Vikipedi:Seçkin madde adayları/Usame bin Ladin'in Abbottabad'daki kompleksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Usame bin Ladin'in Abbottabad'daki kompleksi[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde seçildiği sürüme göre çok ufak düzenleme ve geliştirmeler var, maddedeki kırmızı bağlantıların tamamı da giderildi. Yalnızca tek bir olayla gündeme gelen ve hakkındaki kaynakların tamamı da bu olay sonrasına ait olan, günümüzde varlığını sürdürmeyen bir yapı. Hakkında verilebilecek tüm bilgiler maddede yer almakta, bundan öteye gidemiyor. Seçkin değil de kaliteli olması için bir neden göremiyorum. Seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünmekteyim.--RapsarEfendim? 05.40, 15 Temmuz 2018 (UTC)

 • @Maurice Flesier, @Chansey, @Ahmet Turhan, @Pragdon, @Cobija gibi birkaç kullanıcıya bildirim göndereyim, hareketlenir belki.--RapsarEfendim? 03.21, 23 Ağustos 2018 (UTC)
 • Bu maddeyi inceleyeceğim. ChanSey 10.25, 1 Ekim 2018 (UTC)
 • Maddeyi inceledim. Eline sağlık, iyi bir araştırma olmuş. Bin Ladin konuları hakkında seni bilirkişi ilan edebilirim, emeğine sağlık :) Girişte "İstihbarat raporlarına göre Ocak 2006'da burada yaşadığı" ifadesi var. Bu bilgiyi hangi ülkenin istihbarat raporu söylüyor, bunu kaynaklı şekilde belirtirsek iyi olur, altta buna dair bir kaynak göremedim. İkinci olarak "Mimarisi" kısmında ft ve mi'ye çevirmemize gerek var mı bilemedim, sadece kilometre bazında yazsak bence sorun teşkil etmez. Bir de genel anlamda virgüllerin gereksiz kullanımına dair bir şüphe oluştu buna da bir göz atabilirsek bence on numara bir madde olur. Çok önemli değil ama maddede yazıldığı için söylüyorum, Nörolojik bozukluklar maddesi de açılabilir en:Neurological disorder. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.30, 2 Kasım 2018 (UTC)
Estağfurullah @Ahmet Turhan. Hakkında yazılmımş birkaç İngilizce kitap var, oturup tamamen okudum desem yalan olur ama bayağı bir inceledim onları. Kaynaklarda "istihbarat raporları" diye geçiyor, başka bir ifade yok. Birim çevirisi aslında daha genel tartışılması gereken bir konu; ama bu madde özelinde, bazı kaynaklar mimarisini bu birimler üzerinden vermiş. He kaynaklar verebilir, biz metrik sisteme çevirip kullanırız, o ayrı. Futbolcu boylarını da veriyoruz mesela ft biriminde, genel olarak SI birimlerinin yanında en yaygın kullanılan ikinci birim sistemi olduğu için kalabilir diyebiliriz. Olsa da olmasa da eksikliğini hissedeceğimiz bir konu değil aslında, madem var, kalsın :) Gereksiz virgül olabilir, bir kez daha okuyup bakacağım. Diğer maddeye de bakayım, taslak olarak açabilirim. Teşekkürler incelemen ve değerlendirmen için.--RapsarEfendim? 20.38, 2 Kasım 2018 (UTC)
O bilgi kaynaksız veya güvenirliği sorgulanır bir bilgi gibi görünüyor, "istihbarat raporlarına göre" ucu çok açık bir kavram çünkü. Tam kaynaklı bilgi varsa koyalım derim, yoksa bence kaldırmamız daha uygun. O keskin ifadenin kaynaksız olması bir seçkin maddeye yakışmaz diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.50, 2 Kasım 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, maddenin kalan kısmında geçmediğini fark etmemişim, şaşırdım. Dikkatin için teşekkürler. Bakayım ona bir.--RapsarEfendim? 02.47, 3 Kasım 2018 (UTC)
Tekrar teşekkür ediyorum tespitin için. Bu eksikliği giderdim diye düşünüyorum yaptığım eklemelerle. Maddeyi de baştan sona okudum, yanılmıyorsam bir cümlede noktalama işaretine dokundum. Onun dışında eksik ya da fazla virgüle denk gelmedim.--RapsarEfendim? 04.05, 3 Kasım 2018 (UTC)
