Saklıkent Millî Parkı

Koordinatlar: 36°28′07.62″K 29°24′12.31″D / 36.4687833°K 29.4034194°D / 36.4687833; 29.4034194
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saklıkent Millî Parkı
Saklıkent Kanyonu.jpg
Türkiye üzerinde Saklıkent Millî Parkı
Saklıkent Millî Parkı
Harita
yes
Tür Millî Park
Konum Antalya-Muğla il sınırı
Yüzölçümü 1.643 hektar
Açılış 1996
Durum Faaliyette
Resmî site http://saklikent.tabiat.gov.tr

Saklıkent Millî Parkı veya yaygın adıyla Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı'nın kolu olan Karaçay'ın oluşturduğu kanyondur. Muğla'nın Seydikemer ilçesi sınırları içerisindedir. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur.Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m'dir. En dar yeri 2 metreye kadar düşer. Eşen Çayı'nın bir kolu olan Karaçay'ın debisi Kanyon çıkışında 14–17 m³/sn'dir.[1]

Temel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanyonun çevresi 06 Haziran 1996 tarihli Resmi Gazete ile "Saklıkent Millî Parkı" ilan edilerek korumaya alınmıştır. 12.390 hektarlık milli park alanında Kaş ve Seydikemer'in üçer köyü yer alır.

Eşen çayı'nın kolu olan Karaçay'nın Akdağ üzerinde oluşturduğu jeomorfolojik oluşumdur. Torosların üzerinde yayla yerleşmeleri yer alır. Kayak tesisleri mevcuttur. Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkânsızdır. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabilmektedir. Köprüden sonrasında soğuk ve güçlü karstik kaynaklar bulunur. Yılda 180-210 bin turist gelmektedir.

Fiziksel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanyonun oluştuğu arazi kireçtaşı kütlelerinden oluşur. Suyun kolayca aşındırabileceği kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur. Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m'dir. En dar yeri 2 metreye kadar düşer. Kanyonun bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 metrenin üzerindedir.

Keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanyonun keşfi çok yakın bir tarihe dayanmaktadır. Rivayetlere göre bir çobanın buraya kaçan keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, çevre yerleşkelerde merak konusu olur. Çobanın bildirmesinin ardından Çevre ve Orman Bakanlığı, Saklıkent'i Milli Park ilan eder, daha sonra özel firmaların da desteği ile Saklıkent bugünkü halini alır.[2]

Doğal Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî park alanında bitkilerin sıcaklık isteklerine göre şu şekilde sıralanmaktadır: alçaklarda makiler, yükseklere doğru, kızılçamlar, karaçamlar ve sedir ağaçları. Kanyonun giriş kısımlarında kızılçamlar yaygındır. 1000 metrenin üzerinde karaçamlar görülür. Dumanlıdağ üzerinde yüksek alanlarda anıt ağaç özelliğindeki sedirler ilgi çekici görseller oluşturur. Aktar yaylasının güneydoğusu Siklamen gibi bazı soğanlı bitkilerin endemik olarak yetiştiği alandır.

Alanın kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazın Fethiyeliler için piknik alanıdır. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Torosların zirvelerinde bulunan Bakırlıdağ üzerindeki Saklıkent kayak merkezi 2-3 ay kullanılabilmektedir. Kanyon içinde suların engellemediği alanlarda yürüyüş yapılabilir. Yürüyüşün zor olduğu alanlarda kanyon duvarına sabitlenmiş asma köprüler kullanılmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya, Burdur, Muğla üzerinden Seydikemer'e ulaşılabilir. Mili park Antalya'ya uzaklığı 50 km'dir. Fethiye'den 45 km uzaklıktaki Kayadibi mahallesi yanında yer alan Saklıkent'e ulaşılabilir. Fethiye'den Saklıkent'e dolmuşlar kalkmaktadır. Güney yönden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut mahallesi üzerinden ulaşılabilir. Kuzeyden Burdur üzerinden ulaşılabilmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ TC Çevre Şehircilik Bakanlığı. "Muğla İl Çevre Durum Raporu 2011" (PDF). 11 Mart 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2014. 
  2. ^ TC Fethiye Kaymakamlığı. "Turizm=Saklıkent". 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2014. 
Genel