Tartışma:Suriye İç Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Kumandanlar kısmında hükümetin adamlarının soy ismi esed fakat özgür suriye ordusunda riad esed'in soy ismi esad olarak yazılmış. Bu durum biraz komik değil mi? Karsehri (mesaj) 15:41, 24 Mayıs 2012 (UTC)

Bu soy isimlerinin farklı oluşundan kaynaklanıyor. Örneğin İngilizcede Beşşar Esed'in soyadı "Assad", Riad Esad'ın soyadı ise "Asaad" olarak yazılıyor. --seksen 15:47, 24 Mayıs 2012 (UTC)

Madde taraflı yazılmıştır. mesela her geçen gün iç savaşa yaklaşıldığı için askeri müdehale sesleri yükseliyor. katliam yapmaya başladığında bu zülme dayanamayan askerler ordudan kaçtı. Beşşar Esed ve mevcut rejimi olaylar büyümeden isyanı bastırmak ve muhalifleri birleşip,güçlenmeden ezmek amacındadır. ve s. --N KOziİleti 12:04, 30 Mayıs 2012 (UTC)

Bu saatten sonra, Esat güçlerinin yani Suriye ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanacağı kesin olan savaştır. 2012'nin ilk 9 ayı içinde düşmesi belki muhtemeldi. Ama düşmedi. Çünkü 2011 yılı içinde değildi bu iç savaş. Libya'da ki çatışmalar 2011'de (Ekim) olduğu için Kaddafi düşürüldü. Esat sülalesine de abanıldı ama 2012 yılı bunu sağlayamadı. Sadece Suriye'yi bir enkaza çevirdi. :)

2010-11 yılında Beşer Esat'a Beşar Esat diyen AKP'li tiplerin, hatta liderleri R.T.Erdoğan'ın 2011'de birden renk değiştirip tüm yandaş medyasıyla birlikte 2012'de Esed adını kullanmaya başlaması bile resmi hükümetin "kalite"si hakkında bize yeter bilgi sağlamaktadır.88.231.9.35 07:27, 11 Aralık 2012 (UTC)

Suriyeli Türkmenler Özgür suriye ordusu ile birlikte Suriye ordusu ve beşar esada karşı savaşıyor,Suriye Türkmen ordusu [1],[2],Işıd ve suriye ordusu arasında yaşam mücadelesi veren Türkmenler Türkiye Sınırına dayandı [3]

Afrin sokaklarında PYD vahşeti PYD, Halep'in kuzeyindeki çatışmalarda öldürdüğü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarını bir TIR'ın arkasında Afrin caddelerinde teşhir etti.[4]

İç savaş?[kaynağı değiştir]

Durum henüz iç savaş ölçeğinde değil. Birleşmiş Milletler "iç savaşa dönüşmesi mümkün" diyor: [5]. "Conflict", yani silahlı anlaşmazlık sözcüğü kullanılıyor; ama bu madde adına nasıl yansıtılır emin değilim: [6]. Bunun yanı sıra "uprising", yani ayaklanma kullanımı da halen mevcut: [7]. BBC de iç çatışma (internal conflict) sözünü kullanıyor. "Syria Crisis" ("Suriye Krizi") adlandırması da mevcut. TRT "çatışmalar" ([8]) ve de daha ağırlıklı olarak şiddet terimini kullanıyor; ama "Suriye'de şiddet" madde adı için uygun mudur bilemiyorum, tamlama kullanıyoruz genelde bu gibi olaylarda (ayriyeten sırf şiddet seviyesine indirgenip indirgenemeyeceği meselesi var). Ama durum kesinlikle iç savaş değil, bu abartı. Şimdilik BM tarafından halen ara sıra kullanılan ayaklanma adına geri taşıyorum. Tartışalım, bir karara varalım. --seksen 09:41, 11 Haziran 2012 (UTC)

İç savaş nereden çıktı ki? Ayaklanma daha bu, iç savaş değil. "'Suriye iç savaşa sürükleniyor' haberleri var ama henüz durum bu değil.--Khutuckmsj 09:43, 11 Haziran 2012 (UTC)
Şuradaki konuşmalar da fikir verebilir.--RapsarEfendim? 10:28, 11 Haziran 2012 (UTC)

Yaşananlar İç Savaş Görüntüsü[kaynağı değiştir]