Bir de şu olay vardı, onu yazmayı unutmuşum. "Kuryenin tespiti ve kompleksin bulunması" altbaşlığında, olay sadece dört cümle ile açıklanıyor. Bence bu altbaşlığa tespiti ve komplekse ulaşılması adına detaylar eklesek seçkin madde adına iyi bir yol katetmiş oluruz. Çünkü maddeden anladığım kadarıyla bu kurye bin Ladin'in öldürülmesinde ve bu kompleks maddesinin kayda değer olmasında en önemli etken. Ebu Ahmed el-Kuveyti maddesinde ayrıntılar mevcut, bu altbaşlığa detay eklenmeli diye düşünüyorum. 4 madde ile geçiştirmeyelim derim. Ayrıca "Yıkımı" şeklinde bir altbaşlık açabiliriz, sadece bu olaya yönelik kaynaklar var sanırım. Yani kayda değer üç kısım var, operasyon öncesi geçmişi, operasyon sırasındaki durumu ve sonrasından yıkıma kadar geçen süre. Bu üç olay iki alt başlıkta anlatılıyor, bence yıkımı konusunda ayrı bir altbaşlık açıp bilgileri oraya aktaralım. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.25, 3 Kasım 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, maddenin konusu ne Usame bin Ladin'in aranması ne de Usame bin Ladin'in ölümü, bunlar için birer madde mevcut zaten ve bu konularla alakalı detaylı bilgi isteyenlerin yeri o maddeler. Burada konu edilen şey bir bina. Elbette birkaç cümlelik bilgi verildi, tspit aşamasına dair ama fazlası bu maddenin konusunun dışına taşmak olacaktır. Yıkımına dair de pek bir şey yok, aniden alınan bir karar ve birden bire oldu bittiye getirilen bir şey, ama kaynaklara bakayım bir kez daha eklenecek bir şey var mı diye. 2-3 cümle için ayrı bir başlığa daha gerek olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21.36, 3 Kasım 2018 (UTC)
Kurye konusunu tam anlatamadım herhalde. Ben aranma veya ölümü üzerine bilgileri ekleyelim demiyorum. Bu maddeyi kayda değer yapan kişi Ebu Ahmed el-Kuveyti. Bundan dolayı bu konuda biraz daha geniş bilgilerin verilmesi önemli diyorum. Zaten önemi buradan geldiği için altbaşlık açmışsın, ki bence gayet doğru. Buradaki bilgileri genişletmek maddeden kopuk bilgileri eklemekle eşdeğer olmaz. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.39, 3 Kasım 2018 (UTC)
Yeterince detay var diye düşünüyorum, kalanı da zaten bahsedilen maddelerde okunabilir. Daha fazla, "yapı ile alakalı" eklenebilecek bir şey göremiyorum şahsen.--RapsarEfendim? 01.02, 4 Kasım 2018 (UTC)
Başlığı, "Neptün Mızrağı Harekâtı, sonrası ve yıkımı" yaptım @Ahmet Turhan, yeterli mi?--RapsarEfendim? 19.52, 4 Kasım 2018 (UTC)
@Chansey ve @Ahmet Turhan incelememiş belki ama ben inceledim. :) Güzel ve doyurucu bir madde aslında. Baştan sona okudum ancak İngilizcesini okumadım. İngilizcesinde 56, Türkçesinde 45 kaynak gözüküyor. Muhtemelen bir nedeni vardır @Rapsar'ın bunları eklememesinin, bize de aktarabilir misin? Bir de yazım açısından dolar işaretlerinin rakamların önüne konulması ve birkaç yerde Ahmet Turhan'ın bahsettiği gibi gereksiz virgül kullanımı var. Rapsar konuyu netleştirebilirse olumlu bir oy kullanacağım. --Kudyaz 12.20, 1 Aralık 2018 (UTC)
@Kudelski, orada aynı kaynağa dayanan ve aynı bilgileri sunan bazı kaynakları birden fazla eklemişler. Yine orada, bazı bilgiler için kaynaklar eklenmemişken burada kaynaklı bir şekilde ekstra bilgiler de yer almakta. İki madde okunursa buradakinin konusunu daha iyi anlattığı görülecektir (orada konu dışına da çok çıkılmış, üstte de biraz değindim). Para birimi işaretleri sayılar önüne konulmakta, böyle kullanıyoruz biz de. Aslında iki kullanım da mevcut diye anımsıyorum. Gereksiz virgülleri ben göremedim, tekrar tekrar da okudum (çok fazla virgül olabilir, ama gereksiz olması ayrı bir mevzu). Spesifik olarak belirtebilirsen daha iyi olacaktır :)--RapsarEfendim? 19.54, 1 Aralık 2018 (UTC)
