Osteopati

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osteopati, hastalıklarda kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde duran tamamlayıcı bir tıp metodu.

Bir sinirin veya omurilikten gelen sinirlerin fiziksel veya duygusal etkilenmeden dolayı organlarda görülen özellikle eklemlerdeki fizyolojik bozuklukların hareket kısıtlılığını düzeltme, fonksiyonel bozuklukları ve ağrıları yok etme amacıyla uygulanan tedavi yöntemi olup, vücut fonksiyonlarını, üniter bir bakış açısı baz alarak, kas-iskelet sistemine önem vererek, teşhis koyar ve tedavi eder.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika’da 1874 yılında Missourili bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilerek uygulanmasına başlanılan olan bir doğal terapi yöntemidir. Andrew Taylor 1892 senesinde "American School of Osteopathy" kurulmasını sağlar, Osteopati adıyla çağdaş, modern, sistemik bir bütünlük içeren terapi sistemini oluşturur.

1892 yılında Still, Kirksville’de (Missouri) “American School of Osteopathy” okulunu kurdu. Ardından osteopati sürekli gelişmeye devam etti. William Garner Sutherland ise öğretiye çok sayıda yeni ilham kattı. Amerikalı osteopatlar uzun mücadelelerinin sonunda mesleklerini yasal olarak kabul ettirdi ve tıp doktorlarıyla aynı düzeyde kabul gördüler.

1917 yılına gelindiğinde John Martin Littlejohn osteopatiyi Avrupa’ya taşıdı.

1951 yılında Paris’te Ecole Francaise d‘Osteopathie okulu kuruldu ve 1965 yılında İngiltere’ye taşınmasından dört yıl sonra European School of Osteopathy (ESO) adını aldı.

Osteopati İngiltere’de birkaç yıldır yüksek öğrenim dalı olarak kabul görmektedir. Time Dergisi tarafından 20. yüzyılın en önemli 100 araştırmacısından biri seçilen Fransız osteopat Jean Pierre Barral, yakın zamanda iç organlarının tedavisi için bilimsel ilkeleri kuran ilk kişilerden biri oldu. Türkiye’de henüz genç bir tedavi yöntemi olmakla beraber osteopati, bütüncül bir yöntem olarak çok sağlam tarihi ve bilimsel temellere dayanıyor.

Kanada ve ABD'deki Osteopatik Tıp Doktorları lisanslı tıp doktor ve cerrahlarıdır. Birleşik Krallık'taki osteopati kursları ülkenin üniversite sistemiyle bütünleştirilmiştir.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen Osteopati, Avrupa'da ve özellikle Belçika Brüksel U.L.B Üniversitesi, çok ciddi 6 yıllık (Bachelor(3)-Master(2)-Complemantary Master (1)) eğitimin programı karşılığı, öğrencilere beceri ve bilgiyi kazandırarak profesyonel hayata hazırlanmaktadır.

Kanada ve Amerika'da osteopati eğitimleri 4 yıllık "Collage" yüksek okul derecesinde ciddi bir müfredat programı ile bütünleşmiştir. Osteopathy doktoru olmak için ayrıca tıp fakültesi mezunu olmak gerekmemektedir. Bazı sigorta şirketlerinin ödeme kapsamına alınması için ayrıca lisans gereksinmesi istense de böyle bir uygulama zorunlu kılınmamıştır. Osteopathy diplomasına sahip olanlar, aynı zamanda "doktor" unvanına da sahiptirler. Özellikle omurga bilim dalını ilgilendiren bu tedavi yöntemi, trafik kazaları sonucu meydana gelen eklem rahatsızlıklarının tedavilerinde, iş kazalarında; bel ağrıları, baş ağrılar, kas yırtılmaları gibi onlarca hastanın ağrılı rahatsızlığında başarı ile uygulanmaktadır.

Yararları[değiştir | kaynağı değiştir]

Osteopat vücuttaki yumuşak dokularda tonus artışlarını ve ona bağlı eklem fonksiyon bozukluklarını tespit eder, rahatsız olan eklemi yeniden dengeleyerek iyileşmesini sağlar. Yani sadece semptomatik değil, sebebe yönelik tedavi eder. Ağrıya veya fonksiyon bozukluklarına yol açan sinir işlevini engelleyen zinciri ortadan kaldırmak ve yeniden kas-iskelet hareket koordinasyonu sağlamak suretiyle Osteopat Hekim rahatsızlıkları oluşturan nedenleri ortadan kaldırır.[kaynak belirtilmeli]

Osteopati omurga rahatsızlıklarında kullanılmakla beraber, sıklıkla rastlanan omuz veya kalça gibi, diğer eklemlerde de uygun endikasyonlarda kullanılmaktadır. Denge ve Duruş bozukluklarını düzeltmek, Omurga ve Pelvis eklemlerine mümkün olabildiği ölçüde fonksiyonunu yeniden kazandırmak amacıyla özellikle lomber ve servikal ağrı sendromları, mekanik bel ağrıları ve Dr.Maigne’s faset sendromlarında uygulanır.[kaynak belirtilmeli]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri (National Health Service)'ne göre Osteopati kullanımı her zaman bilime dayandırılmaz ve osteopatinin (astım, ağrılı dönemler, omuz ağrısı, baş ve boyun ağrıları, migren, sinüzit, stres, depresyon gibi) sırt ağrısı, diz ve kalça ameliyatları sonrasında iyileşme süreci gibi bazı sağlık durumları dışındaki etkileri konusunda değerli kanıtlar yoktur.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Osteopathy – NHS Choices". Nhs.uk. 11 Ekim 2011. 30 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012.