İçeriğe atla

Drosophila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drosophila
Biyolojik sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Diptera
(Çift kanatlılar )
Alt takım: Brachycera
(Karasinekler)
Familya: Drosophilidae
Alt familya: Drosophilinae
Cins: Drosophila
Fallén, 1823

Drosophila, küçük bir sinek cinsidir. Üyeleri genelde "meyve sineği" olarak adlandırılır. Ayrıca sirke sineği, şarap sineği, posa sineği ve üzüm sineği olarak da adlandırılır.

Olmuş veya olmamış meyvelerle beslenen Tephritidae familyasının üyeleri de meyve sineği olarak isimlendirilir. Özellikle Drosophila melanogaster genetik araştırmalarda model organizma olarak kullanılır. Meyve sineği ve Drosophila kelimeleri genellikle D. melanogaster ile eşanlamlı kullanılmasına rağmen Drosophila cinsi; görünüşlerinde, davranışlarında ve üreme ortamlarında farklılık gösteren yaklaşık 1500 tür içerir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Drosophila cinsinin üyeleri küçük sineklerdir. Renkleri soluk sarıdan kırmızı-kahverengiye ve hatta siyaha kadar değişir. Gözleri kırmızıdır. Çoğu türünün kanatlarında belirgin siyah desenler vardır. Çoğu küçüktür (2–4 mm), ama bazıları, özellikle Hawai türleri bir ev sineğinden daha büyüktür.

Meyve Sineklerinin Çiftleşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyve sinekleri "Drosofila" çiftleşmek için karşı cinslerine çağrıda bulunurken kanatlarını kullanırlar. Erkek meyve sineği dişinin yakınında, onun tüylü kanatlarının düzlemine dik açı yapacak şekilde durur. Sonra bir ya da iki kanadını, türüne göre 160 ile 300 hertz arasında değişen bir hızla ona doğru çırpar. Drosofila'nın minik kanatlarının titreşimi çok zayıf bir ses çıkartır. Dişi sinek bu sinyali algılayıp tanımaktadır. Araştırmacılar, havanın hareket biçiminin, antenin kökünde bulunan ve "johnston organı" adı verilen bir doku içindeki duyu hücreleriyle algılandığını ve dişi tarafından çözümlendiğini saptamışlardır. Son derece karmaşık bir biçimde düzenlenmiş bu organda 30.000'e yakın duyu hücresi bulunduğu için biyologlar bu karmaşık sistemin işleyişini henüz açıklayamamışlardır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Görsel Bilim ve Teknik Ans., Cilt 1, s.81