Birinci Doktor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Doktor
İlk görünüş An Unearthly Child
Son görünüş The Tenth Planet
The Three Doctors (konuk oyuncu)
The Five Doctors (Richard Hurndall oynamıştır)
Canlandıran William Hartnell (1963-1966, 1973)
Richard Hurndall (1983)
Bilgi
Tür Zaman Lordu
Cinsiyet Erkek

Birinci Doktor. Doctor Who adlı İngiliz bilim-kurgu dizisi'nin baş karakteri Doctor'un 1. enkarnasyonu'dur. William Hartnell tarafından 1963-1966 ve 1973'de 10. yıl özel bölümün'de canlandırılmıştır. 1983 yılında Hartnell vefat ettiği için Richard Hurdnall tarafından canlandırılmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide Doktor'un ilk enkarnasyonu'dur. İlk defa Doktor'un TARDIS ile Dünya'ya gelince gözükmüştür. Başlıca yol arkadaşları torunu Susan Foreman, Ian Chesterton ve Barbara Wright'tır.

Birinci doktor, Gallifrey ve Skaro mücadelesi devam ederken yapmaması gereken bir şey yapmış ve TARDIS'i alıp kaçmayı başarmıştır. İlk zamanlarda torunu Susan Foreman, Ian Chesterton ve Barbara Wright ile yolculuk eden Birinci doktor, The Dalek Invasion of Earth bölümünde Barbara ve Ian'ın birlikte aile olmasını istediğinden onları bırakmış ve tek seyahat etmiştir. Daha sonraki bölümlerde Steven Taylor, Dodo Chaplet ve Vicki Pallister, Barbara Wright gibi birkaç bölümlük yardımcıları olduysa da Birinci doctor daha sonra en son Ben Jackson ve Polly Wright ile yolculuk etmiştir.

Rejenerasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenth Planet bölümünde Birinci doktor TARDIS'le 1986 yılının Aralık ayının Antarktika'sına Kulibri'ye gider. Burada Mondas gezegeninden gelen Cybermenlerin Dünya'yı işgal etmeye hazırlandıklarını görür. Doktor ise buna engel olmaya çalışır ve Mondas ile ikiz gezegen Dünya'nın enerjilerini yakınlaştırıp Cybermanleri kendi yarattıkları enerji ile yok eder. Doktor bu esnada da ölümcül bir yara almıştır. Ben ve Polly'nin yardımıyla TARDIS'e döner. TARDIS'te Polly ve Ben onu izlerken rejenerasyon geçirir ve yerini İkinci Doktor'a bırakır.

Doctor Who'ya etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doctor Who hayranları (Whovianlar) Birinci Doktor'u dizinin ilk Doktor'u olmasından dolayı sevmektedirler. İngilizliği ve beyefendi hareketleri İngilizlere onu sevdirmiştir. Birinci Doktor çok aşırı popülerliği olmasa da belirli bir hayran kitlesinin gönlünü fethetmiştir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Amy Pond, A Good Man Goes to War bölümünde birinci doktor için Doktor'un ilk yıldızı demiştir.
  • Bir bölümde Polis, Doktor'a İngiliz olup olmadığını sormuş birinci doktor Ben Evren'in vatandaşı olan bir centilmen'im demiştir.