Pepsi Max

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pepsi Max
Pepsi Max Text logo.svg
Tip Diyet Meşrubat
Üretici PepsiCo
Köken Amerika Birleşik Devletleri
İlk üretim yılı 1993
Renk Karamel
Tat Pepsi Max Cappuccino, Pepsi Max Twist, Pepsi Max Punch, Pepsi Max Cherry, Pepsi Max Ginger, Pepsi Max Vanilla and Pepsi Max Raspberry.
Bağlantılı ürünler Coca-Cola BlacK
Pepsi Max Ginger

Pepsi Max (bazı ülkelerde Pepsi Black olarak da bilinir.) PepsiCo şirketine ait Pepsi varyasyonları'ndan biri olan Pepsi markasıdır. The Coca-Cola Company şirketinin Coca-Cola BlāK markasına karşı sunuldu. Düşük kalorili, şekersiz kola, Pepsi Light (Diet Pepsi) içeceklerine alternatif olarak pazarlanmaktadır. Öncelikle Avrupa ve Asya pazarlarında satılmaktadır.[1]

Amerika Birleşik Devletleri'nde, aynı adı taşıyan ancak farklı formülasyonlara sahip (ginseng ve daha fazla miktarda kafein içeren) 2016 yılının sonlarında "Pepsi Zero Sugar" olarak değiştirilinceye kadar satıldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pepsi Max, 1993 yılının Nisan ayında Avustralya, Birleşik Krallık ve İtalya'da giriş yaptı. Çıkış, bir sonraki Eylül ayında İrlanda'ya ve bir sonraki Aralık'ta Fransa, Yunanistan, İspanya, Portekiz ve Hollanda'ya genişledi. 1994 yılının sonunda, Pepsi Max yaklaşık yirmi ülkede satıldı. 1995 yılının sonuna kadar bu rakam iki katından fazla artmıştı. Ürün, temel bileşenlerinden birinin Gıda ve İlaç İdaresi tarafından henüz onaylanmadığı 2006 yılına kadar (ABD, PepsiCo'nun ev pazarı ve en büyük alkolsüz alkolsüz içecek tüketicisi) ABD'de mevcut değildi. İçerik - asesülfam potasyum - içeceğin tatlılığını sağlamak için aspartam ile birleştirilir, diğer bazı diyet kolaları ise sadece aspartamla tatlandırılır.[2]

1994 yılının başından itibaren Kanada'da tamamen farklı bir Pepsi Max pazarlandı. Şimdi Pepsi Edge'in öncüsü olarak kabul edildiğinde, aspartam ve yüksek fruktozlu mısır şurubu kombinasyonu ile tatlandırıldı. Sonuç olarak, üçte bir oranında tam şeker kolalarından (normal Pepsi dahil) daha az kalori, ancak geleneksel diyet / ışık kolalarından (veya başka bir yerde satılan Pepsi Max versiyonundan) daha fazla kalori içeriyordu. Kanadalı ürün 2002 yılında durduruldu; 2008 yılında piyasaya sunulan Diet Pepsi Max ürününün önceki formülasyonla doğrudan bir ilişkisi yoktur.[3]

2005 yılının başlarında, Pepsi Max Twist (ilave limon - misket limonu aromalı) İngiltere ve Avustralya ürün grubuna katıldı. 2005 sonbaharında, festival sezonu için "Pepsi Max Punch" İngiltere'de pazarlandı. Zencefil ve tarçın içeren ürün, bir yıl önce ABD'de pazarlanan ve şekerli tatlandırılmış bir Pepsi çeşidi olan Pepsi Holiday Spice ile lezzet bakımından benzerdi. 2005'in sonlarında ve 2006'nın başlarında, Fransa, Finlandiya, İrlanda, Norveç ve İngiltere'de kahve aromalı bir çeşitlilik sunuldu. "Pepsi Max Cappuccino" (İngiltere'de "Pepsi Max Coffee Cino") olarak bilinen ürün, benzer Pepsi Kona (1996'da ABD'de kısaca test edilmiş) ve 2005'ten beri Malezya'da bulunan Pepsi Tarik tarafından hazırlanmıştır.

Pepsi Max, 2006’da Güney Kore, Bulgaristan ve Filipinler’le tanıştı ve 2006’da piyasaya sürüldükten sonra 2006’da Arjantin’e yeniden girdi.[4] Pepsi Max, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya’ya 2007 yılın başlarında getirildi.

Pepsi Max bottles.JPG

Ekim 2008'de Pepsi, logosunu yeniden tasarlayacağını ve ürünlerinin çoğunu yeniden markalaştıracağını açıkladı. Pepsi, Diet Pepsi ve Pepsi Max, isim markaları için küçük harf fontları kullandı. Mountain Dew, "Mtn Dew" olarak yeniden adlandırıldı ve Diet Pepsi Max, Pepsi Max olarak yeniden markalandı.[5] Markanın mavi ve kırmızı küre markası, ürüne bağlı olarak farklı açılardan ortaya çıkan merkezi beyaz bantla bir dizi "gülücük" oldu. Yeni görüntüler kullanıldı. Pepsi ürünlerinde kullanılan yeni küçük harf fontu, Diet Pepsi'nin logosunda 1960'lardan 1980'lerin ortasına kadar kullanılan fontu hatırlatıyor. "İnsanları uyandır!" kampanyası şimdi Pepsi Yenileme Projesine yönlendiriliyor.[6] Kuzey Amerika dışındaki Pepsi Max sürümünün ABD-Kanadalı meslektaşı tarafından kullanılan yeni logoyu benimsemesi bekleniyor; bu şimdi Avustralya'da meydana geldi. Birleşik Krallık'ta, kutular artık "Pepsi" metnine ve yeni Pepsi küresine (normal Pepsi gülümsemesi ve ABD'de kullanılan siyah yarının aksine mavi alt yarısı) sahip oldu.