Fiile bakalım lütfen.İdlip'te muhalifler, Esed'e bağlı güçler ile çatıştı, toplam 10 kişi öldü gibi haberler 1 hafta önceden.Sayın Khutuck'un dediği gibi haberler çoğunlukla güncel olmuyor (2011 yılından).Şu anda dikkatinizi çekerim; Uluslararası haber ajanslarının azda olsa Suriye'de habercileri var.BM gözlemcileride var.Her ikiside Esed güçlerinin Suriye'nin tamamını kontrol edemediğini kabul ediyor .Muhabirler, Özgür Suriye Ordusu'nun kontrol ettiği yerlerde çekim yapıyor. İç Savaş ortada.Yandaki resme bir bakın.Bu yıkım çok şiddetli bir çatışmayla olur.Sağdaki resimde kontrol bölgeleri bulunuyor.[9]

Dosya:Syrian civil war.jpg Dosya:Syrian Civil War.svg ~--~AtakanCanileti 08:41, 16 Haziran 2012 (UTC)


Suriye de savaş halinde olan örgütler [10] Bu imzasız yazı 95.5.98.243 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde adı[kaynağı değiştir]

11 Haziran'dan beri yeni gelişmeler olmuş. BM barış koruma görevinin başındaki Herve Ladsous Suriye'de bir iç savaş olduğunu söylemiş: [11]. Dün Fransa da iç savaş terimini kullanmaya başlamış: [12]. BM Genel Sekreteri sözcüsü bu tanımı BM genel sekreterliğinin koyamayacağını söylemiş ve bazı bölgelerde olayın "iç çatışma"ya döndüğünü belirtmiş: [13]. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Suriye'nin hızla iç savaşa ilerlediğini söylemiş (yani henüz iç savaş değil): [14]. Bu bizim medyada gördüğümüz veya Commons'ta olan çatışma fotoğraflarına bakarak "bu iç savaş değil de nedir" diyebileceğimiz bir durum değil. CNN'in şu haberinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Uzmanlar arasında bu konuda bir fikir birliği yok. "İki tarafın hükümet veya belirli bir bölge üzerinde kontrol için savaştığı"ndan dolayı iç savaş olduğunu söyleyen uzmanlar var. Öte yandan çatışmaların yer yer yaşanması ve yaygın bir çatışma olmaması, muhaliflerin sadece yerel direnişlerde bulunması nedeniyle ülkenin iç savaşta sayılmayacağını belirten uzmanlar da var. Uzmanlardan biri, bir iç savaşta ülkenin iki kesiminin birbiriyle savaştığını, halbuki burada muhaliflerin yer yer devlete karşı savaştığını, bu nedenle Suriye'nin iç savaşa çok yakın olduğunu; ama durumun henüz iç savaş olarak nitelenemeyeceğini belirtmiş.

Bu şartlarda "Suriye İç Savaşı" adlandırmasının uygun olmadığını düşünüyorum. Ancak "ayaklanma" adlandırması da artık kullanılmıyor. Bu nedenle maddenin BM ve medya tarafından da kullanılan "çatışma" adına, "2011-2012 Suriye çatışmaları" ismine taşınmasının en iyisi olduğunu düşünüyorum.

--seksen 10:58, 15 Haziran 2012 (UTC)

Seksen'e katılıyorum. --Vitruvian 03:29, 16 Haziran 2012 (UTC)
Ayaklanmanın günümüzde kalması uygun kaçmaz, yeni bir isim mutlaka şart.2011-2012 Suriye çatışmaları koyarsanız, Kel Hasan'a, Hasan Kel dersiniz.Hepimiz kabul edelim öncelikle bir çatışma durumu var.Muhalifler silahlandı.Bir ülke içinde yaşanan çatışmalar dizisine iç savaş denir.Ama doğru Libya gibi hızlı ilerlemiyor olaylar.Kesin olan birşey ayaklanma ismi olamaz...

