ultrAslan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

ultrAslan
UA.jpg
Kısa ad uA
Kuruluş 2001
Tür Taraftar grubu
Kulüp Galatasaray
Slogan Bağımsız Taraftar Oluşumu
Stadyum Nef Stadyumu
Lider Sebahattin Şirin
Renkler Sarı-Kırmızı
Resmî site ultraslan.com
Fotoğraf Galerisi
ultrAslan Özhan Canaydın'ı Kutluyor
Alpaslan Dikmen'in vefatı ardından Kale Arkası Tribün'de açılmış bir pankart.
Galatasaray Türkiye'dir.jpg
Galatasaray'ın sloganlarından biri haline gelen "Galatasaray Türkiye'dir" pankartı.
Ultraslansamsunspor.jpg
Galatasaray'ın taraftar grubu ultrAslan'ın maçlardan önce açtığı pankart.
GS-FB 3-1 Panorama.jpg
Galatasaray'ın taraftar grubu ultrAslan'ın 2011-2012 sezonundaki Fenerbahçe derbisinde açtığı "It's Time To Go" koreografisi.
Bizbiraileyizkenetlendikcedahadabuyuyen.JPG
Galatasaray'ın taraftar grubu ultrAslan'ın Anadolu Efes ile yapılan EuroLeague maçındaki "Biz Bir Aileyiz Kenetlendikçe Daha Da Büyüyen" koreografisi.
GS-BJK 3-2 3D KAREOGRAFİ.JPG
Galatasaray'ın taraftar grubu ultrAslan'ın 2011-2012 sezonundaki Beşiktaş derbisinde 3 boyutlu şekilde açtığı "Cimbom Başı Dik Yürür" koreografisi.
Saracoglunuyakinsampiyonlukdahayakin.JPG
Galatasaray'ın taraftar grubu ultrAslan'ın 2011-2012 sezonunda Süper Final'in 2. haftasındaki Fenerbahçe maçı öncesi açtığı "Saraçoğlu'nu Yakın Şampiyonluk Daha Yakın!" koreografisi.

ultrAslan, 2001 yılında Galatasaray taraftarlarının meydana getirdiği, kurucusu Alpaslan Dikmen olan bir oluşumdur. Oluşum kulüpten tamamen bağımsızdır. Organizasyonlarını ve koreografilerini kendisi gerçekleştirir. Grup ilk gösterisini "Only You" koreografisi ile 14 Şubat 2001 Sevgililer gününde, Ali Sami Yen Stadyumu'nda, Galatasaray-RC Deportivo de La Coruña maçında yapmıştır. Grubun Türkiye'de her il ve ilçede temsilciliği bulunmaktadır[1], ayrıca yurtdışında da temsilcilikleri vardır[2].

Ülkede yaptığı koreografi çalışmalarıyla sık sık gündeme gelen grup, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye-İsviçre maçında yaptıkları koreografiyle millî statüde yapılan ilk koreografiye imza atmıştır. Ali Sami Yen Stadı'nı Cehennem, kendilerini de Cehennem Bekçileri olarak tanımlarlar. Süper Lig'in 2009-10 sezonu itibarıyla tüm alt gruplarıyla beraber Alpaslan Dikmen (Eski Açık) tribününe taşınmışlarsa da Ali Sami Yen Stadı'ndaki son sezon olacak 2010-11 sezonunda tekrar kapalı tribüne taşınmışlar[3] ve Ali Sami Yen Stadı'na veda edilene dek takımlarını bu tribünden desteklemişlerdir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

ultrAslan ismi, Avrupa'da birçok takımın tribünlerine konuşlanmış Ultras ve Galatasaray'ın sembolü aslan kelimelerinin birleşmesinden gelmektedir. Ultras ve Aslan adlarının baş harfleri alınıp, küçük u büyük A; uA şeklinde yazılmasıyla kısaltılır.[kaynak belirtilmeli]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın En Uzun Pankartı Rekoru[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslantepe Türk Telekom Arena'da, 6 Şubat 2011, Pazar günü Eskişehirspor ile yapılan maçta 315 metrelik bir pankart açarak "Dünyanın En Uzun Pankartı" rekorunu kırmışlardır.[4] Pankarttaki yazı şöyledir:

106 senelik muhteşem tarihi, kimsenin yanına bile yaklaşamadığı sayısız başarıları... Müzesinde rakiplerinin iki katı kupası olan, Türk sporunda ilk ve teklerin takımı. Varolduğundan beri Türk olmayan takımları en çok yenen Türk takımı. Ülkesinin medarı iftiharı, UEFA ve Süper Kupa sahibi. Dünyanın en büyük taraftarı oluşumu ultrAslan’ın gururu. 1481'den beri kültürün simgesi, 1905'ten beri sporun beşiği. Anlı şanlı, şerefli Galatasaray. En kötü gün bugünse bugun daha yuksek sesle; Galatasaray.

Guinness Ses Rekoru[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekorunu 18 Mart 2011 tarihinde Galatasaray - Fenerbahçe maçında 131,76 desibel ile kırmışlardır. Guinness World Records tarafından Türkiye'ye gönderilen hakem heyeti, Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ndeki derbide resmi ölçümle bunu teyit etmiştir [5] Bu müsabaka, Galatasaray'ın 2-1 mağlubiyeti ile sonuçlanmıştır.[6]

Alt gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

ultrAslan grubu çatısı altında Best, Avrupa, Uni, BH (Boys of Hell), Lise Tayfa, Hell, UğrunA, Esenler, Kartal, Çağlayan, Güngören, Beylikdüzü, Eyüp Sultan adlı alt gruplar bulunur.[kaynak belirtilmeli]

Bu gruplar dışında 1968 yılında Doğu Üst tribünde kurulan ve Türkiye'deki ultras felsefenin öncüsü bağımsız Sanayi grubu ile yine aynı yıl Batı Üst tribünde kurulan bağımsız Parseller grubu daha sonraları Curva Nord Commando Ultra ismiyle Pegasus tribününde yer almış, 2001 yılında ultrAslan adı altına girerek Parsanayi adındaki Galatasaray tribünlerinin en etkili taraftar grubunu oluşturmuşlardır.[7]

Sosyal faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

ultrAslan grubu faaliyetlerini tribün ile sınırlı tutmayan, sosyal bir gruptur. Tribün organizasyonları dışında; kan bağışı, ilik bağışı, çeşitli sosyal ziyaretlerin yanı sıra; okul yaptırma ve okullara eşya alımı, kitap yardımı gibi kampanyalara aktif olarak katılmaktadır.

Metin Oktay İlköğretim Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

ultrAslan, Metin Oktay İlköğretim Okulu için 2005 yılında harekete geçmiştir. Okul futbol takımına maaşını ultrAslan'ın ödediği bir antrenör bulmuş ve şort, tozluk ve forma gibi ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Metin Oktay İlköğretim Okulu'nun haricinde, Samsun ve İstanbul'da da birkaç okula yardım yapmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Murat Elsaleh Fotoğraf Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

ultrAslan-UNI’nin kurucularından olan Murat Elsaleh, uzun süre ultrAslan ve ultrAslan-UNI için fotoğraflar çeken ve internet üzerindeki fotoğraf arşivi oluşumunun başlamasında başrol oynamış, 6 Nisan 2004 tarihinde vefat etmiş bir tribün emekçisidir.

ultrAslan, onun adını yaşatmak için 2007 yılında Murat Elsaleh Fotoğraf Yarışması'nı başlatmıştır. Yarışma gelenekselleşmiştir ve her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]