Madde içeriği ileri seviyede zengin, bu konuyu araştıran biri için kaliteli düzeyde, eline sağlık. Yukarıda bahsedilen ufak eksikliklerin giderilmesinden sonra "kompleksin bulunması" konusu önem arz ettiğini düşündüğüm kuryeye erişim konu başlığı altında biraz daha bilgi aktarılmasından yanayım, sadece 4 cümle ile açıklanan bir altbaşlık "seçkin" kriterine yakışmıyor. Bir de tek kırmızı madde Nörolojik bozukluklar maddesi, sıfır kırmızılık görmek istiyorsak el atılsa iyi olur :) Onun dışında bir eksiklik göze çarpmıyor. Diğer dil sürümlerinde yer alan bazı ifadeler burada yer almamış, herhalde önemli görülmediği içindir. Mesela mimarlık altbaşlığını ilgilendirmesi bakımından burada Saddam Hüseyin konusunda "The sizable collection of buildings in the city of Abbottabad, hidden behind a series of walls as high as 18 feet, is sure to join Saddam Hussein's last known address among the most notorious examples of hideout architecture in recent memory." gibi bilgiler var.--Ahmet Turhan (mesaj) 08.51, 5 Şubat 2019 (UTC)
Yorumun için teşekkürler @Ahmet Turhan. "Kompleksin bulunması" konusunu yukarıda açıklığa kavuşturmuştuk diye düşünmüştüm. Demek istediklerimi daha önce dediğim için tekrar etmek istemiyorum. "Sıfır kırmızılık" hiçbir zaman seçkin madde kriterlerinden biri olmadı. Bu konuda yıllarca tartışmalar yaşandı, en son şu yönde karar kılındı: "ilgili maddenin anlaşılmasına engel olmayan maddeler açılmasa da olur". Subjektif bir husus, kriterler arasında da yer alan bir şey değil. Ben, maddeyi okuyan herhangi birisinin, bahsettiğin maddeyi de okuması gerektiğini düşünmüyorum. El-Kaide, bin Ladin, Abbottabad gibi maddeler ise okunması gereken maddeler ve açılmamaları problem olurdu. Bahsettiğin maddeyi ben iki cümleyle de açabilirim, ama okur için hiçbir şey fark etmez. Burada benim bu kadar uzun yazma sebebim de olayın mantığının anlaşılması, yoksa en fazla beş dakikamı alır :) Yaptığın son alıntıdan da eklenebilecek ansiklopedik bir bilgi göremedim (hele mimarisiyle hiç alakası yok, Saddam'ın saklandığı yere bir atıfta bulunmuş haberi yapan kişi o kadar). Diğer dillerde yer alan ve ansiklopedik olduğunu düşündüğüm her şeyi ekledim -ki fazlası var diğer dillerden. Ancak özellikle İngilizce, üst kısımlarda ve önceki adaylıkta da belirttiğim gibi çok şişirme yapmış ve aynı şeyleri tekrarlayıp durmuş (yahut maddenin konusu kompleks ama alakasız yerlere girmiş). Bu potansiyel eksikliklerle alakalı spesifik ifadeleri belirtebilirsen onları da konuşabiliriz.--RapsarEfendim? 17.45, 5 Şubat 2019 (UTC)
Kırmızı maddeyi zaten zorunluluk için değil, dikkati çekmek için söyledim, eskiden yanlış yönlendirmeye sahipti fark edince düzelttik kırmızı kaldı hepsi bu :) Kurye konusunda sen "Yeterince detay var diye düşünüyorum" dedin ama ben okuduğumda halen bu altbaşlığın zenginleştirilebileceğini düşünenlerdenim. Yani bir seçkin madde altbaşlığı gerçekten 4 cümleyle anlatılmamalı, eğer geçiştirilecek bir konu olsaydı Usame bin Ladin'in aranması gibi bir bağımsız madde ortaya çıkmazdı. Ben baktığımda güdük kalmış izlenimi edindim. Güdüklük olayı seçkin madde okuduğumla ilişkili, yani bir okuyucu olarak seçkin maddede biraz daha kapsamlı bilgi ararım. Elbette o maddedeki tüm detayları buraya aktaralım demiyorum, ama binayı bu kadar önemli yapan en önemli konulardan biri o kuryenin tespit edilip Ladin'e ulaşılması. O kurye tespit edilmeseydi belki Ladin başka bir yerde yakalanacak ve biz başka bir binayı yazıyor olacaktık. Kilit öneme sahip bu konu bu bina maddesinde biraz daha geniş (yeterince geniş) anlatılmalı diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.02, 5 Şubat 2019 (UTC)
Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bin Ladin'in aranmasını anlatan bir madde var, kuryenin maddesi var, bin Ladin'in ölümünü anlatan madde var. Burada "komplekse" dair bilgiler yer alıyor, almalı. Arama ve bulma sürecini -ki bizim bildiğimiz yalnızca bize ne anlatıldıysa o- detaylı anlatan maddeler var, burada özet geçiliyor. Bu eve ulaşılması süreci de kuryenin tespitiyle başlayan bir süreç. Kurye tespit ediliyor ve basit bir şekilde takip edilerek eve ulaşılıyor. Çok kompleks değil aslında, yazılacak çizilecek çok şey yok "kuryenin tespit edilmesi sonrasında eve ulaşılması" konusuyla alakalı. Kuryenin nasıl tespit edildiğine girersek -ki bu maddenin konusu ev, bin Ladin'in aranması değil, tekrar belirteyim- bin Ladin'in neden arandığına falan da girmek gerekecek ve bu da ev ile alakasız birçok ifadenin, tekrar tekrar farklı maddelerde, maddenin konusuna bakılmaksızın bahsedilmesine yol açacak. Benim için diğer maddelerde zaten yazdığım içeriği kopyalayıp, buraya yapıştırmak en fazla 30 saniye sürer. Ancak bu içeriklerin olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu kadar uzun uzun anlatmaya çalışıyorum.--RapsarEfendim? 01.27, 7 Şubat 2019 (UTC)
 • Karşı Karşı kaliteli maddelik sürecinden sonra herhangi bir ilerleme katetmediği için karşıyım. --Hedda Gabler (mesaj) 17.15, 15 Şubat 2019 (UTC)
@Hedda Gabler, bazı maddeler seçkin madde olabilecek iken KM adayı gösteriliyor. Bu maddenin VP:SMN sayfasındaki hangi kriter(ler)i karşılamadığını düşünüyorsun? Ona göre düzenlemeler yapayım.--RapsarEfendim? 18.33, 15 Şubat 2019 (UTC)

Bu konuda yıllarca tartışmalar yaşandı, en son şu yönde karar kılındı: "ilgili maddenin anlaşılmasına engel olmayan maddeler açılmasa da olur" denmiş de, kim nerede almış bu kararı acaba.. ek olarak 'kaliteli madde, demek ki seçkin madde de olabilir' şeklinde bir adaylık, yukarıda da söylendiği gibi herhangi bir ilerleme yok, her zamanki gibi söylenenlere 'bu kadar bilgi var, eklenecek birşey yok' gibi cevaplar verilmiş. --kibele 17.43, 15 Şubat 2019 (UTC)

@Kibele, bu maddenin VP:SMN sayfasındaki hangi kriter(ler)i karşılamadığını düşünüyorsun? Ona göre düzenlemeler yapayım.--RapsarEfendim? 18.34, 15 Şubat 2019 (UTC)
 • @Kibele ile @Hedda Gabler'den bir kez daha rica edeyim hangi kriterleri karşılamadığını düşündüklerini. Ona göre adaylık yol alsın.--RapsarEfendim? 19.27, 16 Şubat 2019 (UTC)
 • @Kibele ile @Hedda Gabler'den bir kez daha rica edeyim hangi kriterleri karşılamadığını düşündüklerini. Ona göre adaylık yol alsın.--RapsarEfendim? 06.21, 5 Mart 2019 (UTC)
 • Okudum ve kriterlere ters bir durum göremedim. Konuyla ilgili derinlemesine araştırma yapmış Rapsar'ın içeriğin kapsamı konusundaki yargısına güveniyorum. Yapılan yorumların kriterler çerçevesinde yapılması ve spesifik eksiklikler belirtmesi gerekli, farazi ve nasıl geliştirilebileceği ön görmeyen yorumlar seçkin madde süreçlerine katkı sağlamaz ve şevk kırıcı olur.
