Brandon Sanderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brandon Sanderson
upright=Brandon Sanderson - Lucca Comics & Games 2016.jpg
Doğum19 Aralık 1975 (48 yaşında)
Lincoln, Nebraska, U.S.
TürFantazi, Bilimkurgu
Önemli eserlerMistborn series
Fırtınaışığı Arşivi
Robert Jordan'ın Zaman Çarkı serisinin son üç kitabı
EvlilikEmily Bushman
Çocuklar3
Resmî site

Brandon Sanderson (d. 19 Aralık 1975) Amerikalı bir fantezi ve bilimkurgu yazarıdır. Birçok fantezi romanının geçtiği (Sissoylu serisi ve Fırtınaışığı Arşivi en bilinenleridir) Kozmer evreni ile tanınmaktadır. Ayrıca Robert Jordan'ın yüksek fantezi serisi Zaman Çarkı'nı bitirmesiyle de tanınmaktadır.

Yaşam ve kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Brandon Sanderson 19 Aralık 1975'te Lincoln Nebraska'da doğdu.[1][2] Bir gençken yüksek fantastik romanların tutkulu bir okuyucusuydu ve kendi hikâyelerini yazmaya yönelik birkaç erken girişimde bulundu.[3] 1994 yılında liseden mezun olduktan sonra Brigham Young Üniversitesi'nde (BYU) biyokimya dalında eğitim aldı.

Sanderson, 2006 yılında İngilizce Bölümünden meslektaşı ve öğretmen Emily Bushman ile evlenmiştir.[4] Çiftin üç oğlu bulunmaktadır ve American Fork, Utah'da yaşamaktadırlar.[5]

Kozmer[değiştir | kaynağı değiştir]

Kozmer; Elantris, Sissoylu, Savaşkıran, Fırtınaışığı Arşivi, Beyaz Kum ve Arcanum Unbounded: The Cosmere Collection içerisinde bulunan hikayelerin hepsinin geçtiği serinin ve evrenin ismidir.

Bu fikir Sanderson'un okuyucuların gülünç sayıda kitap almasına gerek kalmadan destansı bir dizi oluşturma arzusundan gelmektedir. Bu nedenle, bu nedenle "gizlenmiş destan" olarak yaratmış ve kitaplar arasındaki bağlantılarını gizlemiştir. Sanderson, Kozmer evreninin en az 40 kitapla sonuçlanabileceğini tahmin etmektedir.[6]

Kozmer'in hikâyesi, Yolen olarak bilinen bir dünyada var olan Adonalsium adı verilen gizemli bir varlıkla ilgilidir. Adonalsium, on altı kişiden oluşan bir grup tarafından öldürülmüştür. Gücü, her biri muazzam güç taşıyan on altı farklı Parçaya(Kıymığa) parçalanmıştır.[7] On altı kişi daha sonra bu Kırıkları(Kıymıkları) almış ve yeni dünyalara giderek farklı büyü sistemleriyle doldurmuştur .

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanderson, çok çeşitli karakterler ve hikâyeler içeren birçok seri yaratmıştır. Çoğunlukla destansı fantezi yazmaktadır, fakat serilerinin çoğunda bilimkurgu öğeleri de bulunmaktadır. Ayrıca birkaç kısa bilimkurgu çalışması bulunmakta ve Robert Jordan'ın The Wheel of Time serisinin son üç cildini yazmıştır.

Kozmer[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanderson'un eserlerinin çoğu Kozmer olarak bilinen bir evrende bulunan farklı gezegenlerde geçmektedir. Eserleri, özellikle de içlerindeki büyü elementleri, birbirlerine zekice bağlanmış durumdadır ve bazı karakterler farklı seriler içerisinde görülebilmektedir.[8]

Sel[değiştir | kaynağı değiştir]

Kozmer evreninde geçen yayınlanmış ilk kitap, aynı zamanda yazarın ilk kitabı olan, Elantris, Sel isimli dünyada geçmektedir. Bir kısa öykü olan "The Hope of Elantris", romandaki olaylar sırasında geçmektedir. Bir kısa roman olan İmparator'un Ruhu, Sel gezegeniüzerinde Elantris'ten farklı bir konumda yer almaktadır. Bu kısa roman, 2013'te en iyi roman kategorisinde Hugo Ödülü'nü kazandı.[9]

Scadrial[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı roman ve üç kısa eserden oluşan Sissoylu serisi, Scadrial sisteminde yer almaktadır. Serideki romanlar Son İmparatorluk, Kuşatma, Çağların Kahramanı ile Kanun Alaşımı, Benliğin Gölgeleri, Matem Bantları isimleri ile yayınlanmıştır.

