Köprülü Kanyon Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köprülü Kanyon Millî Parkı
Köprülü Kanyon.jpg
Türkiye üzerinde Köprülü Kanyon Millî Parkı
Köprülü Kanyon Millî Parkı
yes
Tür Millî Park
Konum Antalya
Yüzölçümü 36,614 hektar
Açılış 12 Aralık 1973
Durum Faaliyette
Resmî site Köprülü Kanyon Millî Parkı

Köprülü Kanyon Millî Parkı, Antalya'nın Manavgat ilçesinde millî park. Park, Bolasan ile Beşkonak arasında, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde yer alır. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuzdur. Park arazisinde sedir ormanları ve Kapadokya'daki peri bacalarına benzeyen taş oluşumları vardır. Köprü Çayı üzerindeki eski taş köprü günümüzde de kullanılmaktadır.[1]

Millî parkta geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, tavşan, porsuk, kurt yaşamaktadır. Coşkun akan Köprü Çayı bol oksijenli olduğundan bol miktarda alabalık bulunur.[2]

Alanda doğal güzelliklerin yanında tarihi unsurlarda yer alır: Selge antik şehir kalıntılarından tiyatro, agora, Artemis ve Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemerleri. Ayrıca Köprü Çayı üzerinde Oluk, Kocaçay'da Büğrüm köprüleri hâlen sağlam durumdadır. Selge antik kentini Pamphylia' kentlerine bağlayan taş yollar dikkat çekmektedir[2].

Beşkonak ve Karabük köylerinde ağaç evlerde konaklama imkânı ile günübirlik ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği özel işletmeler bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ muratpasa-bld.gov.tr 24 Aralık 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Muratpaşa Belediyesi web sitesi. 23 Eylül 2007'de ulaşılmıştır.
  2. ^ a b "Köprülü Kanyon Millî Parkı". Millî Parklar. ormansu.gov.tr. 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2014. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]