 • İki ufak nokta:
  • 24 kişinin listesinin düz yazı şeklinde verilmesi yazının odağını dağıtıyor... Sütunlu liste olarak verilmesi düşünülebilir.
  • İngilizce Vikipedi'de yer alan alanın eğlence parkına dönüştürülme planına maddede yer verilmemiş. Bunun bir nedeni var mı?
 • Bunlar ufak meseleler olduğundan desteklememem için gerekçe değil. Rapsar'ın ve madde üzerinde çalışan diğerlerinin eline sağlık... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.43, 20 Mart 2019 (UTC)
İnceleme ve yorumlama için teşekkürler @Seksen iki yüz kırk beş. 24 kişi metin içinde bu şekilde değil de listeleme yapılarak verilirse, metnin akışı bozulabilir gibi geldi bana, zira o paragraf devam ediyor bu kısım sonrasında da. Fikrini uygulamaya koyabilirsen bakabiliriz. Yıkıldıktan sonra lunaparka dönüştürme planı bilgisine yer vermenin doğru olmadığını düşündüğümden yer vermedim. Şubat 2012'de yıkılmış bina ve aradan bir yıl geçtikten sonra bu açıklama yapılmış. Binayla bir bağlantısı yok, muhitle bir bağlantısı var. Herhangi bir eski binanın yer aldığı bir maddede, bu arazi üzerine daha sonraları yapılan şeyleri anlatmak bana ilgisiz gözüküyor. He bu bina, başka bir bina yapılması amacıyla yıkılmış olsaydı bahsetmek gerekecekti illa ki. Lunaparkın da yapıldığına dair bir bilgiye rastlayamadım bu arada (eklenmemesi için bir gerekçe olarak sunmuyorum, not düşmek istedim bunu da).--RapsarEfendim? 04.29, 20 Mart 2019 (UTC)
 • @BSRF, yukarıda karşı olan iki kullanıcıya birkaç kez ping gönderdim, ancak hangi kriterleri karşılamadıklarını belirtmediler. Bir de sen bakabilir misin?--RapsarEfendim? 18.41, 11 Nisan 2019 (UTC)
 • @Rapsar, kriterlere dayanmayan veya gerekçesiz destek/karşı görüşlerini adaylıkları sonuçlandırırken dikkate almıyorum. Bu adaylık ise henüz sonuçlandırılabilir durumda olmadığından kullanıcıların ileriki süreçte görüşlerini gerekçelendirmeleri için zamanları var.--BSRF 💬 04.48, 12 Nisan 2019 (UTC)
@BSRF, aynen, biliyorum ve bunun için de müteşekkirim. Ancak destek olan kullanıcıların ve benim göremediğimiz ve kendilerinin görebildiği eksikliklikler varsa tamamlamak isterim. Kendileri yanıt vermiyorlar (Hedda Gabler aktif gözükmüyor şu sıralar ama aktif olduğunda da yanıt vermemişti). Belki çağrıyı ben yaptığım içindir, bilemiyorum. Ama şu an, şu şekilde adaylığın süresini anlamsız yere uzatmaktalar ve bunu uygunsuz buluyorum.--RapsarEfendim? 05.56, 12 Nisan 2019 (UTC)
@BSRF, sanırım açıklama yapmayacaklar. Hedda Gabler aktif değildi gerçi, bu sıralar tekrar aktif sen bildirim gönderirsen yapabilir belki. Yapmasalar da zaten sen izleyeceğin yöntemi belirttin. Yalnızca bu tarz yorumların, normalde kapatılabilecek (bu adaylık bazında değil, genel anlamda) adaylıkların süresini uzatmamasını diliyorum.--RapsarEfendim? 05.54, 24 Nisan 2019 (UTC)
 • @BSRF, artık kapansa artık? Yani kimsenin bir şey dediği, eklediği yok, biz SM yazarlarının da hevesi kırılıyor; zira tartışa sona ermiş ve ilgi gösterenler incelemiş zaten.--RapsarEfendim? 03.13, 22 Haziran 2019 (UTC)
@Rapsar, adaylığın olumlu sonuçlandırılabilmesi için kullanıcıların fikir birliğinde olduğunu düşünmüyorum. Olumsuz da olsa sonuçlandır dersen ilgilenirim. Yoksa biraz daha bekleyelim.--BSRF 💬 06.23, 22 Haziran 2019 (UTC)
