Saklıkent Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saklıkent Millî Parkı
Saklıkent Kanyonu.jpg
Saklıkent Millî Parkı'nın Türkiye'da bulunduğu yer
Saklıkent Millî Parkı
Tür Millî Park
Konum Antalya-Muğla il sınırı
Yüzölçümü 1.643 hektar
Açılış 1996
Durum Faaliyette
Resmî site Saklıkent Millî Parkı

Saklıkent Millî Parkı Koordinatlar: 36°28′07.62″K 29°24′12.31″D / 36.4687833°K 29.4034194°D / 36.4687833; 29.4034194Muğla ve Antalya il sınırlarında, Akdeniz bölgesinde yer alan millî park. Park, Antalya'nın Kaş, Muğlanın Fethiye ilçe sınırlarına yayılmıştır.

Temel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parkın temel kaynak değeri Saklıkent Kanyonudur. Eşen çayı'nın kolu olan Karaçay'nın Akdağ üzerinde oluşturduğu jeomorfolojik oluşumdur. Torosların üzerinde yayla yerleşmeleri yer alır. Kayak tesisleri mevcuttur.

Fiziksel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanyonun oluştuğu arazi kireçtaşı kütlelerinden oluşur. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur. Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m'dir. En dar yeri 2 metreye kadar düşer. Kanyonun bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 m'nin üzerindedir.

Doğal Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî park alanında bitkilerin sıcaklık isteklerine göre şu şekilde sıralanmaktadır: alçaklarda Makiler, yükseklere doğru, kızılçamlar, karaçamlar ve sedir ağaçları. Kanyonun giriş kısımlarında kızılçamlar yaygındır. 1000 metrenin üzerinde karaçamlar görülür. Dumanlıdağ üzerinde yüksek alanlarda anıt ağaç özelliğindeki sedirler ilgi çekici görseller oluşturur. Aktar yaylasının güneydoğusu Siklamen gibi bazı soğanlı bitkilerin endemik olarak yetiştiği alandır.

Alanın Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazın Fethiyeliler için piknik alanıdır. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Torosların zirvelerinde bulunan Bakırlıdağ üzerindeki Saklıkent kayak merkezi 2-3 ay kullanılabilmektedir. Kanyon içinde suların engellemediği alanlarda yürüyüş yapılabilir. Yürüyüşün zor olduğu alanlarda kanyon duvarına sabitlenmiş asma köprüler kullanılmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya, Burdur, Muğla üzerinden Fethiye'ye ulaşılabilir. Mili park Antalya'ya uzaklığı 50 km'dir. Fethiye'den 45 km uzaklıktaki Kayadibi mahallesi yanında yer alan Saklıkent'e ulaşılabilir. Fethiye'den Saklıkent'e dolmuşlar kalkmaktadır. Güney yönden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut mahallesi üzerinden ulaşılabilir. Kuzeyden Kemer üzerinden ulaşılabilmektedir.

Yöresel yemekler: Tingil çorbası, Ölemeç (ufulamaç) çorbası, Arapaşı, Döndürme, Leğen böreği.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Saklıkent Kanyonu (3).jpg
Saklıkent Kanyonu (2).jpg
Folie55.JPG

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]