Anemofili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rüzgarla tozlanma (anemofili) sendromu
Japon kestane meşesi (Quercus acutissima) gibi rüzgarla tozlanan çiçekli bitkilerin çiçekleri, böceklerle tozlanan çiçeklerden daha az gösterişlidir.
Görseldeki çam (Pinus) gibi anemofilik bitkiler, rüzgârla taşınan büyük miktarlarda polen üretir.

Anemofili veya rüzgarla tozlanma, polenlerin rüzgarla dağıtıldığı bir tür tozlaşma çeşididir.[1] Neredeyse tüm açık tohumlular anemofili olmakla birlikte Poales takımındaki birçok bitki de (otlar, sazlıklar ve kofagiller de dahil olmak üzere) böyledir.[1] Diğer yaygın anemofili bitkiler ise meşeler, pikan cevizleri, antep fıstıkları, anadolu kestanesi, kızılağaç ve Cevizgiller familyasının üyeleridir.[2] Kozalaklı ağaçların çoğu ve dünyadaki çiçekli bitkilerin yaklaşık %12'si rüzgarla tozlanır.[3] Tozlaşmanın böceklerle sağlandığı tozlaşma şekline ise entomofili denir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b A. K. Shukla; M. R. Vijayaraghavan; Bharti Chaudhry (1998). "Abiotic pollination". Biology Of Pollen. APH Publishing. ss. 67-69. ISBN 9788170249245. 
  2. ^ Resources, University of California, Division of Agriculture and Natural. "Wind". ucanr.edu (İngilizce). 19 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2024. 
  3. ^ "Wind and Water Pollination". U.S. Forest Service. 20 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]