ABD'de Şubat 2010'da "Pepsi Max Cease Fire" adıyla Pepsi Max Lime sürümü piyasaya sürüldü. 2011 yılının sonlarında İngiltere'de tanıtıldı. "3. Derece Yanma" adı verilen yeni bir dizi lezzet Doritos cipsiyle çapraz tanıtıldı. Temmuz 2010'da Pepsi, Kuzey Amerika'daki markasını Pepsi Max için global markasına uygun hale getirmeye başladı. Şimdi dünya çapında kullanılana benzer bir Max tipografisi taşıyor ve yeni bir slogan çıkardı: "Sıfır Kalori. Maksimum Pepsi Tadı". Mayıs 2011'de Pepsi içeceği İspanya'ya sundu. 2016 yılında, içecek Venezuela'ya tanıtıldı. 2017 yılında Pepsi Max Kosta Rika'da başlatıldı.[7]

2017 yılında içki, Belarus, Hırvatistan, Çekya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna'da Pepsi Black olarak tekrar tanıtıldı. 2017'den itibaren Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, İrlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Moldova, Karadağ, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Birleşik Krallık ve Venezuelada Pepsi Max olarak mevcuttur.[8]

En son İngiltere / Avustralya Pepsi Max televizyon reklamlarında "Maksimum lezzet, şekersiz" ve "Endişelenmeyin, şeker yok" etiket satırları yer aldı. Bazıları, genç erkeklere hitap etmek amacıyla (genç kadınları hedef alan diğer diyet kolalı içeceklerin aksine), Motocross Mania gibi ekstrem sporlar ve video oyunları kullanmaktadır. İngiliz reklam kampanyası, Mountain Dew (Birleşik Krallık'ta satılan bir varyantı) olan Amerikan "Do the Dew" reklamlarının "Maks. Canlı yaşam" olarak yeniden adlandırılan rötuşlu versiyonlarını içeriyordu.[9]

Coca-Cola Company'den gelen şekersiz bir kola olan Coca-Cola Zero da benzer şekilde pazarlanmaktadır. İngiltere'de, bazı Coke Zero reklamları Pepsi Max’e hitap etti ve Pepsi’nin “maksimum” kavramının erdemlerinin “sıfır” kavramının erdemlerini açığa çıkaran güçlü bir karşı kampanya başlattı.[10]

İsim Tanım
Lemon and Lime Twist Limon ve misket limon aroması ile Pepsi Max. Bir süre İngiltere ve Arjantin'de satıldı ve Fransa'da Pepsi Max Citron Citron Vert adıyla satıldı. 2000'li yılların başında Norveç'te Pepsi Bükümlü limon da vardı ve şu anda Polonya'da mevcut.
Cease Fire Kireç aromalı Pepsi Max. 2010'da Kuzey Amerika'da ve 2011'de Avustralya'da satıldı; bunlar Doritos'un sınırlı sayıda Degree Burn tadı ile çapraz tanıtıldı. Daha sonra İngiltere'de 2011 yılında Pepsi Max Citrus Freeze olarak satıldı ve bir promosyon kapsamında Jalapeño Fire Doritos ile tanıtıldı. Daha sonra Pepsi Max Lime olarak Avustralya'da kalıcı bir lezzet olarak yeniden piyasaya sürüldü ve daha sonra aynı isim altında Fransa'da piyasaya sürüldü.
Punch Zencefil ve tarçın aromalı Pepsi Max. Noel’de satıldı ve bir yıl önce ve bir yıl sonra satılan Kuzey Amerika Pepsi Holiday Spice’a benziyor.
Coffee Cino Bir kahve tadı ile Pepsi Max. Bazı Avrupa ülkelerinde kısa bir süre için satılmıştır.
Cool Lemon Limon aromalı Pepsi Max. Halen Hollanda ve Belçika'da satılmaktadır.
Chill Bir elma lezzet ile Pepsi Max. 2007 yazında İsveç ve Finlandiya'da sınırlı sayıda satıldı.
Mojo Naneli ve limon aromalı Pepsi Max. Finlandiya'da 2008'de sınırlı sayıda satıldı ve aynı zamanda Danimarka'da Ağustos 2009'a kadar Pepsi Max Mojito adıyla satıldı.
Cherry Vişne aromalı Pepsi Max. İlk kez 2011 yılında İngiltere'de satıldı ve o zamandan beri Almanya, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda'da satışa sunuldu. Ayrıca 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Pepsi Max Cherry Blast olarak piyasaya sürüldü.
Ginger Zencefil aromalı Pepsi Max. 2017'de İngiltere, Norveç, İsveç, Finlandiya, Almanya, Danimarka ve Hollanda'da yayınlandı.
Vanilla Vanilya aromalı Pepsi Max. İlk kez 2017'de Avustralya'da ve 2018'de Yeni Zelanda'da satıldı.
Raspberry Ahududu tadında Pepsi Max. 2018 yılında Avustralya’da yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  4. ^ https://drivenxdesign.com/NYC17/project.asp?ID=16359
  5. ^ https://campaignbrief.com/pepsi-max-partners-with-time-o/
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 
  10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]