Arthur Harris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hava Kuvvetleri Mareşali Arthur Travers Harris, 24 Nisan 1944

Kraliyet Hava Kuvvetleri Mareşali Sir Arthur Travers Harris, 1. Baronet, (13 Nisan 1892 – 5 Nisan 1984), yaygın olarak "Bombacı" Harris basın tarafından ve çoğunlukla RAF tarafından "Cani" Harris, RAF Aircrew takma adı, "Kasap Harris", II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na karşı açılan Anglo-Amerikan stratejik bombardıman seferi sırasında hava görevlisi komutan yardımcısı (AOC-in-C). RAF Bomber Komutanlığı görevini üstlendi. 1942'de, İngiliz Kabine, Alman kentlerinin "alan bombalaması" nı kabul etti. Harris, Churchill'in politikasını uygulamakla görevlendirildi ve görevi daha etkili bir şekilde yerine getirmek için taktik ve teknolojinin geliştirilmesini destekledi. Harris, Birleşik Krallık'ın Dresden Bombardımanı da dahil olmak üzere Alman altyapısına ve nüfusuna yönelik en yıkıcı saldırılarda, Kraliyet Hava Kuvvetleri Charles Portal Hava Üssü Emniyet Müdürü yardımcısı oldu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harris 17 yaşındaki 1910'da Güney Rhodesia'ya göç etti, ancak 1915'te I. Dünya Savaşı'nın Avrupa sahnesinde savaşmak için İngiltere'ye döndü. 1918'de Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kurulmasına kadar kaldığı Kraliyet Uçan Kolordusu'na katıldı. 1920'ler ve 1930'lar boyunca Hindistan, Mezopotamya, İran, Mısır, Filistin ve başka yerlerde hizmet ederek Hava Kuvvetleri'nde kaldı. 1939'daki II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, İngiltere'de 5 numaralı RAF komutasını aldı ve Şubat 1942'de Bomber Komutanlığı'na atandı. Savaşın geri kalan kısmında bu konumunu korudu. Savaştan sonra Harris, Güney Afrika Marine Corporation'ı yönettiği ülke olan Güney Afrika'ya taşındı.

Harris'in hassas hedeflemeye yönelik alan bombardımanına devam etme tercihi kısmen tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir çünkü kısmen, birçok Müttefik hava komutanı, bu stratejinin Kıta Avrupasında neden olduğu çok sayıda sivil kayıp ve imhasında kısmen etkili olduğunu düşünmektedirler.