geldi.

Motivasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir araştırma [1], resmi olmayan fan sitelerinin genellikle ticari mesajlar taşıyan resmi fan sitelerinin "zor satış" yaklaşımına bir alternatif olarak oluşturulduğunu öne sürüyor.[2] Fan sitelerini ziyaret ederek ve özellikle fan sitelerinin topluluk yönlerine katılarak grup üyeliği ve öz saygının sosyal psikoloji ihtiyaçlarını karşılamak, hayran davranışlarını arttırmakta olduğu söylenmektedir.[3]

Kişilerarası çekim üzerine yapılan araştırmalar, insanların genellikle kendilerine benzeyen kişilerle sosyalleşmeyi tercih ettiğini göstermektedir.[4] Birçok hayran, hayranlıkla ilgili hizmetler için resmi olmayan hayran sitelerini ziyaret etmeyi tercih eder [1] ancak yine de, hedefin kendisiyle en yakın bağlantıyı sağladığı için doğru bilgi için birincil kaynak olarak resmi bir hayran sitesini tercih eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Wayback Machine" (PDF). web.archive.org. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2022. 
  2. ^ Wann, D. L. Schrader, M. P. Wilson, A. M (1999) Sports fan motivation: questionnaire validation, comparisons by sport, and relationship to athletic motivation Journal of Sport Behavior (JSB), 22(1), 114–139.
  3. ^ "Wayback Machine" (PDF). web.archive.org. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2022. 
  4. ^ Rubin, Z. (1973). Liking and loving. New York: Holt, Rinehart & Winston.