Dijital beşeri bilimler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Voyant Tools kullanılarak yapılan bir metin analizi örneği, incelenen eser Jane Austen, Aşk ve Gurur başlıklı romanı.

Dijital insanî bilimler ya da uluslararası bilinen adıyla Digital humanities (DH), bilgi teknolojileri ve bilgisayar kullanımı ile insanî bilimler disiplinlerinin ortak paydasında meydana gelmiş bir bilimsel faaliyet alanıdır. Bu alan hem dijital kaynakların insanî bilimler alanındaki araştırmalarda sistematik bir biçimde kullanılmasını destekler, hem de bu uygulamaları ve etkilerini analiz eder.[1][2] Dijital insanî bilimler, bilimsel araştırmaların, yayınların ve öğretimin işbirlikçi, disiplinler arası ve bilgisayar kullanımlı-hesaplamalı yapıldığı bir alandır.[3] Bu alan, basılı kaynakların artık bilgi üretimi ve dağıtımı için ana araç olmadığı bilinciyle, insanî bilimlere dijital araçlar ve yöntemler sunmaktadır.

Yeni uygulamalar ve tekniklerin üretilmesiyle DH yeni bir çeşit öğrenim ve araştırma imkânı sağlamaktadır. Bunları yaparken aynı zamanda yaşanan bu değişimin kültürel miras ve dijital kültür üzerine olan etkisini de incelemektedir.[2] Bu nedenle, DH'nin en ayırt edici özelliği, insanî bilimler ve dijitallik arasında kurduğu iki yönlü ilişkidir.

Bazı metodları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Intro to Digital Humanities: Introduction". UCLA Center for Digital Humanities. Eylül 2013. 29 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  2. ^ a b "Quantifying Digital Humanities" (PDF). UCL Centre for Digital Humanities. Aralık 2011. 31 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: ":0" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Arşivlenmiş kopya (PDF). ISBN 9780262312097. 26 Ekim 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020.