@BSRF, iki kullanıcının olumlu değerlendirmeleri var ve yaklaşık bir yıl geçmiş. Başka ilgi gösteren kullanıcı da yok. SAS tartışmaları gibi, ite kaka zorlayarak fikir belirtmeye de gerek yok. Sonradan, şu şu şu gerekçelerle SM olmasını uygun bulmayarak ihraç adaylığı başlatma seçeneği de mevcut. Biz 5 ay beklesek de burası böyle kalacak, biliyorsun.--RapsarEfendim? 18.43, 22 Haziran 2019 (UTC)
Evet tekrar inceledim ama en son olarak "Kilit öneme sahip bu konu bu bina maddesinde biraz daha geniş (yeterince geniş) anlatılmalı diye düşünüyorum." kısmından sonra o konuya dair katkı sağlanamamış :( Tekrar etmekten ziyade o konunun seçkin bir madde açısından gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Bir göz atıp geliştirebilirsen bence iyi olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.56, 30 Ekim 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, açıklamaya çalıştım Vikipedi:Madde boyutu sayfasını da sen açtın zaten. Bunlar bu maddenin konusu değil, başka maddelerin konusu ve orada anlatılıyor, oraya bağlantı var. Benim için bunları kopyalayıp "yaptım, desteğini bekliyorum" demek 10 saniye. Ama doğru değil bunu yapmak. Bunun için karşı olacaksan da buyur, benden bu kadar. Açıkladım zaten neden olmaması gerektiğini.--NanahuatlEfendim? 18.57, 30 Ekim 2019 (UTC)
 • @Cem Rize, hazır SM'lerle ilgiliyken, fırsat bulduğunda maddeyi inceleyip, görüşlerini paylaşabilirsen sevinirim :)--NanahuatlEfendim? 07.43, 11 Ocak 2020 (UTC)
Maddenin seçkin madde olmasını desteklemekle beraber, komplekste yaşam bölümünün ilk paragrafını okurken çok yoruldum. Oranın daha akıcı hale getirilmesi mümkün müdür? Belki bir tablo yapılabilir. Cem 53 mesaj 09.28, 11 Ocak 2020 (UTC)
@Cem Rize, teşekkürler. İlk paragrafı, aile bireyleri kısmını mı kastediyorsun?--NanahuatlEfendim? 20.31, 11 Ocak 2020 (UTC)
Evet o kısım. Cem 53 mesaj 20.48, 11 Ocak 2020 (UTC)
@Cem Rize, anlaşılması zormuş, evet :) Birkaç cümleye ayırdım, şimdi ne düşünüyorsun?--NanahuatlEfendim? 20.55, 11 Ocak 2020 (UTC)
Şimdi anlaşılır olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Cem 53 mesaj 21.13, 11 Ocak 2020 (UTC)
 • @Hedda Gabler, bayağı zaman geçmiş üzerinden. Hangi kriterleri karşılamadığını sormuştum sana, bakma fırsatın oldu mu?--NanahuatlEfendim? 05.25, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • @Cem Rize, şu an bir sıkıntı var mı maddede? @BSRF, sen de artık sorumlu olmadığından dolayı değerlendirebilirsin ilgini çeken bir konuysa.--NanahuatlEfendim? 05.27, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin KM sürümünden günümüze kadar herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Adaylık sürecinde KM olması savunulmuştur. KM olan bir maddeyi geiştirmeden SM adayı yapmak bana kesinlikle doğru gelmiyor. KM demek bir konu hakkında genel bigileri içeriyor demekken SM ise detaylı içeriğe sahip olması demektir. --Hedda Gabler (mesaj) 16.25, 30 Ocak 2020 (UTC)
@Hedda Gabler, SM olabilecek madde KM olmuş. VP:SMN sayfasındaki hangi kriteri karşılamıyor?--NanahuatlEfendim? 18.05, 30 Ocak 2020 (UTC)
Yukarıda yazdım. km kapsamı ile sm kapsamı aynı değildir. İlla kriter göster derseniz:

(b) "Kapsamlı", maddenin konuyla ilgili önemli bilgileri göz ardı etmeden detaylı bir biçimde hazırlanması anlamına gelmektedir

km olduktan sonra bir gelişme kaydetmemiş. Mesela İki Dil Bir Bavul maddesi yanılmıyorsam ilkin km, sonra sm oldu. Gelişim gösterdi. — Hedda Gabler (mesaj) 19.55, 30 Ocak 2020 (UTC)
