İçeriğe atla

Ölme hakkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sokrates'in Ölümü

Ölme hakkı, insanların yaşamlarını sona erdirme veya gönüllü ötanazi geçirme hakkına sahip oldukları görüşüne dayanan bir kavramdır. Bu hakka sahip olmaktan, genellikle ölümcül hastalığı olan veya yaşamaya devam etme isteği olmayan bir kişinin kendi yaşamını sona erdirmesine, yardımlı intihar kullanmasına veya yaşam süresini uzatan tedaviyi reddetmesine izin verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Peki kim sorusu, bu kararı vermek için kimin yetkilendirilmesi gerektiği sorusu genellikle tartışmanın merkezinde yer alır.

David Benatar gibi bazı akademisyenler ve filozoflar, insanları yaşamlarının kalitesi ve yaşamın olumlu ve olumsuz yönleri arasındaki denge görüşlerinde aşırı iyimser buluyorlar.[1] Bu fikir antinatalizm ve kişinin doğumuyla, ölümüyle ya da yaşamasıyla ilgili olarak karar veren bir kurumun eksikliği olarak ele alınabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Benatar (2017). The Human Predicament: A Candid Guide to Life's Biggest Questions. New York: Oxford University Press. ISBN 9780190633844. OCLC 969543345.