~--~AtakanCanileti 08:41, 16 Haziran 2012 (UTC)

Madde adını kaynaklara göre değiştiriyoruz, burada kendimizce yorum yaparak değil. İç savaş haberlerde geçiyorsa, onu tartışırız, orası ayrı. Bence de tam iç savaş değil, iç savaş sınırında olaylar ama işte dediğim gibi bu benim yorumum.--RapsarEfendim? 10:08, 16 Haziran 2012 (UTC)
Zaten burada yorumu kaynaklara göre yapıyoruz.Kafamızdan uydurmuyoruz ve bunu yapamayız.Sanıyorum tüm tartışanların ortak bir noktası var ayaklanma ismi değişmeli. Bakınız, iç savaşın bir boyutu, tonu vardır.Libya'da hızlı ve şiddetli geçti olaylar.Muhalifler ve Kaddafi aynı güce sahipti.Burada Esed ezici bir güce sahip.Ancak muhaliflerde yıkılmış değil.Silahla direniyorlar.Hatta Esed bazı yerleri aylardır kontrol edemiyor.Her iki tarafta kayıp veriyor.Ayrıca muhaliflere giden destek çok az.O yüzden 16 aydır ayaklanma görüntüsü var.Şimdi Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkeler silah desteğini arttırınca medya iç savaş demeye başlıyor.İç savaş kaç aydır var.Ama Esed ağır bastığı için ufak tefek mahalle çatışmaları dendi buna.~--~AtakanCanileti 13:59, 16 Haziran 2012 (UTC)
"Zaten burada yorumu kaynaklara göre yapıyoruz" demişsiniz, yanlış olan da bu. Kaynaklar ne derse onu demek zorundayız, kaynakları kendimiz yorumlayamayız. Özgün araştırmalara yer vermemek politikasını incelemenizi tavsiye ederim. Daha ilk paragrafta söylediği gibi, kendi akıl yürütmemiz sonucu çıkardıklarımızı yayınlayamayız burada. Uzmanlar ne diyor, medya ne diyor, ona bakılmalı. Olaylara iç savaş denmesi yaygınlaşırsa, o zaman madde adı da değiştirilir. Şu anda yaygın kullanılan isim "çatışmalar", bu nedenle de zaten "2011-2012 Suriye çatışmaları" adını önerdim. --seksen 12:34, 16 Haziran 2012 (UTC)
 • "2011-2012 Suriye çatışmaları" madde adı uygundur. İlerleyen zamanlarda -olaylar geliştikçe- madde adının değiştirilmesi konusunda tekrar tartışırız :) امپريان-ileti 21:03, 16 Haziran 2012 (UTC)
Beni yanlış anladınız, kaynaklara göre hareket ediyoruz manasında söylemiştim.Kendi kişisel yorumumu katmam.Kaynaklar neyi gösterirse ona göre çark edilip, çalışmalar yapılır.Kaynakta ne varsa, bizde de o.Biz yorum yapmıyoruz, yapamayız...~--~AtakanCanileti 06:59, 17 Haziran 2012 (UTC)
Bence artık bu işi uzatmayalım, ismini Seksen'in dediği gibi değiştirelim.Zaten yakın bir zamanda iç savaş denilir buna.~--~AtakanCanileti 07:01, 17 Haziran 2012 (UTC)
O zaman fikir birliği sağlandığına göre madde adını değiştiriyorum. İleride iç savaş adı kullanılmaya başlanırsa bu doğrultuda değiştirilir zaten. --seksen 11:04, 17 Haziran 2012 (UTC)
Bence madde adı şimdilik böyle kalsın. Çünki konuyla ilgili kesin sonuçlara şuan varmamız hiç de kolay değildir. Şuanki dururumu ise kesin olmasa da, şöyle analiz etmek mümkün: Suriye'de olanlar bir ayaklanmayla başlamış, şimdiyse bir iç savaşına dönüşmüştür... 1-2 ay bekleyelim; sonra madde adını kesinleştirerik. ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 03:51, 18 Haziran 2012 (UTC)

Beşar Esad Suriye'nin savaş durumu yaşadığını söylemiş.--Emyilmesaj 22:44, 26 Haziran 2012 (UTC)

Ortak Karar[kaynağı değiştir]

Şimdilik 2011-2012 Suriye çatışmaları olsun.2 ay içinde iç savaş iyice netlik kazanırsa, yine ismini değiştiririz.Tarışmaya katılan herkese teşekkürler...

