Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Forsu
Genelkurmay Başkanlığı, Ankara

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı (eski adıyla Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Reisliği), Türk Silahlı Kuvvetleri'ni komuta eden ve yönlendiren Çankaya, Ankara'daki en üst düzey askerî birim olup Genel Kurmay Başkanı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 117. Maddesi gereğince Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Görevlerinden dolayı Başbakan'a karşı sorumludur. Mevcut dönemin Genelkurmay Başkanı 2015 yılı Ağustos ayından beri Orgeneral Hulusi Akar'dır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşta başkomutanlık görevini Türkiye Cumhurbaşkanı adına yerine getirir. Kuvvetlere komuta etmek, savaşa hazırlanmasında personel, istihbarat, harekat, teşkilat, eğitim-öğretim ve lojistik hizmet ilkeleri ve programları Genelkurmay Başkanlığının sorumluluklarıdır.

Görev süresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genelkurmay Başkanlarının görev süresi 4 yıldır. Kara Harp Okulu, 1962 ayaklanması ile 1963 ayaklanmasına katıldığı için 1963 ve 1964 yıllarında mezun verememiştir. Bunun etkisi de 2000'li yıllardaki komuta kademesine yansımış, komutanlar yaş haddine takıldığı için görevlerinde daha kısa kalmışlardır. Genelkurmay Başkanlığı'nı Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ iki sene yürütmüştür. Sonraki genelkurmay başkanı Işık Koşaner, görevini üç yıl boyunca sürdürecek ve 2013'ten sonra yaş haddi sorunu ortadan kalkacaktı. Ama Orgeneral Işık Koşaner Balyoz darbe planı tutuklamalarına karşı tepki göstermek için 29 Temmuz 2011 tarihinde üç gün sonra yapılacak Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Askerî Şûra öncesi görevli tüm kuvvet komutanları ile birlikte istifa etti. Aynı gün tüm kuvvet komutanlarının istifası üzerine en kıdemli Orgeneral Necdet Özel önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanvekilliği'ne, 4 Ağustos 2011 tarihinde de asaleten Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. Orgeneral Necdet Özel'in ardından 04 Ağustos 2015 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra'da görev Orgeneral Hulusi Akar'a devredildi.[1]

Türkiye'nin savunma organizasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile barış döneminde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda sırasıyla Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan meydana gelmektedir.

 
 
 
 
 
 
 
 
Başbakanlık
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Genelkurmay Başkanlığı
 
 
 
 
 
Milli Savunma Bakanlığı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kara Kuvvetleri Komutanlığı
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığı
 
Jandarma Genel Komutanlığı
 
Sahil Güvenlik Komutanlığı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu". Hürriyet. 5 Ağustos 2015. 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150912074935/http://www.hurriyet.com.tr:80/gundem/29729272.asp. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015.