Köprülü Kanyon Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köprülü Kanyon Millî Parkı
Köprülü Kanyon.jpg
Köprülü Kanyon Millî Parkı'nın Türkiye'da bulunduğu yer
Köprülü Kanyon Millî Parkı
Tür Millî Park
Konum Antalya
Yüzölçümü 36,614 hektar
Açılış 12 Aralık 1973
Durum Faaliyette
Resmî site Köprülü Kanyon Millî Parkı

Köprülü Kanyon Millî Parkı, Antalya'nın Manavgat ilçesinde millî park. Park, Bolasan ile Beşkonak arasında, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde yer alır. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuzdur. Park arazisinde sedir ormanları ve Kapadokya'daki peri bacalarına benzeyen taş oluşumları vardır. Köprü Çayı üzerindeki eski taş köprü günümüzde de kullanılmaktadır.[1]

Milli parkta geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, tavşan, porsuk, kurt yaşamaktadır. Coşkun akan Köprü Çayı bol oksijenli olduğundan bol miktarda alabalık bulunur.[2]

Alanda doğal güzelliklerin yanında tarihi unsurlarda yer alır: Selge antik şehir kalıntılarından tiyatro, agora, Artemis ve Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemerleri. Ayrıca Köprü Çayı üzerinde Oluk, Kocaçay'da Büğrüm köprüleri halen sağlam durumdadır. Selge antik kentini Pamphylia' kentlerine bağlayan taş yollar dikkat çekmektedir[2].

Beşkonak ve Karabük köylerinde ağaç evlerde konaklama imkanı ile günübirlik ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği özel işletmeler bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ muratpasa-bld.gov.tr Muratpaşa Belediyesi web sitesi. 23 Eylül 2007'de ulaşılmıştır.
  2. ^ a b "Köprülü Kanyon Milli Parkı". Milli Parklar. ormansu.gov.tr. 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2014. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]