Roshar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırtınaışığı Arşivi'ndeki eserler Roshar dünyasında geçmektedir. Yazar serinin 10 kitaptan oluşacağını tahmin etmektedir. Serinin 2019 yılı itibari ile Kralların Yolu, Parlayan Sözler ve Oathbringer isimlerini taşıyan üç kitabı yayınlanmıştır. Henüz ismi kesinleştirilmemiş olan dördüncü kitap, 17 Kasım 2020'de yayınlanması beklenmektedir.

Ayrıca, yazarın üçüncü kitap olan Oatbringer'dan önce okunmasını önerdiği bir kısa roman olan Edgedancer, serinin 2,5. kitabı olarak kabul edilmektedir. Yazar kitapta, Fırtınaışığı Arşivi'ndeki Lift isimli karakterinden gözünden politik durumu ve birkaç önemli karakterin gelişimini anlatmaktadır.

Diğer Kozmer eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç volumden oluşan Beyaz Kum serisi grafik roman olarak yayınlanmıştır.

Nalthis'e geçen Savaşkıran, Vivenna ve Siri'nin hikâyesini anlatımaktadır.

Kozmer içerisinde geçen kısa eser koleksiyonu olan Arcanum Unbounded: Cosmere Collection, Kasım 2016'da çıkmıştır. Kitap Edgedancer (Fırtınaışığı Arşivi), The Hope of Elantris (Elantris), The Eleventh Metal (Mistborn), The Emperor's Soul (Elantris), Allomancer Jak and the Pits of Eltantia (Mistborn), White Sand, Shadow for the Silence in the Forests of Hell, Sixth of the Dusk, Mistborn: Secret History' (Mistborn) hikâye, kısa roman ve grafik romanlarını içermektedir.

Bağımsız Seriler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alcatraz Kötü Kütüphanecilere Karşo
 • The Reckoners
 • Lejyon
 • Defiant

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Profile for Brandon Sanderson" 18 Temmuz 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Writertopia. Retrieved August 10, 2006. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "writertopia" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ "Famous Mormon Writers and Authors". Archived from the original on August 15, 2006. Retrieved August 10, 2006. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "mormon" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ "About Brandon" 21 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. brandonsanderson.com. Retrieved October 19, 2017. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "About" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 4. ^ "Newsletter, July 2006". Archived from the original on October 6, 2006. Retrieved August 10, 2006. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "July2006" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 5. ^ "Newsletter, February 2010". Archived from the original on April 18, 2013. Retrieved January 6, 2013. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "newsletter february 2010" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ Sanderson, Brandon (December 21, 2016). "[No spoilers]State of the Sanderson 2016" 8 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Reddit. from the original on October 5, 2017. Retrieved October 5, 2017. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "reddit state of the sanderson 2016" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 7. ^ Sanderson, Brandon (January 26, 2016). "Part Three, Chapter 2". Mistborn: Secret History. Mistborn series. Dragonsteel Entertainment. ISBN 978-1-938570-12-4. Anyway, there was a God. Adonalsium. I don't know if it was a force or a being, though I suspect the latter. Sixteen people, together, killed Adonalsium, ripping it apart and dividing its essence between them, becoming the first who Ascended. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Adonalsium" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2020. 

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "amazon words of radiance" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "awful agent 7 million" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "byu staff directory" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "deadline for creative writing 2014" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "dragon 2016" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "dragonmount interview 2007" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "elantris acquisition" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Elantris review by Orson Scott Card" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "first law" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "gemellaward" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "gemmell 2015" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "gemmell 2018" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "gollancz steelheart announcement" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2010" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2012" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2013" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2013 ya" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2014" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2015 fantasy" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "goodreads choice 2015 ya" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "hugo 2013" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "hugo 2014" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "hugo 2016" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "hugo 2018" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "infinity" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "ken jennings" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Lang" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "masters" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "nyt2010-11-21" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "nytbest-gathering-storm" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Review blurbs on Sanderson's site" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "rtbookreviews2005" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "rtbookreviews2006" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "rtbookreviews2007" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "rtbookreviews 2008" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Sanders-Sooner" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "sanderson history as a writer" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "second law" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "skyward release" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "steelheart-announcement" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "thewertzone 2012" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "third law" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "tor-jordan" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Tor.com 201202" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "tor.com 20161209" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "upc 2007" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "way of kings 1" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "white sands" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "white sands - may 2014" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Whitney Awards 2007 Finalists" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "whitney awards 2008" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "whitney awards 2009" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "Whitney Awards 2010 Winners" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "whitney awards 2011" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "whitney awards 2013" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "whitney awards 2014" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)
Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "world fantasy 2013" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kaynak hatası: <references> üzerinde tanımlanan "writing excuses about" adındaki <ref> etiketi önceki metinde kullanılmıyor. (Bkz: Kaynak gösterme)