Orta kulak iltihabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kulak iltihaplanmaları tıpta bulunduğu bölgeye göre adlandırılır ve çocuklarda en sık görüleni “Orta Kulak İltihabı” dır. Bunun dışında genellikle havuz-deniz döneminde olan ve kulağa su kaçması sonrasında oluşan “Dış Kulak Yolu İltihabı” daha farklı bir durumdur. Bunların ayrımı muayene sırasında kolaylıkla yapılabilir ve tedavileri de tamamen farklıdır.

Orta kulak iltihabı tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta kulak iltihabı’nın tıptaki adı “otitis media” dır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kulak zarı arkasında iltihap toplanması sonucu meydana gelir. Sıklıkla nezle-grip gibi bir üst solunum yolu infeksiyonu ile beraber olur dolayısıyla sıklıkla bu durumların en fazla olduğu kış aylarında veya ilkbahar mevsiminin ilk aylarında görülür.

Belirtileri genellikle bir veya her iki kulakta ağrı ve beraberinde ateştir. Küçük çocuklar ve bebeklerde huzursuzluk görülebilir. Duymama ya da işitme kaybının çocuklarda en sık görülen sebebi budur.

Orta kulak iltihabı belirtileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük çocuklar ve bebeklerde: Kulağını çekme veya kaşıma aşağıdaki belirtilerle beraberse,duymama, seslere tepki vermeme,ağlama, huzursuzlanma, ateş, kusma, kulaktan akıntı

Büyük çocuklar, ergen ve erişkinler için: Kulakta ağrı, kulak dolgunluğu ve basınç hissi, işitmede azalma-kayıp, bazen denge kaybı ve baş dönmesi, bulantı ve kusma, kulakta akıntı, hafif ateş

Orta kulak iltihabı tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktora başvuruncaya kadar ağrıyı hafifletmek için, ağrıyan kulak tarafına sıcak havlu koyarak o yana yatırmak faydalı olabilir. Ağrı kesiciler yine oldukça yararlıdır. Tedavide doktorun vereceği uygun bir antibiyotik yanında, kulak-boğaz salgılarını azaltıcı dekonjestan türü grip şurupları ve yine burundan damlatılan dekonjestan türü burun damlaları tedavide yardımcıdır. Kulak zarı patlayıp da iltihap dışarı akmadığı sürece antibiyotikli veya kortizonlu kulak damlaları önerilmez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]