Starbucks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Starbucks Coffee
Tip Halka açık
Kuruluş Pike Place Market, Seattle, Washington (30 Mart 1971 (1971-03-30))
Kurucu Jerry Baldwin
Gordon Bowker
Zev Siegl
Konum Seattle, Washington
Önemli kişiler Howard Schultz
(Başkan ve CEO)
Alan Cafe
Ana sayfa starbucks.com.tr
Starbucks açılmış olan ülkeler

Starbucks (NASDAQ: SBUX), ABD'li kahve dükkânları zinciridir. Merkezi Seattle, Washington'dadır. Starbucks, adını Moby Dick'teki Starbuck adlı karakterden alır ve simgesi bir denizkızıdır.

İlk Starbucks mağazası 1971 yılında[1] öğretmen olan Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Gordon Bowker ile yazar olan Zev Siegel tarafından Pike Place Market adıyla bilinen yerde açıldı. 1982 yılında yatırımcı Howard Schultz da ortaklığa katıldı ve İtalyan espresso barlarından etkilenerek 1985 yılında II Giornale kahve dükkânları zincirini kurdu. Birkaç yıl sonra Starbucks'ın ilk sahipleri Peet's Coffee and Tea mağazasını satın alınca Starbucks'ı Shultz'a devrettiler.

Böylece Shultz'un II Giornale kahve dükkânları, Starbucks adını alarak hizmet vermeye devam etti. Starbucks, ilk mağazalarını Vancouver, Britanya Kolumbiyası ve Şikago, Illinois'de açtı. Starbucks'ın Kuzey Amerika dışındaki ilk mağazası 1996 yılında Tokyo, Japonya'da açıldı. Starbucks'ın 10,595 bölge ve 30 ülkede kahve dükkânları mevcuttur. Ağustos 2005 itibariyle Starbucks'ın dünyada toplam 5,712 kahve dükkânı vardır. Bunların 4,666'sı ABD'de, geri kalan 1,049'u da diğer ülkelerdedir.

Starbucks ve Eşcinsel Evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

30 ülkede 6 bine yakın şubesi bulunan dev şirket, eşcinsel evlilikleri desteklediğini duyurarak, bu çerçevede yapılan tüm çalışmalara katkı sunduğunu açıkladı. Şirketin CEO’su Howard Schulz, farklılıkların saygı görmesine taraftar olduklarını ve bunun şirket felsefelerinin merkezinde bulunduğunu söyledi.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]