Alveol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alveol diagramı
Bronşiyal anatomi

Alveoller, akciğerlerin içinde bulunur. Kılcal damarlardaki karbondioksiti alırlar ve kılcal damarlara içlerinde olan oksijeni verirler. Buna gaz alışverişi denir. Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. Nefes aldığımızda hava; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler, bronşlar, bronşçuklar ve alveoller yolunu izler. Alveoller de havayı temizleyip, kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kan kılcal damarlar ile yeniden alveollere gelir. Alveoller karbondioksidi alır, bronşlara verir, bronşlar soluk borusuna, soluk borusu burna verir. Burundan da dışarı atılır.[1] Alveoller difüzyon ile gaz alış-verişini yapar, tip 2 alveol epitel hücreleri tarafından salgılanan, yüzey aktif bir lipoprotein kompleksi olan surfaktan maddesi ile, yüzey gerilimleri azalır ve büzülmeleri engellenmiş olur.[2] Ayrıca surfaktanın hidrofobik tarafı sayesinde alveole su geçişi engellenir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SOLUNUM SİSTEMİ" (PDF). 9 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 
  2. ^ "Akciğer surfaktanı ve fizyolojik önemi" (PDF). 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 
  3. ^ "An Overview of Pulmonary Surfactant in the Neonate: Genetics, Metabolism, and the Role of Surfactant in Health and Disease". www.ncbi.nlm.nih.gov. 4 Şubat 2009. 29 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2024.