Köprülü Kanyon Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köprülü Kanyon Millî Parkı
Köprülü Kanyon.jpg
Tür Millî Park
Bulunduğu Yer Antalya
Harita
Koordinatlar 37°19'16.77K - 31°17'99.87D
Kapladığı Alan 36,614 hektar
Açılış Tarihi 12 Aralık 1973
İşletmeci
Durum Faaliyette
İnternet sitesi Köprülü Kanyon Millî Parkı

Köprülü Kanyon Millî Parkı, Antalya'nın Manavgat ilçesinde millî park. Park, Bolasan ile Beşkonak arasında, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde yer alır. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuzdur. Park arazisinde sedir ormanları ve Kapadokya'daki peri bacalarına benzeyen taş oluşumları vardır. Köprü Çayı üzerindeki eski taş köprü günümüzde de kullanılmaktadır.[1]

Milli parkta geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, tavşan, porsuk, kurt yaşamaktadır. Çoşkun akan Köprü çayı bol oksijenli olduğundan bol miktarda alabalık bulunur.[2]

Alanda doğal güzelliklerin yanında tarihi unsurlarda yer alır: Selge antik şehir kalıntılarından tiyatro, agora, Artemis ve Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemerleri. Ayrıca Köprü çayı üzerinde Oluk, Kocaçay'da Büğrüm köprüleri halen sağlam durumdadır. Selge antik kentini Pamphylia' kentlerine bağlayan taş yollar dikkat çekmektedir[2].

Beşkonak ve Karabük köylerinde ağaç evlerde konaklama imkanı ile günübirlik ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği özel işletmeler bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ muratpasa-bld.gov.tr Muratpaşa Belediyesi web sitesi. 23 Eylül 2007'de ulaşılmıştır.
  2. ^ a b "Köprülü Kanyon Milli Parkı". Milli Parklar. ormansu.gov.tr. 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140413140504/http://bolge6.ormansu.gov.tr/6bolge/AnaSayfa/milliparklar/koprulukanyonmilliparki.aspx?sflang=tr. Erişim tarihi: 11.04.2014. 

galeri[değiştir | kaynağı değiştir]