Not düşeyim, madde SM olma potansiyeline sahipken KM olduysa, SM adaylığı ideal olmasa da sorun değil. SM kriterlerini karşılıyorsa, yani kabaca yazılabilecek her şey yazıldıysa SM için değerlendirebiliriz. Maddenin SM olmak için geliştirilmesi gereken bir yeri var mı? --Khutuckmsj 20.00, 30 Ocak 2020 (UTC)
@Hedda Gabler, zaten kapsamlı. Yapı ile ilgili elde edilen bilgiler ya resmî belgelere dayanıyor ya da çevredekilerin anlattıklarına ya evden çıkanların sorgulanmaları sırasında kullandıkları ifadelere ya da baskın sırasındaki gözlemlere. Zira gizli bir yapı, amacı da zaten gizli olması. KM adayı gösterdim zamanında, ama SM olabilecek kapasitede.--NanahuatlEfendim? 20.57, 30 Ocak 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle maddede emeği geçen kullanıcılara teşekkür ediyorum. Maddeyi inceledim. Öncelikle oldukça doyurucu ve göz alıcı bir görünüme sahip. Bununla birlikte yazımı da gayet başarılı. Noktalama ve gramer açısından herhangi bir sorun göremedim. Bir maddenin KM olduktan sonra SM olmasında herhangi bir sorun göremiyorum. Eğer o madde, yeterince detaylı ve kapsamlı bir içerik barındırıyorsa, KM olduktan sonra pekâlâ SM de olabilir. Genellikle görece kısa maddelerin SM'den ziyade KM olarak seçilebileceği de kaliteli madde nedir sayfasında vurgulanmış. Bu yüzden maddenin SM olamayacağı görüşüne katılmıyorum. Kaldı ki diğer dillerde de aşağı yukarı bu kadar bilgi barındırıyor, yani eklenebilecek bir şey pek yok gibi.
Maddeyle ilgili naçizane yorumlarım ise şöyle:
1. Kuryenin tespiti başlığı: İlk tartışmalarda Ahmet Turhan'ın da vurguladığı üzere, bu başlık biraz detaysız gibi görünüyor. Kurye ile bin Ladin arasındaki ilişki nedir, CIA neden bin Ladin için kuryeyi takip etmek gereksinimi duydu... burası biraz havada kalmış. Dolayısıyla da okuyucu maddeyi okurken "bu kurye de kim, adamla ne alakası var?" diye düşünebilir. O yüzden burada kuryeyle ilgili çok detaylı olmamak kaydıyla bir miktar bilgi eklenmesi ve böylece bin Ladin ile olan ilişkisinin biraz daha açıklanması gerektiğini düşünüyorum. En azından bin Ladin için neden kurye takip edilmiş, onunla ilgili bir fikir sahibi olunması sağlanmalı.
Bununla birlikte, kuryenin tespit edilmesi ve buradan bin Ladin'e ulaşılması bence Geçmişi başlığı altında incelenebilir. Sonuçta bu da kompleksin geçmişi ile ilgili bir durum. Mesela Geçmişi başlığının altında, ilk paragraftan sonra alt başlık olarak verebiliriz. Burada kurye ile ilgili demin de belirttiğim gibi biraz daha detay verilebilir. Böylece biraz daha derli toplu bir madde görünümü sağlanabilir.
2. Geçmişi: Maddenin geçmiş isimli başlığı tek paragraf ve bu da kanaatimce biraz fazla uzun. Paragraf iki ya da üç paragrafa ayrılırsa okuması daha kolay olan ve göz yormayan bir başlık olur diye düşünüyorum.
3. Başlıktaki kompleks sözcüğü: Başlıktaki "kompleksi" ibaresi bana biraz tuhaf geliyor. İngilizce maddesinde compound ibaresi yer alıyor. Bu da "etrafı duvarla çevrili, kapalı alan/yapı" anlamına sahip. Yapı ile ilgili görsellerin açıklamalarında hideout (saklanılan yer) da kullanılıyor. Bununla birlikte; İspanyolca'da escondite (saklanılan yer), Vietnamca'da Dinh thự của (konak), İtalyanca'da ise direkt Veziristan Konağı anlamına gelen Waziristan Haveli ibareleri kullanılmış. Fransızca ve Arapça'da yine kompleks ibareleri yer alırken, Almanca'da ise operasyonun maddesi içerisinde Bin Ladens Aufenthaltsort (bin Ladin'in bulunduğu yer) adıyla bahsedilmiş.
