Munzur Vadisi Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Munzur Vadisi Millî Parkı
Munzur Suyu
Coğrafya
KonumOvacık, Tunceli, Türkiye
Koordinatlar39°29′21″K 39°37′30″D / 39.48917°K 39.62500°D / 39.48917; 39.62500
Genel Bilgiler
Yüzölçümü420 km2 (160 sq mi)
TürVadi
Koruma alanıMillî park
Bitki türüÇok zengin
AkarsuMunzur Suyu
DurumFaaliyette
Notlar21 Aralık 1971 de açıldı
Diğer(ler)Munzur Vadisi Millî Parkı
Konum haritası
Harita
Wikimedia Commons

Munzur Vadisi Millî Parkı, Tunceli ve Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi'nde, 42.000 hektarlık bir alandır. 1971 yılında millî park olarak ilan edilmiştir. Bu bölgenin millî park olarak ilan edilmesinde, başta akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere, zengin doğal veriler, endemik bitki türleri ve yöreye özgü hayvan türleri ile zenginleşen bitki örtüsü ve yaban hayvan varlığıdır.

Munzur Çayı üzerinde yapımına başlanan 8 adet baraj, millî park için büyük bir tehlike oluşturuyorlar.

Arazi yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin en büyük millî parklarından biri olan "Munzur Vadisi Millî Parkı", Tunceli kent merkezine 8 km uzaklıkta başlayıp, vadi boyunca Munzur Dağları'na kadar uzanmaktadır. Kuzeyde 3300 metreye kadar yükselen Munzur Dağları, Mercan ve Munzur Suyu vadileri tarafından parçalanmıştır.

Millî parkın kuzeyinde, Munzur Dağları'nın üzerinde 2000-3000 metrelik zirvelerde yer alan krater gölleri, Ovacık düzlüğünde kaynayan gözeler ve kanyonlar ile vadi boyunca dökülen şelaleler, parkın doğal değerlerini zenginleştirmektedir.

Ekosistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Flora[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitki örtüsü bakımından çok zengin olan Munzur Vadisi Millî Parkı florasında, 1518 çeşitli bitki kayıtlı olup, bunlardan 43 çeşidi Munzur Dağları'na, 227 çeşidi Türkiye'ye endemik türlerden oluşmaktadır. Munzur Dağları'ndan başka hiçbir yerde bulunmayan endemik bitkiler arasında Campanula, Hypericum, Thymus, Ranunculus, Sideritis ve Tanacetum sayılabilir. Tepeler ve yamaçlarda kayalık olmayan yerler meşe ormanları ile kaplıdır. Vadi tabanında ve su boylarında karışık olarak Ulmus, Fraxinus, Platanus, Vitaceae, Fagus, Quercus, Populus, Salix, Quercus ithaburensis macrolepis, Acer platanoides, Alnus glutinosa, Betula, Malus sieversii, Pyrus, Juglans, Corylus, Cedrus gibi ağaç ve çalı türlerinden oluşan zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Alt flora, meşelerin koru niteliğinde olduğu yerlerde zengin durumdadır. Dağların sarp ve dik yamaçları tamamen çıplaktır. Hyacinth, Tulipa, Narcissus, Galanthus nivalis, Viola, Matricaria, Dysphania ambrosioides, Astragalus ve Thymus serpyllum gibi yabani çiçekler de park florası arasındadır.[1]

Fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Munzur Suyu ve Mercan Deresi'nde yaygın ve yoğun olarak bulunan yöreye özgü nadir alabalık türleri ile Capra aegagrus, Rupicapra rupicapra, Capra aegagrus aegagrus ve Tetraogallus caspius gibi parktaki endemik canlılardan bazılarıdır.[1][2]

Dryomys laniger, Canis lupus, tilki, Martes, Ursus arctos, yabani kedi, Lynx lynx, Lutra lutra, Meles meles, Capra aegagrus, Sciuridae, Lepus, Sus scrofa ve Erinaceidae gibi[1] memelilerin yanı sıra, Accipitridae türleri, Falco, Buteo buteo, Bubo bubo, Perdix perdix, Otis tarda, Tetrax tetrax, Gruidae, Coturnix coturnix, Scolopax rusticola, Streptopelia, Columba palumbus ve Columba livia gibi kuş türleri de bulunur.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Munzur Vadisi Milli Parkı". Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2010. 
  2. ^ "Munzur Vadisi Milli Parkı". Tunceli Valiliği-İl Çevre ve Orman Müdürlüğü. 31 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]