Pallor mortis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pallor mortis (Latince pallor: "solgunluk", mortis: "ölüm") ya da ölüm solgunluğu ölümden sonra vücutta meydana gelen solgunluk, açık/beyaz tenli olanlarda hızlı görülür (öldükten sonra 15–25 dakika içinde) Vücutta kılcal kan dolaşımı yetersizliği sonucu meydana gelir.[1] Kan vücudun daha alt kısımlarına doğru birikir (yerçekimi sonucu) ve livor mortis oluşur.

Solgunluk ölümden sonra hızla gelişir ve ölüm zamanının belirlenmesinde kullanılamaz, ceset ölümden sonra çok hızlı bir şekilde muayene edilirse, ölüm solgunluğu o kişinin 30 dakika veya daha fazla bir zaman önce öldüğüne işaret eder.[1]

Derin şok gibi durumlarda, kanın vücut yüzeyinden çekilmesiyle yaşayan bir insanda da gözlemlenebilir.  Ayrıca kalp yetmezliğinde (Insufficientia cordis) yüz gri renk alabilir; bu kişilerin dudakları siyanoza bağlı olarak morarabilir. Soğuk havalarda bir vücut tepkisi olarak kılcal damarlarda daralma sonucu da görülebilir,  D vitamini eksikliğinde, güneş ışığından yoksun yerlerde yaşayan insanlarda da görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Schäfer, AT (2000). "Colour measurements of pallor mortis". International journal of legal medicine. 113 (2). ss. 81-3. doi:10.1007/pl00007713. PMID 10741481.