Ultras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Levski Ultras

Ultras, endüstriyel futbola karşı olan taraftarların oluşturduğu, Avrupa ve Güney Amerika'da yaygın olarak bulunan taraftar gruplarıdır.

Temel Ultra İlkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ultralar takımın deplasman maçlarında bile takımı için tezahürat yapar.
  • Deplasman, mevsim zorlukları veya uzaklık onlar için aşılamayacak şeyler değildir.
  • Ultralar taraftarları bağımsızdır. Ne yönetim ne de medya, işleyişlerine karışamaz.
  • Kavga karşıtı olan, gerektiğinde takımı için ölümüne savaşan taraftarlardır.

Politik duruşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak bu gruplar Che Guevara, orak çekiç ve anarşinin sembolü olan "A" harfi gibi sembolleri ve renk olarak da (anarşizmi simgeleyen) siyah, (sosyalizmi simgeleyen) kırmızı renklerini kullanırlar. Bu ultras gruplarına örnek olarak Livorno'nun Brigate Autonome Livornesi, AC Milan'ın Fossa dei Leoni, AC Arezzo'nun Fossa, AC Pisa 1909'nun Ultras, Olympique de Marseille'ın Curva-Massilia, Adana Demirspor'un Şimşekler Grubu, Fenerbahçe'nin Genç Fenerbahçeliler ve Boğaz Holiganları grubu, Galatasaray'ın ultrAslan, Trabzonspor'un Trabzonlu Gençler, Samsunspor'un Forza Şirinler, Beşiktaş'ın Çarşı, Bursaspor Teksas, Konyaspor'un Nalçacılılar grubu, Antalyaspor'un 07 Gençlik (taraftar grubu), Rizespor'un 53.Kolordu (taraftar grubu) örnek olarak gösterilebilir.

Bazı ultras grupları da politik propagandanın dışında kalmayı tercih ederler, bunlardan birkaçı olarak; AS Roma'nın Boys Roma ve TDR, Paris Saint-Germain FC'nin Boulogne Boys, Real Madrid'in Ultras Sur, Dinamo Zagreb'in Bad Blue Boys, Hajduk Split'in Torcida grubları sayılabilir.

Genellikle kale arkası tribünlerinde bulunur ve yaptıkları koreografilerle dikkat çekerler.