~--~AtakanCanileti 010:01, 18 Haziran 2012 (UTC)

2 aya yaklaştık, tartışmak lazım tekrar. --Khutuckmsj 09:06, 30 Temmuz 2012 (UTC)
İç savaş tabirinin olayları daha doğru tanımladığı kanaatindeyim. Çatışma çok hafif kalıyor.--Oğuzhan (mesaj) 13:44, 16 Ağustos 2012 (UTC)

Türkiye'nin Durumu[kaynağı değiştir]

Selamlar, F4 uçakları ile ilgili gelişmelerin ardından maddenin İngilizce versiyonunda Türkiye'ye "taraf" olarak yer verilmeye başlanmış gibi görünüyor. Ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekiyor. Maddenin tarafsızlığına gölge düşürecek yargılar olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı. Öte yandan, İngilizce versiyon politikalara uygun ise Türkçe versiyonun da benzer şekilde güncellenmesi gerekebilir. Yardıma hazırım. İyi günler, Umi1903 (mesaj) 08:08, 26 Haziran 2012 (UTC)

Türk tarafının komutanı kim?[kaynağı değiştir]

Selam, Suriye iç Savaşı başlığı içerisinde Türkiye, sınır çatışmasına girdiği için savaşta açık bir şekilde taraf olarak belirtilmekte fakat Türk Ordusu adına savaşta herhangi bir komutan adı zikredilmemekte. Düşürülen uçak, bu iç savaş adına yaşanan askeri kayıplar, sivil kayıplar ve sınır ötesine yapılan füze atışları hiç şüphesiz ki Türkiye'yi ve TSK komutanını da bu savaşın bir dahili haline getirmez mi?


İkinci olarak da başlık için kullanılmış olan Suriye haritası içerisinde Hatay da, Golan tepeleri gibi işgal altındaymış gibi gösteriliyor. 90'ların sonlarında Suriye ile Türkiye arasında varılan Adana mütabakatı gereği Suriye devleti resmi anlamda Hataydaki hak iddiasından vazgeçmedi mi?212.58.31.19 10:02, 31 Ekim 2012 (UTC)

Türkmenler: Rusya bizi Bayırbucak'ta yok etmek istiyor

Suriye Türkmen dağı,

İÇ SAVAŞ MI, DEĞİL Mİ?[kaynağı değiştir]

Yaşananlar bir iç savaştır. İç savaş olduğunu kanıtlamanın yolları var;

 • Beşşar Esed iç savaşın içindeyiz dedi.
 • Ülkenin bazı köy ve kasabaları Esed'in kontrolünde değil ve Esed güçleri o yerleşim yerlerini almak için ölümüne savaşıyor.
 • Tüm medya iç savaş diyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, buna Vikipedi'de çatışma demek çok hafife kaçar. Benim düşüncem maddenin ismini Suriye İç Savaşı olarak değiştirmek. ~--~ Cano58ileti 08:41, 31 Temmuz 2012 2012 (UTC)

Muhaliflere dışarıdan çok güçlü destek var. Henüz tam anlamda iç savaş demek bence doğru değil. Maddenin ismi şimdilik böyle kalsın. Yakın zamanlarda sular durulunca ismini değiştiririz. ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 07:02, 31 Temmuz 2012 (UTC)

 • Kararsızım. Henüz olayların iç savaş olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı net değil. Medya kafasına nasıl eserse öyle yayın yapıyor, akademisyenler daha uyanmadı.--Khutuckmsj 07:32, 31 Temmuz 2012 (UTC)

Burada şuna bakalım; Esad ülkesini kontrol edemiyor. Özellikle Kuzey Suriye. Çünkü Beşşar Esed'in, Türkiye ile kara bağlantısı kesildi. Bu ne anlama geliyor? 850 kilometrelik koca sınır, komple muhaliflerin ve diğer bağımsız grupların elinde. Kasaba ve köyü geçtik, kontrol savaşı şehirlere hatta illere bulaştı. Her gün 80-90 kişi ölüyor. Bende güle oynaya söylemiyorum, bu olaylar artık iç savaş boyutuna gelmiştir. Yorum yapmıyorum. Ancak kaynaklar bunu söylüyor. Hemen apar topar ismi değişmemeli tabiki. Ancak Türkçe Vikipedi bu konuda geride kalmamalı.~--~ Cano58ileti 08:41, 31 Temmuz 2012 2012 (UTC)

