İçeriğe atla

Indra Nooyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Indra Nooyi

Indra Krishnamurthy Nooyi (d. 28 Ekim 1955, Chennai, Tamil Nadu, Hindistan), Dünyanın ikinci büyük yiyecek ve içecek firması olan PepsiCo'nun Başkanı ve CEO'su. 14 Ağustos 2006 tarihinde, firmanın eski CEO'su Steve Reinemund'un ardından şirketin yeni CEO'u olacağı ilan edildi. Reinemund, 1 Ekim 2006 tarihinde 58 yaşında emekli oldu. Forbes dergisinin 2006 anketine göre, Bayan Nooyi, Dünyanın en etkili 100 kadını arasında dördüncü sırada kendine yer bulmuştur. 2006 yılında yine başka bir dergi Fortune tarafından dünyanın en güçlü kadını seçilmiştir. güçlü kadınlar/1.html Forbes tarafından daha sonra yayınlanan listeye 28. en güçlü kadın olarak girmiştir. Aynı derginin neden aynı yıl içinde onu 4. ve 28. olarak değerlendirdiği konusu açık değildir. [1]

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Madras Christian College'den (Madras Hristiyan Koleji) 1974 yılında Lisans derecesi ile mezun olmasının hemen ardından Indian Institute of Management Calcutta'da PGDBA programına dahil oldu. IIM-C'den mezun olduğu 1976 yılından sonra birkaç yıl Hindistan'da çalıştı. Daha sonra kamu ve özel yönetim üzerine mastır yapmak üzere geldiği Birleşik Devletlerde Yale School of Management'a girdi. Yale'den aldığı MPPM derecesinin ardından, Nooyi daha sonra Motorola ve ABB'ye geçeceği Boston Consulting Group'ta çalışmaya başladı..

Nooyi aynı zamanda Yale Corporation halefidir ve içerisinde Motorola, New York Federal Merkez Bankası, Uluslararası Kurtarma Komitesi ve Lincoln Gösteri Sanatları Merkezi gibi kurumların bulunduğu bazı organizasyonların yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Greenwich, Connecticut'ta kocası Raj Kishan Nooyi ve iki kızı ile birlikte yaşamaktadır.

Pepsi yöneticiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

PepsiCo'da görev yaptığı sırada Indra Nooyi, şimdi Yum! Brands Inc. olarak bilinen Tricon'un başlangıcında önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda Tropicana şirketinin 1998 yılında devralınması işlemlerine liderlik etti. Nooyi, 2001 yılının Mayıs ayında PepsiCo başkanlığını ve CFO'luğunu üstlendi. Wall Street Journal' gaztesinin izlenmesi gereken 50 kadın listesine girdi. Fortune dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınları listesine ilk sıradan girdi. PepsiCo şirketine 1994 yılında girdi ve 2001 yılında finansal işler başkanı oldu. 14 Ağustos 2006'da PepsiCo CEO'luğuna getirildi. Pepsico'nun 41 yıllık tarihindeki beşinci CEO'sudur. 2007 yılında, Nooyi Time Dergisi tarafından Dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]