Darwin ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Darwin ödülleri, Usenet tarafından 1985 civarında başlatılan bir şaka yollu onurlandırmadır. Darwin adıyla, salakça işler yaparak kendini eleyen ve gen havuzunun yeni nesillere aktarılmasını engelleyen insanlara gönderimde bulunulur.

Proje 1993'te internet sitesinin açılmasıyla resmiyet kazandı ve bunu Wendy Northcutt tarafından yazılan bir dizi kitap izledi. Northcutt'a göre Darwin ödülleri sahipleri aptalca eylemlerle kendi genlerinin çoğalmasını engellerken türümüzün yaşamını uzatmaktadır.[1]

Ödül vermek için adayların genellikle ölmesi beklenmektedir. Bunun yanında üremeye engel olacak derecede cinsel organına zarar verenler de ödüle layık görülebilir. Ancak ödül adaylarının çocuğu olup olmadığına bakılmamaktadır. Çünkü bunun tespitinin zor olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden, çocuğu olanlara dahi ödül verilebilmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Northcutt, Wendy. "History & Rules". darwinawards.com. 7 Nisan 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2012. 
  2. ^ "Darwin Awards: History and Rules". darwinawards.com. 13 Nisan 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2020.