VII. Antiokus Sidetes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

VII. Antiokus Eueregetes, Sidetes takmaadıyla (Sayda'dan), Helenistik Selevkos İmparatorluğu'nun hükümdarıdır (MÖ 138-MÖ 129). Doğum tarihi bilinmemektedir. Son büyük Selevkos kralıdır.

Demetrius II Nikator'un kardeşi olan Antiokus, Demetrius'un Partlılar tarafından ele geçirilmesi sonucu cesaretlenip Kleopatra Tea - Demetrius'un karısı - ile evlenmiştir. Çocukları V. Selevkos Filometor ve VIII. Antiokus Gripus'tur.

Sidetes tahtı gasp eden Diodotus Trifon'u el-Tantura denen yerde yenmiş[1]ve KudüsMÖ 134'te kuşatmıştır. Josephus'a göre[2] Haşmonayim kralı Yohanan Hurkanus Kral Davud'un mezarını açmış ve oradaki paraları Antiokus'a vererek şehri kuşatmayı bırakmasını istemiştir. Bunun ardından Sidetes, Hirkanus'un kontrolü altındaki bir Yahudi desteğiyle, Partlara saldırmıştır ve Mezopotamya, Babil ve Medya'yı almıştır; ancak II. Phraates tarafından tuzağa düşürülüp öldürülmüştür. Erkek kardeşi Demetrius II Nikator salıverilmiştir; ancak Selevkos toprakları sadece Suriye ile sınırlı kalmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Josephus, The Jewish War (1:52)
  2. ^ Josephus The Jewish Wars (1:60)
Önce gelen:
Demetrius II Nikator veya Diodotus Trifon
Selevkos Hanedanı
MÖ 138

MÖ 129

Sonra gelen:
Demetrius II Nikatorveya İskender II Zabinas

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Antiochus VII Sidetes Mahlon H. Smith tarafından hazırlanmış tarihsel kaynaklar hakkındaki eserinden bir madde.