Ölüm tehdidi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ölüm tehdidi, bir kişi veya bir grup insan tarafından başka bir kişiyi veya bir grup insanı öldürmek için genellikle isimsiz olarak yapılan bir tehdittir . Bu tehditler genellikle kurbanları davranışlarını manipüle etmek amacıyla sindirmek için tasarlanır; bu durumda ölüm tehdidi bir zorlama biçimi olabilir. Örneğin, tanınmış bir kişiyi bir suç soruşturması veya savunuculuk kampanyası yürütmekten caydırmak için bir ölüm tehdidi kullanılabilir.

Yasallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu yargı alanında, ölüm tehditleri ciddi bir suç türüdür. Ölüm tehditleri genellikle zorlama yasalarının kapsamındadır. Örneğin, Alaska'daki zorlama yasası şöyle diyor:

Bir kişi, bir başkasını, kanuni olarak kaçınma hakkı bulunan bir davranışa veya kanuni bir hak bulunan bir davranıştan kaçınmaya, buna mecbur bırakılan kişiye bir duygu aşılayarak zorlaması halinde, cebir suçunu işlemiş olur. talebin yerine getirilmemesi durumunda talepte bulunan kişinin veya bir başkasının herhangi birini fiziksel olarak yaralayabileceğinden korkmak...[1]

Yöntemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir ölüm tehdidi, mektuplar, gazete yayınları, telefon görüşmeleri, internet blogları [2] ve e-posta gibi çok çeşitli medya aracılığıyla iletilebilir. Tehdit siyasi bir şahsa karşı yapılırsa vatana ihanet olarak da değerlendirilebilir. Bir tehdit, insanların sıklıkla kullandığı bir konumu (örneğin bir bina) hedefliyorsa, bu bir terör tehdidi olabilir. Bazen ölüm tehditleri, bir kişiyi veya bir grup insanı hedef alan daha geniş bir taciz kampanyasının parçasıdır (bkz. terörizm, toplu katliam ).

Bir devlet başkanına karşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Monarşiler ve cumhuriyetler de dahil olmak üzere birçok hükûmette, siyasi özgürlüğün her düzeyinde, devlet başkanını veya hükümet başkanını (hükümdar, cumhurbaşkanı veya başbakan gibi) ölümle tehdit etmek suç olarak kabul edilir. Bu tür tehditler için verilen cezalar değişiklik gösterir. Amerika Birleşik Devletleri kanunları, herhangi bir devlet görevlisini tehdit edene beş yıla kadar hapis cezası öngörüyor.[3] Birleşik Krallık'ta, 1848 Vatana İhanet Suçu Yasası uyarınca, hükümdarı tahtından öldürmeye veya mahrum etmeye teşebbüs etmek yasa dışıdır; Bu suçun cezası ilk başta nakliye ile cezalandırılırken, daha sonra idam cezasına çevrildi ve şu anda cezası müebbet hapis .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sec. 11.41.530. Coercion. – The Alaska Legal Resource Center". www.touchngo.com. 20 Temmuz 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Blog death threats spark debate 23 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. BBC News retrieved September 30, 2007
  3. ^ "18 U.S. Code § 871 - Threats against President and successors to the Presidency | US Law | LII / Legal Information Institute". www.law.cornell.edu. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]