Fakat, hukuken o toprakları Suriye hükümeti ve yönetimi yönetiyor. -- Supermæn (mesaj) 12:36, 1 Ağustos 2012 (UTC)
Şimdi kesin olan Suriye'de taraflar arası bir silahlı çatışma var, bunu kabul edelim. Sorun ise şu soru; bu iç savaş mı, yoksa çatışma mı? İç savaş yaşanıyor çünkü rejim önemli yerleri kontrol edemiyor. Peki bunu geçelim o zaman. Ya bu korkunç derecede yaşanan çatışmalar? Taş taş üstünde kalmamış. Tanklar imha edilmiş. Bu ancak iç savaşta olabilir. Bu yaşanan olaylar;
 • saldırı ve bombalama,
 • ara sıra çıkan küçük mahalle çatışmaları,
 • silahsız protestolar,

değil. Bunların hiçbiri yok. O yüzden bence bu bir iç savaş..~--~ Cano58ileti 08:41, 1 Ağustos 2012 2012 (UTC)

Suriyeli Kürtler[kaynağı değiştir]

Suriyeli Kürtler Suriye İç Savaşı'nda rejimi desteklemiş ve desteklemeye devam etmektedirler. PYD ve diğer silahlı kürt gruplar muhaliflerin tarafında değillerdir. Suriye ordusu ile Kürt gruplar arasında hiç silahlı çatışma yaşanmamıştır buna karşın PYD ve Özgür Suriye Ordusu pek çok kez karşı karşıya gelmiştir. Kürtlerde zaten rejime alenen düşmanlık ilan etmemiş muhalefeti ise asla desteklemeyeceklerini söylemişlerdir. Bu durumda Suriyeli Kürtler ya üçüncü taraf olarak yazılmalı ya da Suriye rejimi tarafında yazılmalıdır.--Kadirmesaj sayfam 21:51, 3 Aralık 2012 (UTC)

Değerli kardeşim bilip bilmeden, sadece medyadan duyduğunuz şeylere inanıp kanaat getirmeyiniz. Biz burda sınıra sıfır noktadayız ve kimin kimi vurduğunu iyi biliyoruz. Sadece sana pyd nin üçüncü taraf olması konusunda katılıyorum gerisinide size anlatayım. Burda pyd, hem eset ile hemde sözde öso güçleriyle çatışıyor. ÖSO ile çatışmasındaki etken ise , Türkiye'nin Şanlıurfa'nın ceylanpınar sınırından göndermiş olduğu paramilitlerin pyd güçlerine karşı gelmesi ve suriyenin küzeyinde kürtleri pasifize etmek istemesidir. Onun haricinde, pyd defalarca esedin askerleriyle çatıştı. bunu türkiyede dile getirebilecek yürekli medya kuruluşları olmadığı için bunu kimse bilmiyor. Şimdi diyiceksiniz ki türkiye neden suriyeye paramilit göndersin. Sebebi suriyenin kuzeyinde oluşacak olan bir kürt oluşumunun türkiyenin bütünlüğüne zarar verebilir kaygıları. Bu kaygıları göz önünde bulunduran türkiye, suriyeye hem paralı çeteler hem mühimmat hem akaryakıt ve beraberinde lojistik desteğin yanısıra yemek ve su gönderiyor. Durum bu yani. esedin adamlarıyla burda sadece iki günlük bir çatışma oldu ve esedin askerleri iki gün içinde burdan silindi resmen . Ama iki aydan beri pyd ve öso burada çatışıyor.Oorhancann (mesaj) 20:26, 5 Şubat 2013 (UTC)israil suriyeyi bombaladiktan sonra israilinde taraf olan ülkelere eklenmesi gerekmezmiydi nicin israilin saldirisi eklenmedi bu maddeye ?

 • İsrail'in bu savaşla bir alakası yok. Güvenliği için saldırdı. Kimseye destek vermiyor. --- C@no58 | mesaje-posta 17 Şubat 2013, 11.19 (UTC)

Madaya infiali ve Fua Kafiyye açlık kuşatma[kaynağı değiştir]

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suriye’de rejim güçleri ve Hizbullah’ın temmuz ayından beri kuşatma altında tuttuğu lübnan sınırına yakın Madaya kasabasında 23 kişinin açlıktan öldüğünü açıkladı. Örgüt, bölgede muhaliflerin denetimindeki Madaya’dan çıkışlara izin verilmediğini ve 42 bin kişinin açlıkla boğuştuğunu açıklamıştı [15] Bu imzasız yazı 95.5.66.82 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Infobox Düzeltilmeli[kaynağı değiştir]

Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye hükümeti birlikte savaşmıyor, "savaşan4" listesini eklemeye çalıştım, ama sanırım şablonun kendisinde yok.

