Yeniden yapım

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeniden yapım veya yeniden çevrim (İngilizce: remake), bir sinema filmi ya da televizyon dizisinin daha önce gösterilmiş bir yapımdan uyarlanması ve genel olarak aynı konuyu işlemesidir.[1]

Sinemada yeniden yapım terimi, önceki filmdeki kaynak malzemeyi referans olarak kullanan filmlerde yer almaktadır. Bu terim bazen "reimagining" (yeniden yaratma, yeniden kurma) adı altında da kullanılmaktadır. En bilindik örneklerden birisi de 2001 filmi Ocean's Eleven'ın, 1960 filmi Soyguncular'ın yeniden yapımı olmasıdır.

Televizyon dizilerinde de sinema filmleri kadar çok olmasa bile yeniden yapım kavramı kullanılmaktadır. Örneğin Charlie'nin Melekleri'nin 1976 yılında başlayan ve 2011 yılında başlayan iki televizyon dizisi mevcuttur. Ayrıca daha sonradan genellikle popüler olan filmlerin dizisi de yapılmıştır. Buffy the Vampire Slayer ve Terminator: The Sarah Connor Chronicles bunun en bilindik örneklerindendir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Adam, Keplerjuly (22 Temmuz 2015). "In Hollywood, It's a Reboot by Any Other Name". The New York Times. 3 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2016.