İçeriğe atla

Benelüks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benelüks
Benelüks Birliği

Benelux Unie (Flemenkçe)

Union Benelux (Fransızca)

Benelux-Unioun (Lüksemburgca)

Benelux-Union (Almanca)
Benelüks bayrağı
Benelüks haritadaki konumu
BaşkentBrüksel
Resmî dil(ler)Flemenkçe ve Fransızca

Yaygın dil(ler)Almanca ve Lüksemburgca
Yüzölçümü
• Toplam
75,149 km2
Nüfus
• Sayılan
29,903,464
Para birimiEuro (EUR)
Zaman dilimiUTC+1 CET
Trafik akışısağ
Resmî site
benelux.int

Benelüks; Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un coğrafi olarak birlikteliğini anlatan, politik ve ekonomik iş birliği temeline oturan uluslararası bir birliktir. "Benelüks" adı, bu üç ülkenin kendi dillerindeki adlarının ilk hecelerinin birleştirilmesiyle (BELGIË, NEDERLAND, LUXEMBURG) oluşur.[1] Bu coğrafi bölge (2020'ye göre nüfusu 29,5 milyon) gerçek bir bütünü oluşturur. Ortak bir tarih, bu ülkelerin Escaut, Meuse ve Ren'in birbirine karışan deltaları çevresindeki konumları, topraklarının darlığı, yüksek nüfus yoğunluğu (1992 verilerine göre Hollanda'da km²ye 450 kişi, Belçika'da 328 kişi) ve karşılıklı alışverişe dayanan bir ekonomi, bu bütünün temel özellikleridir.[kaynak belirtilmeli]

İş birliği 1944 yılında malların ve hizmetlerin, halklarının serbest dolaşımını sağlamak maksadıyla adı geçen üç ülkenin aralarındaki sınırları kaldırmaları sonucu başlamıştır. 3 Şubat 1958’de bu iş birliği Lahey kentinde imzalanan “Ekonomik Birlik” Antlaşması ile daha da güçlenerek Benelüks ülkeleri Avrupa’da güçlü bir oyuncu hâline gelmiştir. Elli yıllık bir süre için yapılan antlaşma, 2008'de süresiz olarak yenilenmiş ve adı da Ekonomik Benlüks Birliğinden Benelüks Birliğine çevrilmiştir.

Benelüks, sadece Avrupa Birliği’nin kurulmasında temel bir işlev olmakla kalmayıp, Avrupa’nın gelişmesine katkıda bulunan önemli girişimlere de ev sahipliği yapar. Avrupa‘nın gelişmesi, Benelüks iş birliğinin kapsamı ve şekli ile ifade olunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ansiklopedik Sözlük: Dil ve Genel Kültür Ansiklopedisi. 1 (2. bas.). Milliyet. 1967. s. 260. OCLC 165313258. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî siteler