Taçspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taçspor
M-logo-132x94.png
Tam isim Galatasaray Taç Spor Kulübü
Kuruluş 1947
Renkler          Sarı-Kırmızı
Başkan Türkiye Ali Polat Bengiserp
Resmî site tacspor.org

Galatasaray Taç Spor Kulübü, merkezi Ataşehir, İstanbul'da olan, hakları ise Galatasaray SK'ya ait bir spor kulübüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaray Taç Spor Kulübü, 1947 yılında kurulmuş olup 1996 yılında ise Ataşehir'e taşınmıştır. 2014 yılında Galatasaray SK tarafından Taç Spor Tesisleri ile birlikte satın alınan kulüp, başta tenis olmak üzere futbol, voleybol, yüzme, karate ve jimnastik branşlarında faaliyet göstermektedir.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek Futbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaray Taçspor (futbol takımı), 2021-2022 sezonunda İstanbul 1. Amatör Ligi'ni namağlup bitirerek şampiyon olmuş ve İstanbul Süper Amatör Ligi'ne yükselmiştir. 2022-2023 sezonunda İstanbul Süper Amatör Ligi'nde mücadele edecek kulübün erkek futbol takımının yegane amacı Galatasaray (futbol takımı)'na oyuncu yetiştirmek ve pilot takımlık görevi görmektedir. Takım, maçlarını 1.300 kişilik Alemdağ Stadyumu'nda oynamaktadır.

Diğer Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaray Taç Spor Kulübü, futbol branşının yanı sıra aynı zamanda tenis, voleybol, yüzme, karate ve jimnastik branşlarında da faaliyet göstermektedir.

Kapanan Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taçspor (basketbol takımı), Basketbol 1. Ligi'nde 1978-79 sezonu ile 1981-82 sezonuna kadar mücadele etmiş ve akabinde ligden düşmüştür. 1994-95 sezonu itibarıyla Basketbol 1. Ligi'nde mücadele etmeye hak kazanan takım, aynı sezon küme düşmüş ve bir daha Basketbol 1. Ligi'ne yükselememiştir. Şube günümüzde faal değildir.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataşehir, İstanbul'da bulunan tesis yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olup tesis bünyesinde; 2000 seyirci kapasiteli uluslararası final müsabakalarında uygun dizayn edilmiş merkez kortun yanı sıra 7’si kapalı, 6’sı açık olmak üzere 13 adet aydınlatmalı ve ısıtmalı tenis kortu, yarı olimpik açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness merkezi, 1.200 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu (Taç Spor Salonu), halı saha, sauna, grup egzersizlerinin yapıldığı stüdyolar, Türk Hamamı, buhar-maske ve terapi odaları yer almaktadır. Ayrıca sportif aktivitelerin gerçekleştirilebileceği bu alanlar dışında kulüpte açık - kapalı restaurant - bar, çocuk kulübü, otopark gibi bölümler de yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]