The Impossible Planet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
174a – "The Impossible Planet"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
SenaristMatt Jones
YönetmenJames Strong
DramaturgSimon Winstone
YapımcıPhil Collinson
Yürütücü yapımcı(lar)Russell T Davies
Julie Gardner
Bölümün müzik bestecisiMurray Gold
Prodüksiyon kodu2.8
Seri2. sezon
Süreİki parçalı bölümün ilki, 45 dakika
Tarih3 Haziran 2006
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Idiot's Lantern"
"The Satan Pit"

"The Impossible Planet", Büyük Britanya bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun ikinci sezonunun sekizinci bölümü. İlk kez 3 Haziran 2006 tarihinde yayınlanmıştır. "The Satan Pit" adlı bölüm bu bölümün devamı niteliğindedir. Matt Jones tarafından yazılan bu bölümün yönetmenliğini James Strong üstlenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

TARDIS, derin uzay seferleri için kullanılan bir sığınak üssü olan gemiye iner. Doktor ve Rose, indikleri alanı araştırırken TARDIS'in tercüme edemediği çok eski yazılar keşfederler. İstasyonda hizmet için çalışan ve empatik iletişim kuran uysal bir ırk olan Ood'larla karşılanırlar. Ancak, Doktor ve Rose ilk başta saldırıya uğrayacaklarını sanırlar. Ood'lar onları karşıladıktan sonra Doktor ve Rose, mürettebat üyeleri Zack, Ida, Jefferson, Danny, Scooti ve Toby ile tanışırlar. Mürettebat, inanılmaz bir şekilde kara delik yörüngesinde duran Krop Tor adlı gizemli bir gezegen seferindedir. Kaptan Zack, gezegenin çevresindeki yerçekimi alanı sayesinde kara delik etrafında güvenle durduklarını söyler. Bu alanın kaynağı, gezegenin on mil altında çok büyük bir enerjinin olduğu tahmin edilmektedir. Onlar da bunu keşfetmek için sondaj çalışması yapmaktadır. Doctor ve Rose, mürettebata kendilerini tanıttıktan sonra bir deprem gezegeni vurur. TARDIS'in de indiği bölümle beraber üssün bazı bölümleri gezegenin içine düşer. Burada sıkışıp kalan Rose ve Doktor, durumu kabullenip mürettebata yardım etmeye başlar.

Matkap hedefe yaklaştıkça kötü niyetli bir varlık kendini duyurmaya başlar. Toby, bilinmeyen bir varlık tarafından ele geçirilirken Ood'ların çeviri küreleri Canavar'ın uyandığını söyler. Canavar'ın kontrolündeki Toby, kendisini uzay kıyafetleri olmadan dışarıda durabildiğini gören Scooti'yi öldürür. Matkap durunca Doktor, Ida ile beraber gezegenin içine inmeyi teklif eder. Gezegene indikten sonra Doktor ve Ida yerde çevrilemeyen yazıların olduğu büyük bir kapak bulurlar. Doktor, bunun bir kapı olduğuna inanmaktadır. Kapak açılmaya başlar ve bunu izlerler. Toby'yi serbest bırakan Canavar, yine onu ele geçirir ve mürettebatı tehdit etmeye başlar. Sonra yine Toby'yi serbest bırakıp kendisini tüm Ood'lara transfer eder. Canavar, şeytan olduğunu söyler. Gezegen kara deliğe doğru düşmeye başlayınca Rose ve ekibin kalanları uyarıya geçer. Ood'lar Canavar'ın serbest kaldığını söylerken Rose dahil kalan tüm mürettebatı köşeye sıkıştırır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]