--Veteran Geezer (mesaj) 02:30, 30 Ağustos 2016 (UTC)

Yaklaşık bir ay gecikmeli de olsa tamamdır, artık savaşanlar kısmı daha iyi ayrılmış hâlde.--RapsarEfendim? 21:21, 28 Eylül 2016 (UTC)

taraflılık[kaynağı değiştir]

yapılan son değişiklikleri geri aldım. maddede taraflı ifadeler olduğu doğrudur ama bir taraftan diğerine savrularak bu giderilemez. her tartışmalı ifadeye 'iddia' demek sorunlu. muhaliflerin aldığı destek cümlesinin kesin gibi yazılması sorunlu. nedensiz içerik çıkartmak sorunlu. bir de değişiklik özetinde esad'ın ifadelerinden sözedilmiş ki kendisi zaten meselenin tarafı.. --kibele 10:35, 11 Haziran 2017 (UTC)

Bunu geç gördüm. Cevap vereyim. Her tartışmalı ifadeye iddia demek sorunlu mu? Aksini iddia eden kanıtlar varsa iddia yazmak zorundayız. Tek kaynağı ele alıp bir yere gidemeyiz. Karşıt kaynak var çünkü, altta sundum. Muhaliflerin aldığı destek zaten kesin? Bu ülkelerin hiçbirisi bunu inkar etmiyor, aksine açık açık yardım ediyor. Bunu bütün dünya biliyor. Ha, sorun varsa destekçilerinden çıkarırsınız ülkeleri çünkü maddenin her yerinde aynı bilgi tekrar etmekte. Nedensiz içerik çıkarttığım yok kibele, altta neden çıkardığımı tek tek açıkladım. Esad'ın sözlerinden bahsediyorum çünkü rejim diyorsunuz, rejim diye bir şey yok. Siz istiyorsunuz ki tek tarafta kalsın. Türk siyasetçileri Esed diyor diye adamın adı önce Esed oldu, kuvvetlerinin adı rejim oldu. Bu yanlış. Bir ülkenin kuvvetlerine rejim demek propaganda yapmaktır. Burada propaganda yapamayız. Suriye'nin yargısı vardır, Suriye'nin temeli, altyapısı vardır. Suriye kurumları olan bir devlettir. Rejim değildir. Suriye ordusu, Suriyedir. --Tuğkan (mesaj) 16:39, 11 Haziran 2017 (UTC)

