İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı

Koordinatlar: 41°49′10.18″K 27°57′14.13″D / 41.8194944°K 27.9539250°D / 41.8194944; 27.9539250
Vikipedi, özgür ansiklopedi
İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı
Türkiye üzerinde İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı
İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı
Harita
yes
TürMillî Park
KonumDemirköy, Kırklareli
Yüzölçümü3.155 hektar
Açılış2007
DurumFaaliyette
Resmî siteİğneada Longoz Ormanları Millî Parkı


İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı, Marmara bölgesi, Kırklareli ili, Demirköy ilçesinde, 3.155 ha alanda, 2007 yılında kurulan millî park[1].

Temel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî park, Bulgaristan sınırında yer alan İğneada beldesi sınırlarında yer alır. Yöreyi Türk topraklarına katan İne Bey'in adı yerleşmeye verilmiş, zamanla İğneada'ya dönüşmüştür. Değişik koruma statülerine sahip alanlar birleştirilip Türkiye'nin 39. millî parkı oluşturulmuştur. Alan bataklıklar, subasar orman, tuzlu ve tatlı su gölleri ile kıyı kumullarını bir arada barındıran ekosistemlerden birisidir. Karadeniz'e kıyısı vardır.

Fiziksel özelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Dağları'ndan Karadeniz'e ulaşan derelerin biriktirdiği alüvyonlar longozu oluşturmuştur. İğneada'nın kuzeyinde Erikli Gölü, güneyinde Mert Gölü yer alır. Kıyı boyunca uzanan kumul sistemini İğneada yerleşmesi kesintiye uğratır. 50-60 metre genişliğindeki kumullar güneydeki Saka Gölüne kadar uzanır. Uzunluğu 10 km kadar olan kumullar üzerinde kendine has bitkiler yaşar. Kumullar karadaki bataklık, göl, longoz gibi tatlı su ekosistemleri ile denizi birbirinden ayırır [2].

Millî park alanında beş göl bulunur. Erikli Gölü lagün olmakla birlikte yazın denizle bağlantısı kesilir. Çavuşdere akarsuyunun denize ulaştığı yerde Mert Gölü bulunur. Parkın güneyinde denizden kumullarla ayrılan bir diğer göl ise Saka Gölüdür. Pedina gölü ve Hamam gölü ise 1–2 km içeride bulunur.[3]

Doğal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Longoz ormanları ve kumullar alandaki hassas ekosistemlerdir. Güneydoğu Avrupa'ya has meşe-kızılağaç-dişbudak ormanlarının temsilcilerinden; sulak alanlarda dişbudak ve kızılağaç, kuru alanlarda meşe türleri yaygındır. Ormanlar sarılıcı bitkiler bakımından da zengindir.[2]

Hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaban kedisi, yaban domuzu, yaban tavşanı, kır tavşanı, karaca, ağaç sansarı, kurt, porsuk, tilki, gelincik, susamuru, alacalı kokarca, büyükkulaklı yarasa, millî parkta yaşayan memeli türlerindendir.

Kuş türlerinden önemli olanlar; Ak kuyruklu kartal, yeşil ağaçkakan, küçük orman kartalı, baykuş, ibibik, kara leylek, yalıçapkını, gri balıkçıl, ile kara ağaçkakandır. Karadeniz'den kış mevsiminde hamsi ve kalkan balığı, yaz mevsiminde istavrit, mezgit ve dil balığı bulunur. Tatlı sularda kefal, alabalık, gümüş balığı yaşar.

Sürüngen türlerinden; pürtüklü semender, Trakya tosbağası, engerek yılanı, oluklu kertenkele, küpeli su yılanı yaşamaktadır.

Alan kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanda yapılabilecek aktiviteler şu şekilde gruplandırılabilir: fotoğrafçılık, kuş gözlemi, ekoturizim, orman ve dağ sporları, kumul, lagün, longoz ormanı, mevsimsel bataklık, çayır, turbalık, piknik[2].

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

İğneada, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinde yer alan bir tatil beldesidir. İstanbul’a yaklaşık 3 saat, Edirne’ye yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alan Profili". İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı. bolge1.ormansu.gov.tr. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2014. 
  2. ^ a b c "İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı". parklarimiz.com. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2014. 
  3. ^ "İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI MİLLİ PARKI". Türkiye Milli Parklar Atlası: 41 Miras Coğrafya. 13 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2014.