Dole Food Company

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dole Food Company
Dole Logo.svg
Tür Özel şirket
Kuruluş 1851
Ülke Westlake Village, Kaliforniya, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Ürün meyve ve sebze
Gelir US$4.5 milyar (2016)
Ana sayfa Resmi sayfası
Dole ananaslar
Dole muzları

Dole Food Company merkezi Westlake Village, Kaliforniya'da bulunan bir Amerikan tarım çok uluslu şirketdir. 1851 yılında Hawaii Krallığında kuruldu.[1] Şirket, 90 ülkede 300'den fazla üründen sorumlu 74.300 tam zamanlı ve mevsimlik çalışanla çalışan, dünyanın en büyük meyve ve sebze üreticisidir. Dole, muz, ananas, üzüm, çilek, salata ve diğer taze ve dondurulmuş meyve ve meyve suları gibi gıda maddelerini pazarlar. Dole, Dole Ocean Cargo Express adlı bir nakliye hattına sahiptir.[2]

Dole başkanı, bir beslenme araştırma ve eğitim vakfı olan Dole Beslenme Enstitüsü'nü kurdu.[3]

Dole, Orta Amerika'da plantasyonlara sahip dikey olarak entegre bir üreticidir. Soğutulmuş konteynerleri desteklemek için özel olarak donatılmış ve liman altyapısına dayanmak yerine kendi vinçlerine sahip 19 konteyner gemisi filosu işletmektedir.[4] Orijinal ananas da dahil olmak üzere Dole, taze bitki gıdalarını bütün meyveler ve taze kesilmiş sebzeler şeklinde dağıtır. Paketlenmiş ürünler arasında meyve kaseleri, jelde meyve kaseleri, plastik kavanozlarda meyve, meyve parfe, meyve cipsleri, hurma, kuru üzüm ve konserve meyveler bulunur. Dondurulmuş ürünler arasında meyveler, tropikal meyveler ve meyve çubukları bulunur. Meyve suları soğutulmuş, dondurulmuş veya konserve olarak satılmaktadır. Salata ürünleri yeşillikleri, salata kitlerini ve parçalarını içerir.

1998'de Dole Kolombiya'da birkaç yetiştirici satın aldı ve ABD'deki en büyük taze kesme çiçek distribütörü oldu. Bununla birlikte, 2008 yılına kadar çiçek işi para kaybediyordu ve Ocak 2009'da bir grup özel yatırımcı tarafından satın alındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]