Kompleks bende sanki içerisinde farklı farklı birçok şey yapılabilen çok büyük bir yapıyı çağrıştırıyor. Bunun yerine İngilizce'deki saklanılan yer anlamını verebilecek sığınak, ya da daha genel bir anlam sağlamak için ev, konak (İtalyanca Vikipedi'deki gibi Veziristan Konağı da olabilir) gibi bir ibare düşünülebilir.
Bunlar haricinde maddede SM olmasını engelleyecek herhangi bir sorun göremiyorum. Saygılarımla. – ravages | mesaj 10.53, 11 Şubat 2020 (UTC)
Ufak bir düzeltme olarak, "Aufenthaltsort" ikametgâh demek :) Kompleks kelimesi yerine tercih edilebilecek bir kelime. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.26, 11 Şubat 2020 (UTC)
Değerlendirmen için teşekkürler @Ravages. Üstte de dediğim gibi, kuryenin tespitini anlatması için bin Ladin'in ölümü, kuryenin maddesi ve bin Ladin'in aranması maddeleri mevcut. Bu madde ilgili kompleksi anlatıyor, bin Ladin'in kuryesinin tespiti sürecini değil. Genel anlamda zaten bildiklerimiz, Amerikalı yetkililerin kamuoyuna söyledikleri kadar. Önce kuryeyi tespit ediyorlar ve sonra komplekse ulaşıyorlar. Ebu Ahmed el-Kuveyti maddesini incelersen, konunun 4-5 paragraf kadar olduğunu görebilirsin. Yine dediğim gibi bunu kopyalamak benim için 1 dakika dahi sürmez, "kopyaladım bunları bekliyorum desteğinizi" demek de. Ancak doğru olduğunu düşünmüyorum. Siz, olması gerektiği kısımları da ekleyebilirsiniz isterseniz, bakarız duruma göre. Zaten içerik hazır, yazılmış :) Geçmişi başlığı, kompleksin geçmişini konu alıyor, bu sürecin değil, dolayısıyla ayrı bir başlık olabilir. Ancak "tespiti" biraz göreceli olmuş gibi, "Amerikan istihbaratınca tespiti" daha iyi olacak sanki.
İki paragrafa ayırdım bu başlığı, yerinde bir tespit.
Madde adını ise ben yerleşke yapmıştım, ancak tartışma sayfasında bir tartışma gerçekleşti ve bu ada taşıdık. Doğru bir şekilde anlamını verdiği sürece benim için fark etmiyor madde adı. Maddeye "ev" desek olmuyor, "sığınak" desek olmuyor, "yerleşke" desek olmuyor; zira terminolojik bakımdan hiçbir tanıma uymuyor bunların :)--NanahuatlEfendim? 18.46, 11 Şubat 2020 (UTC)
Neden o kişiye dair içeriği fazlalaştırmanın doğru olmadığını düşünüyorsun ki? Madde için çok önemli bir kişilik çok basit şekilde ele alınmış bence. Yani bir SM'de kritik bir konudaki bilginin artmasını sağlamak çok fazla ayrıntıya girmemek koşuluyla her zaman iyidir. 4 cümle gerçekten yeterli değil, söz konusu kurye bu kompleks için kilit rolde, Ladin kadar önemli. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.20, 11 Şubat 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan, zira her maddenin belli bir konusu var, bu bir tez çalışması ya da akademik makale değil. Öyle olsaydı bin Ladin'in neden kaçtığını ve saklandığını, aranma çalışmalarını, Afganistan'a yapılan askerî müdahaleyi de işlememiz gerekirdi. Kompleks ile bağlantı, kuryenin "takibi" ile başlayan bir süreç, konunun arka planı da o.--NanahuatlEfendim? 19.27, 11 Şubat 2020 (UTC)
@Ravages, @Ahmet Turhan; biraz ekleme yaptım. Bakabilir misiniz?--NanahuatlEfendim? 05.46, 12 Şubat 2020 (UTC)
@Nanahuatl Bu hâliyle SM olabilecek yeterlilikte. Emeğine sağlık. Destekliyorum.ravages | mesaj 08.53, 12 Şubat 2020 (UTC)
 • Destek Destek Biraz da ben genişlettim ve şu an SM için yeterli olduğunu görüyorum. Bu haliyle eksik görünmüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.13, 12 Şubat 2020 (UTC)