Propionibacterium acnes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Propionibacterium acnes

Propionibacterium acnes gram-pozitif, yavaş çoğalan, cildin normal florasında da bulunan bakteri. Akne oluşumunda rolü bulunur.

Bu bakterinin genomu taranmış ve cildi aşındırıcı enzimler ve bağışıklık sistemini harekete geçirici bazı proteinleri üreten genler ihtiva ettiği görülmüştür. Bu bakteri neredeyse bütün insanların ciltlerinde yaygın olarak bulunmakta ve cilt üzerindeki gözeneklerden çıkan yağ asitleri ile beslenmektedir. Ayrıca Propionibacterium acnes' e insan ve hayvanların sindirim sistemlerinde de rastlanmaktadır. İsmi, propiyonik asit üretme yeteneğine sahip olmasından dolayı verilmiştir.

Cilt üzerindeki gözenekler tıkandığında bu bakteri aşırı miktarda ürer ve gözeneklerin duvarlarını parçalayıcı kimyasal maddeler üretir. Böylelikle Staphylococcus aureus gibi diğer bakterilerin de cilde bulaşmasına ve akne yaraları açmalarına sebep olur (folikulit).

Bu bakterinin, gözde oluşan bazı ülser türlerinde, seyrek olarak kalp kapakçıklarında ve eklem yeri iltihaplarında da rol oynadığı bilinmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]