@Kibele, "AKP'nin Suriye Yenilgisi ve Esad" kitabı. Sayfa 233-263 arası Esad röportajı. Rejim diye bir şey yok. Rejim nedir? Rejim sözcüğünü çıkartanlar bellidir. Belirli bir kesimin kafasından çıkan bir şeydir. Hangi ülkenin silahlı kuvvetlerine rejim diye hitap edilir? Bu kadar alçakça bir şey olamaz. Burası propaganda yapılacak bir site değil. Birileri gelmiş, propagandasını yapmış, düzeltmeye çalışıyorum izin vermiyorsunuz. Elle tutulur neyiniz var? Bu yazacağımın altına 2 satır ne yazabilirsiniz? Oldu olacak, Esad bütün Suriye'yi öldürdü yazsınlar. Gerçi onu da yazacaklar. Maddedeki bilgilere bakıyorum hep kesinlik, sonuna bir tane kaynak, başka hiçbir şey yok, iddia edilmiştir bile yok bu kadar değerli bir maddede, önemli bir maddede. Devam edelim, yine aynı kitap sayfa 37-58 arası. Suriye'yi anlatıyor. 29 bakan var, 26'sı Sünni ama çıkardığım başka bir bilgide resmen mezhep savaşı var demeye getiriyor olayı(ki bunu hem terörist güçler[ÖSO-Nusra] hem Esad reddetti.). Böyle çirkin mesnetsiz bir iddia ansiklopedi dediğimiz bu mecrada nasıl yer alabilir? Bunu çıkartıyorum geri ekliyorsunuz, esas bu yanlış. Esas bu ihlal. Devam ediyoruz, giriş cümlesine bakalım. Baştan aşağıya yalan dolan gerçek olmayan bilgi. Baas Partisi'ne sadık askerler ve bunları destekleyen milisler ile bu partiyi iktidardan indirmek isteyen Suriye muhalefeti arasında başlayan şimdi, Suriye kuvvetlerini, koskoca ülkenin kuvvetlerini Baas partisine sadık askerler yaptık. Yetmiyor devamı da var. Esad'ı destekleyen halkı milis güç yaptık. En sonuncusu hepsinden garip, Suriye muhalefeti. Yahu Suriye muhalefeti seçimlerden sonra çıktı bas bas bağırdı yapılan reformlar sonrasında biz Esad'ın yanındayız diye. Ne Suriye muhalefeti? Yalan yanlış bir bilgi bu. 7 Mayıs 2012 seçimlerinde Suriye'de, Halk Cephesi lideri Kadir Cemil'in sözlerine bakınız, adam muhalefet. Diyor ki ben bu iç savaşı bitirmek için girdim bu seçime. Şimdi bu adam mı devirmek istedi Esad'ı? Muhalefet ya bu adam. Bunu düzeltiyorum. Yanlışı silip atıyorum. Yanlışı geri alıyorsunuz. Şimdi merak ediyorum, değişiklik özetinizde rejim dışında sorunlu değişiklikler var. demişsiniz. Neresi sorunlu? Bunları yaptım ben. Yaptığım şeyler bunlardır. Halk direnişi diyor ya, halk direnişi nasıl bir cümledir? Hatta yazalım biz Vikipedi olarak Suriye halkının yanındayız ki bu da külliyen yalan. Esad'a baş kaldıran bir halk yok. Küreselcilerin taşıdığı teröristler var, dünyanın orasından burasından paralı asker taşıyorlar. Bildiğimiz üstü kapalı işgal girişimi bu ben yazıyor muyum bunu? Elimde kaynak çok bununla ilgili ama büyük tartışmalara sebebiyet vereceği için yazmıyorum, taraflı gözükeceği için yazmıyorum ama maddeye bakıyoruz, Esad'ın ne diktatörlüğü kalmış, ne hainliği kalmış ve bunlar tek dille yazılmış. Kesin dille yazılmış. İddia edilmiştiri yok. Devam eden bir savaş bu. 50 yıl önce olan bitmiş kesinleşmiş bir savaş değil. yolsuzluğa ve insan hakları ihlallerine karşı bir sivil başkaldırı olarak başlamıştır. bu cümleyi çıkardım, geri aldınız. Bu resmen propaganda, bu resmen taraflı bilgi. Daha bitmedi, Askeri baskıların ardından, pek çok asker göstericilere katılmak için firar etmiş ve pek çok gösterici de silahlanmaya başlamıştır. kaynak yok. Geniş çaplı gösteriler ise 15 Mart 2011 tarihinde güney şehri Dera'da ortaya çıkmıştır, bu yüzden Dera ilerleyen safhalarda "Devrimin Beşiği" olarak anılmıştır. Bunun yanına bazı kesimlerce ekledim. Amacım tarafsız olmasını sağlamaktı. Bunu da geri aldınız. Bu cümlenin başına bazı kesimlerce eklemeyince ne oluyor? Bir okuyun. Kime göre devrimin beşiğiymiş? Suriye kuvvetlerine göre devrimin beşiği mi sizce? Bütün dünya kabul etse, Suriye kuvvetleri kabul etmese bunu böyle tek dilden yazamasınız. Doğru değildir. Ansiklopedik değildir. Lütfen değişikliklerimi geri almadan önce araştırınız, lütfen bakınız. Amacınız iyi mi kötü mü çözemiyorum ama bakmadan değişikliği geri aldığınız çok açık. Baksanız böyle şeyleri geri almanız doğru değil eğer bakarak bu tarafsızlık politikasını bu kadar ağır ihlal eden şeyleri geri aldıysanız, bence devriyelik görevini hemen şimdi bırakın. Rica ediyorum, ben gereken açıklamayı yaptım. Şimdi döndürünüz değişikliği.--Tuğkan (mesaj) 10:53, 11 Haziran 2017 (UTC)

