VII. Antiokhos Sidētēs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VII. Antiokus Sidetes sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

VII. Antiokhos Sidētēs (UFA, antiohos siditis; Yunanca, Αντίοχος Ζ΄ Σιδήτης) (Sayda'dan), Helenistik Seleukos İmparatorluğu'nun hükümdarıdır (MÖ 138-MÖ 129). Doğum tarihi bilinmemektedir. Son büyük Seleukos kralıdır.

Demetrius II Nikator'un kardeşi olan Antiokhos, Demetrius'un Partlılar tarafından ele geçirilmesi sonucu cesaretlenip Kleopatra Tea - Demetrius'un karısı - ile evlenmiştir. Çocukları V. Seleukos Philomētōr ve VIII. Antiokhos Gripus'tur.

Sidētēs tahtı gasp eden Diodotus Trifon'u el-Tantura denen yerde yenmiş[1]ve KudüsMÖ 134'te kuşatmıştır. Josephus'a göre[2] Haşmonayim kralı Yohanan Hurkanus Kral Davud'un mezarını açmış ve oradaki paraları Antiokhos'a vererek şehri kuşatmayı bırakmasını istemiştir. Bunun ardından Sidētēs, Hirkanus'un kontrolü altındaki bir Yahudi desteğiyle, Partlara saldırmıştır ve Mezopotamya, Babil ve Medya'yı almıştır; ancak II. Phraates tarafından tuzağa düşürülüp öldürülmüştür. Erkek kardeşi Demetrius II Nikator salıverilmiştir; ancak Seleukos toprakları sadece Suriye ile sınırlı kalmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Josephus, The Jewish War (1:52)
  2. ^ Josephus The Jewish Wars (1:60)
Önce gelen:
Demetrius II Nikator veya Diodotus Trifon
Seleukos Hanedanı
MÖ 138

MÖ 129

Sonra gelen:
Demetrius II Nikatorveya İskender II Zabinas

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • VII. Antiokhos Sidētēs Mahlon H. Smith tarafından hazırlanmış tarihsel kaynaklar hakkındaki eserinden bir madde.