TLR2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
TLR2 proteini yapısı

TLR 2 ya da Toll benzeri reseptör 2 (Toll Like Receptor 2), insan bağışıklık sisteminde rol oynayan biyomoleküllerden biridir. TIL4, CD282 olarak da bilinir. İnsanlarda 4. kromozomun 4q32 bölgesinde bulunur.

Bazı hücrelerin yüzeyinde bulunan, yerli ve yabancı inorganik maddeleri tanıyabilen ve uygun sinyalleri hücreye ve/veya sinir sistemine geçiren bir hücre zarı proteini, reseptörüdür.

TLR 2, insanlarda bulunan, birbirine benzer, geniş Toll benzeri reseptörler ailesinin üyelerinden biridir.

TLR1'in bulunduğu canlı grupları şunlardır: Eukaryota, Metazoa, Kordalılar, Craniata, Omurgalılar, Euteleostomi, Memeliler, Eutheria, Euarchontoglires, Primates, Haplorrhini, Catarrhini, Hominidae,Homo .

TLRler, Drosophiladan insana kadar büyük oranla korunurlar ve yapısal ve fonksiyonel benzerlikleri paylaşırlar. Enfeksiyöz ajanların patojenite ile ilişkilendirilen moleküler kalıplarını (PAMPlar) tanırlar ve bunlara karşı etkin bağışıklığın gelişiminde etkili olan sitokinlerin üretilmesine aracılık ederler.

Farklı TLR'ler farklı ekspresyon kalıpları gösterirler. Bu gen, her daim bulunup, okunur ve periferik kanda lökositlerde bulunurlar. Gram pozitif bakteriler ve NF-kappaB yoluyla mayalarda sergilenirler.

Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

TLR 2, bağışıklık sistemi hücreleri yüzeyinde bulunan ve bazı bakteriyal, fungal, viral ve endojen inorganik maddeleri tanıyan memran almaçıdır.

Bağlı maddelerin fagositozu endozom/fagozom içinde yer alır ve hücresel aktivasyon sonucu makrofajlar, PMN ve dendritik hücreler gibi doğuştan gelen bağışıklık sisteminde yer alan, özel olmayan bağışıklık sistemi elemanları olan B1a'ların görevini üstlenerek ilk MZB antikorlarını oluşturur ve özelleşmiş antikor oluşum sürecinde kullanırlar.

Tümör nekrozis faktörü-alfa (TNF ?) ve farklı interlökinler (IL-1alfa, IL-1beta, IL-6, IL-8, IL-12) vb. sitokinler karmaşıklaştırılmıştır.

TLR'lerin keşfedilmesinden önce aşağıda özellikleri verilmiş olan maddelerden bazıları "Modülin" adı verilen grup altında toplanmıştır.

Ekspresyon[değiştir | kaynağı değiştir]

TLR2, mikroglia, Schwann hücreleri, monositler, makrofajlars, dendritik hücreler, polimorfonüklear lökositler, B hücreleri (B1a, MZB, B2), T hücreleri CD4, CD25'de eksprese edilirler. TLR2, bunlardan başka bronş tüplerinin ve alveollerin epitelinde de bulunurlar.

Agonistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Agonist Canlı
Lipoteikoik asit Gram pozitif bakteri
Peptidoglikan Gram negatif ve Gram-pozitif bakteriler
Atipik LPS Leptospirosis ve Porphyromonas gingivalis
MALP-2 ve MALP-404 (lipoproteinleri) Mikoplazma
- Chlamydophila pneumoniae
OspA Borrelia burgdorferi (Lyme hastalığı)
Porin Haemophilus influenzae
Antijen karışımları Propionibacterium acnes
LcrV Yersinia
Lipomannan Mycobacterium: Mycobacterium tuberculosis
GPI anchor Trypanosoma cruzi
Lysophosphatidylserine Schistosoma mansoni
Lipofosfoglikan (LPG) Leishmania major
Zymosan Saccharomyces cerevisiae
- Malassezia
Antijen karışımları Aspergillus fumigatus, Candida albicans
hsp60 -
- Herpes simplex virüsü
- Varicella zoster virüsü
- Cytomegalovirus (CMV)
Hemagglutinin Kızamıkçık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]