Frito-Lay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frito-Lay
Kuruluş1961
Genel merkezi,
SahibiPepsiCo
Web sitesiResmî web sitesi

Frito-Lay; mısır, patates cipsi ve buna benzer aperitif yiyeceklerin üretim ve pazarlamasını yapan firmadır. PepsiCo'nun bir yan kuruluşudur. Frito-Lay Kanada bölümü de vardır. En bilinen markalarına; Lay's, Ruffles, Doritos, Tostitos, Fritos, Cheetos, Rold Gold, Funyuns, Sun Chips, Burger Rings, Elma Chips, Fandangos, Cracker Jack, Munchos, Smartfood, Oberto, Hostess Potato Chips, Lay's Stax, Miss Vickie's, Munchies, Monster Munch, Walkers, Sabritas, The Smith's Snackfood Company, Stiksy, Baconzitos, Bluebird Foods, Nobby's, Toobs, Twisties, Gamesa, Kurkure, Uncle Chipps, Quavers, Squares, Wotsits, Sabra, Stacy's Pita Chips, Simba aittir.

Frito-Lay 1930'lu yılların başında The Frito Company ve H.W.Lay & Company adlı iki bağımsız şirketin birleşmesiyle kuruldu. Birleşen iki şirket 1961 yılında Frito-Lay, inc. adını aldı. 1964'te PepsiCo ile birleşme kararı alındı. Bu birleşmeyle PepsiCo, inc. çatısı altında toplandı. Hâlen PepsiCo, inc firmasının öz iştiraklerinden birisidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde pazarın yüzde 40'ına hakimdir. Küresel pazarda ise bu pay yüzde 30 seviyesindedir. Bununla birlikte Frito-Lay, PepsiCo'nun toplam satışlarının yüzde 31'ini oluşturmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1932'de San Antonio'daki Highland Confectionary şirketinde yönetici olarak çalışan Charles Elmar Doolin annesinden ödünç aldığı 100 dolar ile bir adet manuel patates doğrayıcısı, mısır cipsi tarifi ve mısır cipsi üreticilerinden 19 bireysel satış hesabı aldı. Bu sayede mısır cipsi işine başladı. O zamanlar Frito Company'nin üretim yeri sadece annesinin mutfağıydı. O, kardeşi ve annesi günlük yaklaşık 10 pound kazandıracak kadar bir mısır cipsi üretimi gerçekleştiriyordu.

Markaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Marka Tür Eski adı Notlar
Doritos Tuzlu Panço Mısır irmiğinden üretilen Doritos ürünleri eskiden Panço markasıyla satılmaktaydı.
Ruffles Tuzlu Tırtıklı dilimlenmiş ve kızartılmış patatesten yapılmıştır.
Lay's Tuzlu İnce ve düz dilimlenerek kızartılan patates cipsidir.
Alt markalarından olan Lay's Fırından ürünleri mısır irmiği ile patates unu karışımından yapılmaktadır.
Cheetos Tuzlu Tombi
Çerezza Tuzlu
Rocco Tatlı Tombi Bir dönem Tombi markası ile de satılmış olan yumuşak şekerlemelerin yanı sıra sakız, strip gibi tüm tatlı ürünleri bu marka altındadır.
7Days Unlu 2014 yılından itibaren satışına başlanan kruvasan ürünlerinin markasıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]