Yedigün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yedigün
Mirinda nigeria plastic bottle.JPG
Tip Meşrubat
Üretici PepsiCo
Köken İspanya
İlk üretim yılı 1960
Renk Turuncu
Bağlantılı ürünler Fanta
Crush
Sunkist

Yedigün, İspanya kökenli,farklı meyvelerden hazırlanan meşrubatdır.Türkiyede "Yedigün" ismi ile satılan markanın tüm dünyada orijinal adı "Mirinda" dır. "Mirinda" kelmesi Esperantocadan "takdire layik" ve "harika" anlamına geliyor.[1] Dünya çapında Fantanın en büyük rakibi olarak biliniyor.

Dünyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Mirinda ilk kez 1958 yılında İspanyada tanıtıldı ve 1960 yılında üretimine başlanıldı.Kısa zaman içerisinde hem İspanyaya,hem de Avrupaya yayıldı.1970 yılında PepsiConun bünyesine geçti.Bundan sonra ürün tüm dünyaya yayıldı.Buna rağmen Amerika Birleşik Devletlerinde ürün yalnızca 2003 yılında Fantaya cevap olarak piyasaya çıktı.Brezilyada ürün 1996 yılında piyasaya sunuldu,ancak yerli "Sukita" içeceği kadar brezilyalar içinde popüler olamadı.

Mirinda demir ambalajda

Şu an Mirinda dünyanın 150-den fazla ülkesinde üretilmekde ve tüketilmekdedir.Her ülkede farklı meyvelerden hazırlanmakla tüketicilere sunulmakdadır.En popüler kullanılan meyveler portakal, narenciye, greyfurt, elma, armut,ayva,kayısı,çilek, ahududu, ananas, nar, muz, çarkıfelek, limon, passiflora edulis,hibiscus, guarana, mandalina, karpuz ve üzüm lezzetleri yanı sıra demirhindi,şeftalidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]