Yurttaş gazeteciliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yurttaş gazeteciliği, gazeteciliğin medya gruplarının ekonomik gereklerine göre biçimlenmesinin yarattığı sorunları aşmak üzere ortaya çıkan yeni bir gazetecilik anlayışı. 1990’lı yıllarda ABD’de yaygınlaşmıştır.[1]

İletişim araçlarının yaygınlaşması ile gelişen yurttaş gazeteciliği, profesyonel mesleği gazetecilik olmayan kişilerin, dijital araçlar yardımıyla haber üreterek paylaşmasına verilen addır.[2] Bu kavram ilk kez, 1999'da Amerikalı Medya Eleştirmeni ve Akademisyen Jay Rosen tarafından “What are Journalists for?” (Gazeteciler Ne İçindir?) kitabında ortaya atılmıştır.[3] Bloggerlar, twitter kullanıcıları ve diğer sosyal paylaşım sitelerini kullanan kişiler de 'Yurttaş Gazetecileri' olarak anılıyor.[4] /ref> Özel teknik bir donanım edinmeden, internet üzerinden kendi kişisel medyalarını kuran bireyler aracısız olarak düşüncelerini, fikir ve projelerini geniş kitlelere duyurma ve etkilerini arttırma şansı elde ederler.[5] Katılımcı gazetecilik, açık kaynak, taban (grassroots), ağ (networked) veya dağıtık (distributed) gazeteciliktir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uzun, Ruhdan. [dergisosyalbil.selcuk.edu.tr/susbed/article/download/551/531 "GAZETECİLİKTE YENİ BİR YÖNELİM: YURTTAŞ GAZETECİLİĞİ"] |url= değerini kontrol edin (yardım). dergisosyalbil.selcuk.edu.tr. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016. 
  2. ^ "Nedir bu yurttaş gazeteciliği?". haber7.com. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016. 
  3. ^ "'Yurttaş gazeteciliği' ofsayta düşünce!". https://www.evrensel.net. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "Yurttaş Gazeteciliği". http://www.bbc.com. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  5. ^ "Yurttaş Gazeteciliği Programı Başlıyor". http://www.bahcesehir.edu.tr. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
  6. ^ Yanardağoğlu, Eylem. "Yeni Medya ve Kullanıcı Türevli İçerik: Dokuz8haber Sitesi Örneğinde Yurttaş Gazeteciliği Üzerine Etnografik Bir İnceleme". Dergipark.org.tr. Folklor/edebiyat. 25 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2020.