sakin olun ve kişilere değil konulara ilişkin yorum yapın öncelikle.. kimin hangi konuda ne bilip bilmediği de, devriyelik görevini sorgulamak da size kalmış değil.. maddede taraflı kısımlar olduğu doğrudur, etiketlemişsiniz.. ancak başladığından itibaren dezenformasyona uğramış bu konuyu sadece güncel bilgilerle değiştirmek doğru değil, zamana yayılan içeriği güncel düzeltmelerle birlikte bulundurmak gerekiyor ansiklopedik olarak. 'sivil başkaldırı olarak başlamıştır' cümlesini geri almanız başlı başına sorun, açın o günlerin kaynaklarına bir göz atın esad'ın kitabından vakit bulduğunuz zaman. --kibele 11:36, 11 Haziran 2017 (UTC)
kibele, güncel bilgiler ile değiştirmiyorum. Hiçbir yeri güncel bilgiler ile değiştirmedim. Gerçekleri yazdım. Propaganda yapılan yerleri düzeltmeye çalıştım. 7 Mayıs 2012 güncel bilgi midir? Tamam birlikte yapalım değişiklikleri, tek tek birlikte yapalım değişiklikleri ama bu propaganda, ansiklopedik olmayan bilgileri tek tek çıkaralım olur mu? Bana uyar çünkü. Ayrıca haberlerde her yazan doğru değil. A haber geçenlerde bir oyunun videosunu TSK bombalama yaptı diye gösterdi. Haberler üstünde rahatça oynanabiliyor. Kitaptan kafamı kaldırmayı düşünmüyorum bu yüzden bu kadar bölgeden kaynak varken, oynanmış bilgiler yerinde direkt bilgileri okumak mantıklı insanın yapacağı bir iştir. Propaganda tesirinde kalmamış bir insanın yapacağı iştir. Maalesef, ABD ve İngiltere'de sağlam kaynak çıkmıyor bu konuda çünkü çıkan her bilgi Esad'ı düşürmeye yönelik. Rus ve İran kaynaklarını buraya eklesem neler olur kim bilir. --Tuğkan (mesaj) 16:39, 11 Haziran 2017 (UTC)
 • Yukarıda pek çok örneği olduğundan politikayı buraya eklemeyi uygun gördüm: İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil. Lütfen tartışırken dikkatli olalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:44, 11 Haziran 2017 (UTC)
   • Sayın Tuğkan'ın yaptığı değişiklikleri gözden geçirdim ve sonrasında getirilen sürümü gözden geçirdim. Şunu fark ettim ki karşılaştırdığımda çok büyük bir tarafsızlık ihlali olduğunu görüyorum ve Sayın Tuğkan'ın yaptığı değişikliklerin tarafsızlığa daha uygun olduğuna kanaat getiriyorum. Tuğkan tarafından yapılan değişikliklerin Vikipedi'ye daha uygun olduğunu düşünüyorum ve geri alınmasını arzu ediyorum. Unutmayalım ki Vikipedi propaganda yeri değildir. Bknz:VP:KÜRSÜ --Birburqwe 22:11, 11 Haziran 2017 (UTC)
 • Daha önce bu konuda konuşulmuş bir sonuç çıkmamıştı. Yeniden düzenlemek lazım. Gerekçeleri 11 Haziran'da söylemişim. Giriş cümlesi bile taraflı. Bir konuşalım, dönüş alamazsam düzenlemeye başlayacağım artık. --Tuğkan (mesaj) 11:28, 7 Eylül 2017 (UTC)
Özellikle Deyrizor cephesinde Suriye ordusu ile YPG'nin yakınlaşması sonrası maddeye ilgi artacak. Bu tip sıcak çatışmalar yaşanmadan önce maddeyi düzenlemeyi öneriyorum. Bir tepki göremiyorum iyi veya kötü. Eğer bir yorum olmazsa taraflı olan (rejim, Esad rejimi, Esad'ın askeri vs.) şeyleri 1-2 gün içinde çıkarmaya başlayacağım.--Tuğkan (mesaj) 14:56, 11 Eylül 2017 (UTC)